Trwa ładowanie...
Krzysztof Żołyński
17-02-2017 17:18

CD Projekt bardzo mocny na giełdzie. Wyprzedził nawet Orange

Energa, Bogdanka, Budimex, Tauron i Enea to wielkie spółki giełdowe wyprzedzone przez CD Projekt. Teraz do tego grona dołącza dotychczasowy lider, pewniak inwestycyjny - Orange. Tak, tak, na giełdzie CD Projekt jest większy od międzynarodowej firmy telekomunikacyjnej.

CD Projekt bardzo mocny na giełdzie. Wyprzedził nawet OrangeŹródło: CDProjekt
d390hko
d390hko

Był taki czas kiedy Telekomunikacja Polska, a następnie Orange były giełdowymi pewniakami, w które inwestowało się w ciemno i bez większego ryzyka związanego z niepowodzeniem inwestycji. Rekordowy zysk netto spółka wypracowała w 2004 roku (2,3 mld zł), rekordowe przychody zaś w 2006 (18,6 mld zł). Czas jednak zweryfikował pozycję Orange i w zmieniających się warunkach technologicznych oraz przy rosnącej na rynku konkurencji, ta spółka już nie radzi sobie tak rewelacyjnie. Z drugiej strony sukcesy CD Projekt i jego gier - mam tu na myśli zwłaszcza Wiedźmina 2 oraz Wiedźmina 3 oraz świetnie zapowiadający się Gwint, sprawiły że ten deweloper przegonił Orange i dołączył go do listy swoich dotychczasowych, giełdowych trofeów.

Na początku 2012 roku - CD Projekt wyceniany był na 0,5 mld zł a kapitalizacja Orange przekraczała poziom 22 mld zł. Giełdowa kapitalizacja CD Projektu na zamknięciu sesji 15 lutego 2017 roku sięgała 6,67 mld zł. Tymczasem Orange Polska wyceniane było na 6,39 mld zł.

bankier.pl
Źródło: bankier.pl

Niektórzy obserwatorzy giełdy twierdzą, że sukcesy CDProjektu to nie tylko wynik bardzo dobrych wyników sprzedażowych ich gier, ale także wynik pewnego trendu i mody na firmy deweloperskie. Ich zdaniem CDP jest więc przewartościowane i może się to skończyć dużym spadkiem.

d390hko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d390hko
Więcej tematów