Trwa ładowanie...
darmowe gry
6 czerwca 2017, 18:02

Bingo - gra dla każdego? Poznaj historię i zagraj za darmo

Gdy ktoś wspomni o bingo, oczami wyobraźni na pewno widzisz grupę Amerykanów w podeszłym wieku, którzy spędzają całe popołudnie z oczami wpatrzonymi w arkusze numerków. Pojawia się więc pytanie - czy to prawda? Czym jest bingo i czy rzeczywiście związane jest wyłącznie z USA?

Bingo - gra dla każdego? Poznaj historię i zagraj za darmoŹródło: Domena publiczna
d2u22o3
d2u22o3

Co to jest bingo?

Bingo to gra, w której gracze na wydrukowanej papierowej planszy zakreślają liczby wylosowane przez prowadzącego grę - callera. Bingo znane jest w dwóch wersjach: pierwsza z planszą o rozmiarach 5x5 - Bingo 75, druga z planszą 3x9 - Bingo 90. Zwycięzcą rozgrywki jest ta osoba, której wszystkie liczby zostaną wylosowane na planszy (Bingo 90) lub w linii (Bingo 75). Do wygranej pozostaje wtedy tylko jedno - wykrzyczeć słowo "bingo".

Czy bingo związane jest wyłącznie z USA? Oczywiście nic bardziej mylnego. Według źródeł historycznych, korzeni bingo należy doszukiwać się już w 1530 roku we Włoszech! To właśnie tamtejszy rząd wymyślił grę pod tytułem "Lo Giuoco del Lotto", która była innowacyjnym rozwiązaniem wspierania publicznych inicjatyw.

Jej zasady były proste: każdy gracz raz na tydzień obstawiał numery. Następnie czekano na losowanie, które było przeprowadzone za pomocą dziesięciu "kół fortuny". Pięć numerów losowano z każdego koła tak, aby cała pula składała się z 50 numerów. Jednak aby stać się grą, którą znamy dzisiaj, bingo musiało przebyć długą drogę - aż do lat 30. XX wieku w USA.

Fasolowa gra

Wówczas w Stanach pojawiła się i zdobyła popularność podobna do bingo gra – "Beano". Jej nazwa wywodzi się od słowa "fasola" (ang. bean), ponieważ gracze używali ziaren fasoli do przykrywania wyczytanych cyfr. W takim razie skąd wzięła się obecna nazwa gry? Trudno w to uwierzyć, ale nazwa bingo powstała w skutek przejęzyczenia, gdy gracz krzyknął „Bingo!” zamiast „Beano!”.

Gamedesir
Źródło: Gamedesir

W dzisiejszych czasach bingo nie ogranicza się tylko do sesji gry na żywo. Dzięki rozwojowi technologii i nastaniu ery rozgrywek online, możemy w łatwy sposób zagrać korzystając z licznych stron internetowych. Właśnie ta zmiana "środowiska" pozwoliła na przyciągnięcie wielu nowych osób do gry. Wirtualne żetony zastępują nam pieniądze, a czaty wzbogacają rozrywkę o aspekt towarzyski.

d2u22o3

Droga do internetu

Za jedną z najwcześniej wydanych gier bingo online przyjmuje się "Bingo Zone" z 1996 roku. Aby zagrać za darmo, gracze musieli podać swoje informacje demograficzne, a serwis publikował reklamy dostosowane do ich aktualnego położenia. Innym tytułem, który uchodzi za prekursora tego typu gier, jest "Bingo Blitz" wydany przez firmę Uproar w 1998 roku.

Ten typ rozgrywki ewoluował i w końcu dotarł do świata mobilnego. Do podstawowych elementów bingo zaczęto dodawać nowe elementy, pomagające utrzymać uwagę graczy, zwłaszcza tych całkiem nowych. Wiele wariantów rozgrywki dostępnych jest w polskiej grze "Tiffany’s Bingo", dostępnej na smartfony z Androidem i iOS. Oprócz tradycyjnej rozgrywki, oferuje dużą różnorodność plansz, które zostają odblokowane w ramach kolejnych wyzwań punktowych. Dodatkowy aspekt to zbieranie przedmiotów i tryby gry, które pozwalają bawić się niemal o każdej porze z tysiącami graczy z całego świata.

Gamedesire
Źródło: Gamedesire

Dzisiaj bingo przyciąga przed ekrany miliony użytkowników, którzy grają każdego dnia, szukając innych kompanów do wspólnej rozrywki. W grze liczy się szybkość, spostrzegawczość - i oczywiście szczęście.

Zagraj za darmo na stronie centralagier.wp.pl/Bingo.

Materiał: Gamedesire.eu

d2u22o3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u22o3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj