Trwa ładowanie...

Beyond: Two Souls z Epic Games Store lepsze niż na PS3 i PS4 - recenzja

Beyond: Two Souls jako drugi tytuł w portowaniu gier Quantic Dream na PC pojawił się na Epic Games Store. Bazuje na poprawionej edycji PS4, chociaż daje jeszcze więcej usprawnień i dostosowań do obecnych standardów. To opowieść ze znanymi aktorami nastawiona na emocje.

Beyond: Two Souls z Epic Games Store lepsze niż na PS3 i PS4 - recenzjaŹródło: WP.PL
dkk7u9g
dkk7u9g

Oryginalnie wydana jeszcze w 2013 roku za czasów PS3 gra Beyond: Two Souls była spadkobiercą Heavy Rain i poprzedniczką zeszłorocznego Detroit: Become Human (ostatnia pozycja czeka na jesienny debiut na PC). Komputerowy port bazuje na reedycji wydanej na potrzeby PS4, która miała swoją premierę w 2015 roku. Wniosła nieco usprawnień jak lepsza grafika czy możliwość rozegrania wydarzeń w innej kolejności niż na PS3, a także dodatkową krótką opowieść.

Paranormalne zdolności i odrzucenie na pierwszym planie
Jeśli jeszcze nie mieliście styczności z tytułem, jest to opowieść o Jodie Holmes, która ma zdolności parapsychiczne. W zasadzie nie wykonuje w pełni sama swoich możliwości, a pomaga jej połączony z nią ponadnaturalny byt o imieniu Aiden. Jeszcze jako małą dziewczynkę wychowuje ją i pomaga z opanowaniem jej mocy Nathan Dawkins. W jego relacji jest wiele uczuć jak pomiędzy dzieckiem a rodzicem, chociaż nie jest jej biologicznym ojcem. Ważnym aspektem jest też niezrozumienie ze strony wielu ludzi, z którym boryka się od młodych lat Jodie.

Pierwsza akcja jako agent w Beyond: Two Souls WP.PL
Pierwsza akcja jako agent w Beyond: Two Souls Źródło: WP.PL

Poszatkowana historia (chociaż na PS4 i obecnie PC można rozegrać ją chronologicznie) wprowadzania wiele niewiadomych aż do bliskich końca rozgrywki minut, bo przeskakujemy pomiędzy bezpośrednio niepowiązanymi wydarzeniami odległymi o wiele lat. To może wprowadzać pewien zamęt w głowie, ale owiewa produkcję aurą tajemniczości.

dkk7u9g

David Cage niczym reżyser filmowy
Innym ważnym aspektem Beyond: Two Souls są emocje. David Cage głównodowodzący studiem Quantic Dream chyba minął się z powołaniem reżysera i scenarzysty filmowego. To gra przygodowa, ale w konstrukcji gameplayu dużo w niej interaktywnego filmu, a nie pełnoprawnej otwartej rozgrywki. Nie mniej daje to wiele możliwości popisania się schematami znanymi z dużego ekranu i to nie tylko w cutscenkach, a nawet pozornie zwykłej rozgrywce, gdzie nasze poczynania są często bardzo liniowe i podstawowe.

Beyond: Two Souls - możemy wybrać oryginalny niechronologiczny ciąg wydarzeń lub naturalny bieg od dzieciństwa do późniejszych lat WP.PL
Beyond: Two Souls - możemy wybrać oryginalny niechronologiczny ciąg wydarzeń lub naturalny bieg od dzieciństwa do późniejszych lat Źródło: WP.PL

Wiele z wyborów w trakcie przechodzenia Beyond: Two Souls jest tylko pozornych i nie ma przełożenia na przebieg scenariusza, zakończenie gry. Większość prawdziwych wyborów podejmujemy niewiele czasu przed napisami końcowymi. Z drugiej strony nie ma się co dziwić przy tak pociętym prezentowaniu wydarzeń.

