Trwa ładowanie...

Architektura w "Hitman 2" Hawke’s Bay w Nowej Zelandii

Level design w grach z serii "Hitman" od zawsze stał na wysokim poziomie. Nie inaczej jest w przypadku nowej odsłony - twórcy że studia IO interactive po raz kolejny wysoko postawili poprzeczkę. Oto architektura w "Hitman 2".

Architektura w "Hitman 2" Hawke’s Bay w Nowej ZelandiiŹródło: Archigame.pl
dcivrk1
dcivrk1

Autorem tekstu jest Bartłomiej Baranowski, autor bloga poświęconego ściśle architekturze w grach wideo. Inne jego tekstu znajdziecie pod adresem www.archigame.pl

Prywatne domy pojawiały dość często w serii "Hitman", na przykład tradycyjna japońska posiadłość w misji "Tracking Hayamoto" z "Hitman 2: Silent Assassin" albo brytyjska posiadłość Beldingfordów z "Hitman: Contracts" czy dom na przedmieściach San Diego z "Hitman: Blood Money".

Jednak pierwszy poważny projekt domu na miarę XXI wieku pojawił się dopiero w "Hitman: Absolution". Posiadłość Diany Burnwood na obrzeżach Chicago była bardzo miłym zaskoczeniem dla oka. Głównie że względu na spójność rozplanowania funkcji dookoła domu jak i w jego środku. Niestety mocno ograniczone możliwości eksploracji i liniowość fabuły nie dawały szansy na swobodne zwiedzenie całej posiadłości.

Luksusowa rezydencja znad Hawke’s Bay

Uruchamiając "Hitmana 2" bardzo ucieszył mnie fakt, że - podobnie jak i w poprzedniej odsłonie - studio IO Interactive zadbało o drobiazgowy level design każdej lokacji. Pierwsze zadanie ma miejsce w prywatnej willi nad brzegiem Hawke’s Bay w Nowej Zelandii.

Archigame.pl
Źródło: Archigame.pl

Sielankowy widok na morze z ławeczką do kontemplacji

dcivrk1

Kim był architekt

Według autorów willa została zaprojektowana przez fikcyjnego architekta Oscara Wonga. W rzeczywistości pan Oscar Wong jest jednak uznanym na świecie pianistą. Znanych architektów z nazwiskiem Wong jest wielu: Alexander Wong, Joseph Wong, Alfred Wong itp.. Możliwe więc, że imię Oscar mogło być nawiązaniem do architekta Oscara Niemeyera. Jednym z jego najbardziej znanych projektów była willa Casa das Canoas.

Archigame.pl
Źródło: Archigame.pl

Casa das Canoas projektu Oscara Niemeyera z charakterystyczną białą ramą nad parterem

Bryła rezydencji

Willa w Hawke’s Bay to piętrowy, rozłożysty pawilon, w którym dominują dwa materiały: surowy beton i szkło.Wysunięta bryła basenu została pokryta przesuwnymi, przeszklonymi ścianami. Lekkości części mieszkalnej nadaje ekspresyjnie nadwieszenie sypialni nad parterem.

Archigame.pl
Źródło: Archigame.pl

Nadwieszenie sypialni. Po lewej Chenglu-Villa projektu GAD z Chin. Po prawej Hawke’s Bay

dcivrk1

Nadwieszenie tworzy tym samym podjazd dla samochodów. Panoramiczne przeszklenia oraz usytuowanie domu na działce, podkreślają efekt czystego, niczym niezakłóconego widoku na morze. Całość jest odsunięta od jakichkolwiek sąsiadów oraz głównych dróg zapewniając intymność mieszkańcom.

Wnętrza

Na parterze ulokowano dwupoziomowy salon z aneksem kuchennym, jadalnię, basen, spiżarnię, garaż oraz pokój gościnny z łazienką. A na piętrze znajduje się: sypialnia, łazienka, otwarty gabinet oraz panicroom. Ukryty za ścianą gabinetu “pokój bezpieczeństwa” jest połączony dodatkową klatką schodową z garażem.

Archigame.pl
Źródło: Archigame.pl

Wnętrza Hawke’s Bay

dcivrk1

Na piętrze znajdują się też dwa wyjścia na taras z widokiem na morze oraz miniaturowym ogrodem zen. Funkcję ogrodzenia pełni szklana, niska balustrada. Otwarte przestrzenie Hawke’s Bay utrzymane w duchu modernistycznych willi spod znaku Miesa van der Rohe charakteryzują się wolnym planem oraz otwarciem na otaczającą naturę.

Archigame.pl
Źródło: Archigame.pl

Zastosowanie betonu architektonicznego. Po lewej Dom rodzinny projektu Pitsou Kedem Architects Izrael. Po prawej Hawke’s Bay

dcivrk1

W kolorach ścian dominuje czerwień oraz surowość płyt z betonu architektonicznego. Beton to również idealne tło dla minimalistycznych przedmiotów w intensywnych kolorach, które znajdują się w domu. Dodatkową intymność zapewniają ażurowe, rolety sterowane elektronicznie.

Archigame.pl
Źródło: Archigame.pl

Kryty basen z widokiem na okolicę. Po lewej Seetauglich projektu Patricka Biella nad Jeziorem Zuryskim. Po prawej Hawke’s Bay

Inne podobieństwa

Wspomniany na początku Casa das Canoasto, to nie jedyna willa podobna z Hawke’s Bay. Warto tu nadmienić chociażby: Chenglu-Villa z Chin projektu GAD Architecture, The Float House z Izraela projektu PitsouKedemArchitects czy SharkAlley House z Nowej Zelandii projektu FearonHayArchitects.

Archigame.pl
Źródło: Archigame.pl

Kolorystyka oraz detale. Po lewej The Float House z Izraela projektu Pitsou Kedem Architects. Po prawej Hawke’s Bay

Archigame.pl
Źródło: Archigame.pl

Otwarcie widokowe na zatokę. Po lewej Shark Alley House z Nowej Zelandii projektu Fearon Hay Architects. Po prawej Hawke’s Bay

dcivrk1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcivrk1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj