Trwa ładowanie...
d2ellzc

Architektura w "Hitman 2" Hawke’s Bay w Nowej Zelandii

Level design w grach z serii "Hitman" od zawsze stał na wysokim poziomie. Nie inaczej jest w przypadku nowej odsłony - twórcy że studia IO interactive po raz kolejny wysoko postawili poprzeczkę. Oto architektura w "Hitman 2".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdradzamy sekrety
Zdradzamy sekrety (Archigame.pl)
d2ellzc

Autorem tekstu jest Bartłomiej Baranowski, autor bloga poświęconego ściśle architekturze w grach wideo. Inne jego tekstu znajdziecie pod adresem www.archigame.pl

Prywatne domy pojawiały dość często w serii "Hitman", na przykład tradycyjna japońska posiadłość w misji "Tracking Hayamoto" z "Hitman 2: Silent Assassin" albo brytyjska posiadłość Beldingfordów z "Hitman: Contracts" czy dom na przedmieściach San Diego z "Hitman: Blood Money".

Jednak pierwszy poważny projekt domu na miarę XXI wieku pojawił się dopiero w "Hitman: Absolution". Posiadłość Diany Burnwood na obrzeżach Chicago była bardzo miłym zaskoczeniem dla oka. Głównie że względu na spójność rozplanowania funkcji dookoła domu jak i w jego środku. Niestety mocno ograniczone możliwości eksploracji i liniowość fabuły nie dawały szansy na swobodne zwiedzenie całej posiadłości.

d2ellzc

Luksusowa rezydencja znad Hawke’s Bay

Uruchamiając "Hitmana 2" bardzo ucieszył mnie fakt, że - podobnie jak i w poprzedniej odsłonie - studio IO Interactive zadbało o drobiazgowy level design każdej lokacji. Pierwsze zadanie ma miejsce w prywatnej willi nad brzegiem Hawke’s Bay w Nowej Zelandii.

Archigame.pl
Podziel się

Sielankowy widok na morze z ławeczką do kontemplacji

Kim był architekt

Według autorów willa została zaprojektowana przez fikcyjnego architekta Oscara Wonga. W rzeczywistości pan Oscar Wong jest jednak uznanym na świecie pianistą. Znanych architektów z nazwiskiem Wong jest wielu: Alexander Wong, Joseph Wong, Alfred Wong itp.. Możliwe więc, że imię Oscar mogło być nawiązaniem do architekta Oscara Niemeyera. Jednym z jego najbardziej znanych projektów była willa Casa das Canoas.

d2ellzc
Archigame.pl
Podziel się

Casa das Canoas projektu Oscara Niemeyera z charakterystyczną białą ramą nad parterem

Bryła rezydencji

Willa w Hawke’s Bay to piętrowy, rozłożysty pawilon, w którym dominują dwa materiały: surowy beton i szkło.Wysunięta bryła basenu została pokryta przesuwnymi, przeszklonymi ścianami. Lekkości części mieszkalnej nadaje ekspresyjnie nadwieszenie sypialni nad parterem.

Archigame.pl
Podziel się
d2ellzc

Nadwieszenie sypialni. Po lewej Chenglu-Villa projektu GAD z Chin. Po prawej Hawke’s Bay

Nadwieszenie tworzy tym samym podjazd dla samochodów. Panoramiczne przeszklenia oraz usytuowanie domu na działce, podkreślają efekt czystego, niczym niezakłóconego widoku na morze. Całość jest odsunięta od jakichkolwiek sąsiadów oraz głównych dróg zapewniając intymność mieszkańcom.

Wnętrza

Na parterze ulokowano dwupoziomowy salon z aneksem kuchennym, jadalnię, basen, spiżarnię, garaż oraz pokój gościnny z łazienką. A na piętrze znajduje się: sypialnia, łazienka, otwarty gabinet oraz panicroom. Ukryty za ścianą gabinetu “pokój bezpieczeństwa” jest połączony dodatkową klatką schodową z garażem.

Archigame.pl
Podziel się
d2ellzc

Wnętrza Hawke’s Bay

Na piętrze znajdują się też dwa wyjścia na taras z widokiem na morze oraz miniaturowym ogrodem zen. Funkcję ogrodzenia pełni szklana, niska balustrada. Otwarte przestrzenie Hawke’s Bay utrzymane w duchu modernistycznych willi spod znaku Miesa van der Rohe charakteryzują się wolnym planem oraz otwarciem na otaczającą naturę.

Archigame.pl
Podziel się

Zastosowanie betonu architektonicznego. Po lewej Dom rodzinny projektu Pitsou Kedem Architects Izrael. Po prawej Hawke’s Bay

d2ellzc

W kolorach ścian dominuje czerwień oraz surowość płyt z betonu architektonicznego. Beton to również idealne tło dla minimalistycznych przedmiotów w intensywnych kolorach, które znajdują się w domu. Dodatkową intymność zapewniają ażurowe, rolety sterowane elektronicznie.

Archigame.pl
Podziel się

Kryty basen z widokiem na okolicę. Po lewej Seetauglich projektu Patricka Biella nad Jeziorem Zuryskim. Po prawej Hawke’s Bay

Inne podobieństwa

Wspomniany na początku Casa das Canoasto, to nie jedyna willa podobna z Hawke’s Bay. Warto tu nadmienić chociażby: Chenglu-Villa z Chin projektu GAD Architecture, The Float House z Izraela projektu PitsouKedemArchitects czy SharkAlley House z Nowej Zelandii projektu FearonHayArchitects.

Archigame.pl
Podziel się

Kolorystyka oraz detale. Po lewej The Float House z Izraela projektu Pitsou Kedem Architects. Po prawej Hawke’s Bay

Archigame.pl
Podziel się

Otwarcie widokowe na zatokę. Po lewej Shark Alley House z Nowej Zelandii projektu Fearon Hay Architects. Po prawej Hawke’s Bay

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2ellzc

d2ellzc
d2ellzc