Willem Dafoe i Ellen Page w rolach głównych
Niewątpliwymi perełkami są udzielający się w produkcji aktorzy. Ellen Page grająca Jodie od dzieciństwa aż po dorosłą kobietę oraz Williem Dafoe wcielający się w Nathana - opiekuna i specjalistę prowadzącego badania nad mocami Jodie. Sesje motion-capture, przekazanie mimiki twarzy, a przede wszystkim zatrudnienie świetnych i znanych aktorów mogą zdziałać cuda. Fabuła jest ok, chociaż nie powala i też ma swoje małe głupstwa, ale aktorzy wiele nadrabiaj.

Willem Dafoe jako Nathan Dawkins w Beyond: Two Souls WP.PL
Willem Dafoe jako Nathan Dawkins w Beyond: Two Souls Źródło: WP.PL

Pokuszono się o polski dubbing. Gdybym miał przed sobą zdigitalizowane sylwetki przypadkowych aktorów, powiedziałbym że jest tak sobie. Nie zachwyca, ale raczej nie miałbym nadmiernie złych przeżyć. Też pewne skojarzenia z dubbingiem filmów dla młodszych. Chociaż to chyba przekleństwo całego polskiego dubbingu z treściami dla starszych odbiorców. Nie tak często zdarzają się w pełni dobrze dobrane lokalizacje głosowe. Od pewnego momentu wybrałem angielską wersję. Nie jest źle cały czas, ale wiele momentów skutecznie odrywa od polskiego udźwiękowienia.

dkk7u9g

To nie wszystko w kwestii audio. I nie chodzi tylko o samą jakość. Oryginalni anglojęzyczni aktorzy (szczególnie Willem Dafoe) są tak rozpoznawalni, że aż dziwnym jest słyszeć zupełnie inny polski głos wydobywający się z ich cyfrowych ust. Niektórzy aktorzy w polskich wersjach nie są dobrze dobrani porównując ich barwę i ton z zagranicznymi odtwórcami ról. A nawet jeśli mają pasujący głos, to mogą zupełnie inaczej odgrywać swoją postać.

Ellen Page jako Jodie Holmes w Beyond: Two Souls WP.PL
Ellen Page jako Jodie Holmes w Beyond: Two Souls Źródło: WP.PL

Niewykorzystany potencjał
Szkoda, że potencjał naszego nadprzyrodzonego towarzysza nie został w pełni wykorzystany. Możemy podglądać co się dzieje w innych miejscach, przesuwać przedmioty, przywoływać wspomnienia różnych postaci, a w bardziej nakierowanych na akcję momentach przejmować kontrolę nad niezależnymi postaciami i zabijać przeciwników. Swoiste opętanie kojarzy się nieco ze starą i nieco już zapomnianą grą Messiah z 2000 roku.

dkk7u9g

Nadnaturalne sterowanie Aidenem i jego możliwości są tylko dostępne w ściśle określonych miejscach. Tak naprawdę większość gry dało by się przejść ciągle sterując Aidenem. To najlogiczniejsza droga do celu - właśnie tak objawia się część wspominanych głupotek. Co z tego, że lepiej i po prostu rozsądniej byłoby polecieć gdzieś naszym towarzyszem i załatwić sprawę rękami przypadkowego oponenta. Nie, akurat tutaj scenarzysta nam na to nie pozwala.

Beyond: Two Souls - po każdym rozdziale gra analizuje nasze wybory WP.PL
Beyond: Two Souls - po każdym rozdziale gra analizuje nasze wybory Źródło: WP.PL

Większych zastrzeżeń nie można mieć do systemu walki samej Jodie. Strzelanie nie wygląda dobrze, jeśli wystarczy nacisnąć jakiś guzik. W typowym tytule FPS czy TPP to byłoby kuriozum. Ale walka wręcz wymaga uników, wyczucia rytmu i sprawnej koordynacji. Może to nie seria Batmana albo Mortal Kombat, jednak może się podobać.

dkk7u9g

PS3 i PS4 w rodowodzie
Jeszcze w 2013 roku (na chwilę przed premierą PS4) grafika wyciskała ostatnie soki z PS3. Wtedy prezentowała się naprawdę dobrze i pokazywała ile mocy drzemie w odchodzącej na emeryturę konsoli. Późniejsza edycja na PS4 chociażby poprawiła tekstury i część modeli postaci, podniosła rozdzielczość. A co w przypadku technikaliów dodano na PC?

Niespotykane w wersji konsolowej jeszcze wyższe rozdzielczości czy obsługę monitorów ultrapanoramicznych, lepszą płynność. Przede wszystkim przeprojektowanie interfejsu, aby można było z powodzeniem grać myszką i klawiaturą. Chociaż gamepad wydaje się lepszym rozwiązaniem, w dzisiejszych czasach i tak wielu użytkowników komputerów ma w zanadrzu pady.

dkk7u9g

Szkoda, że nie zdecydowano się na uwolnienie liczby wyświetlanych klatek na sekundę. Do wyboru jest tylko 30 lub 60 FPS. W grze tego typu to nie problem, nie jest dynamicznym sieciowym FPSem. Mimo wszystko szkoda, tym bardziej że dodano zgodność z tak nietypową rzeczą w świecie konsol jak ultrapanoramy. Posiadacze monitorów z wysokim odświeżaniem mogą być zawiedzeni.

Beyond: Two Souls - opcje graficzne wersji PC WP.PL
Beyond: Two Souls - opcje graficzne wersji PC Źródło: WP.PL

Tym bardziej przydał by się brak limitu klatek, bo Beyond: Two Souls jak na obecne czasy nie ma dużych wymagań. Nawet starszy sprzęt z nieduża ilością pamięci RAM i niższą kartą graficzną odpali grę, a i wymagania zalecane nie są duże. Mimo poprawek, to wciąż stary tytuł, więc takie konfiguracje nie dziwią.

Minimalne wymagania systemowe:

  • System operacyjny: Windows 7 lub nowszy (64-bitowy)
  • Procesor: Intel Core i5-4430 3,0 Ghz lub równoważny
  • Pamięć RAM: 4GB
  • Karta graficzna: NVidia GeForce GTX 660 2 GB lub AMD Radeon HD 7870 2 GB
  • DirectX: 11

Zalecane wymagania systemowe:

  • System operacyjny: Windows 7 lub nowszy (64-bitowy)
  • Procesor: Intel Core i5-6600 3,5 Ghz lub równoważny
  • Pamięć RAM: 8GB
  • Karta graficzna: NVidia GeForce GTX 970 4 GB lub AMD Radeon R9 390 4 GB
  • DirectX: 11
Beyond: Two Souls - zaplecze eksperymentu z udziałem Jodie WP.PL
Beyond: Two Souls - zaplecze eksperymentu z udziałem Jodie Źródło: WP.PL

Beyond: Two Souls to jedna ze słabszych gier studia Quantic Dream, szczególnie w ostatniej serii trzech podobnych mechaniką tytułów dewelopera, ale warto zaznajomić się z produkcją z racji niskiej ceny i obsady aktorskiej. Gracze znający tytuł z PS4, a nawet PS3 raczej nie mają czego szukać. To po prostu nieco zmieniony port z ulepszonej wersji PS4.

dkk7u9g

Komputerowcy jak najbardziej, mogą znaleźć coś dla siebie. Beyond: Two Souls to zdecydowanie nie najlepsza z gier Quantic Dream, ale nie można nazwać jej klapą. Co więcej 69 złotych nie jest wielkim majątkiem i fani tego typu rozgrywki mogą się skusić. Do wyboru mają jeszcze Heavy Rain i zbliżającą się listopadową premierę Detroit: Become Human. Oczywiście wszystkie pozycje na PC dostępne są na Epic Games Store.

dkk7u9g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkk7u9g
Więcej tematów