Trwa ładowanie...
d4jz9rb

Resident Evil (seria gier)

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

Resident Evil – seria gier wideo tworzona przez japońskie studio Capcom. Premiera pierwszej części miała miejsce w marcu 1996 roku i to dzięki niej powstał gatunek o nazwie survival horror. Dziś to już siedem gier serii głównej, wiele spin-offów, a także filmów, książek i komiksów. Przenoszą nas do świata, w którym wybucha epidemia wirusa zmieniającego ludzi w zombie.

Resident Evil – historia powstania

Twórcami serii Resident Evil są deweloperzy z japońskiego Capcom. Firma istnieje na rynku już od 1979 roku, a początkowo zajmowała się sprzedażą automatów do gier. Odpowiada np. za serię Street Fighter, w którą po raz pierwszy można było zagrać w 1987 roku. W tym samym czasie studio zaczęło tworzyć pierwsze gry także na domowe konsole i komputery. Zaraz po premierze bijatyki, na rynku ukazała się pierwsza część serii Mega Man wydana na konsole Nintendo.

Tokuro Fujiwara, zwany często przez fanów japońskich gier Profesorem F, był jednym z głównych projektantów Capcom odpowiedzialnych za Mega Mana. Odpowiada także za popularne wtedy Bionic Commando, a w 1989 roku wydał grę o nazwie Sweet Home. To ta ostatnia miała uczynić go legendarnym, chociaż jeszcze o tym nie wiedział. To fabularna gra RPG z elementami horroru, w której poruszamy się po wielkiej posiadłości i rozwiązujemy zagadki, broniąc się przed potworami.

Gra Sweet Home odniosła ogromny sukces w Japonii, jednak nigdy nie trafiła na rynki zagraniczne. Stała się mimo to jedną z najbardziej przełomowych gier w historii. Wszystko dzięki jej remake’owi. W 1993 roku Shinji Mikami, kolejny z pracowników Capcomu otrzymał zlecenie, by stworzyć nowy horror. Poprosił o pomoc właśnie Fujiwarę, a ten zaproponował mu nową wersję swojego klasycznego tytułu sprzed czterech lat.

Szefowie japońskiego studia zgodzili się na tego typu projekt, a Mikami i Fujiwara pracowali nad nim przez następne trzy lata. Profesor F mógł w końcu umieścić w grze te elementy, których nie dało się zawrzeć w Sweet Home. Gra miała przede wszystkim mieć grafikę 3D. Tutaj inspirację stanowiła kultowa dziś francuska gra o nazwie Alone in The Dark, która posiadała ją jako pierwsza. To jednak nowa gra miała po raz pierwszy zostać określona mianem survival horror.

Premierę planowano początkowo na 1995 rok. Gra miała zostać jednym z pierwszych tytułów dostępnych na debiutującą wtedy konsolę Sony Playstation. Ze względu na ciągle wprowadzane przez deweloperów zmiany w systemach rozgrywki, premierę przesunięto jednak na marzec 1996 roku. Gra zadebiutowała w Japonii jako Bio Hazard. Poza krajem istniała już jednak gra o podobnym tytule. Capcom zorganizowało więc konkurs na nową nazwę. Ostatecznie grę nazwano Resident Evil.

Resident Evil – pierwsza gra z serii

Gra Resident Evil początkowo była jedynie nową wersją Sweet Home z grafiką 3D, jednak później przerodziła się w coś jeszcze lepszego. Również trafiamy w niej do ogromnej posiadłości i podobnie jak w poprzedniku, też rozwiązujemy zagadki. Resident Evil posiada jednak zupełnie nową fabułę, której sam scenariusz zajmuje ponad 40 stron tekstu. Trafiamy tu do Raccoon City, czyli miasta, którego mieszkańcy giną w bardzo tajemniczych okolicznościach.

W Resident Evil wcielamy się w agentów S.T.A.R.S. (Special Tactics And Rescue Service), którzy zostają wysłani, by sprawdzić, kto odpowiada za morderstwa. Jesteśmy już drugą ekipą wysłaną do miasta, po tym jak kontakt z pierwszą nagle został przerwany. To nie koniec, bo poszukując naszych kolegów, my również zostajemy zaatakowani. Agenci w trakcie ucieczki chronią się w wielkim opuszczonym budynku. Początkowe szczęście zmienia się jednak w koszmar.

W taki sposób rozpoczyna się Resident Evil, a my mamy do wyboru dwie dostępne postacie, którymi będziemy kierować. Nasi bohaterowie to Chris Redfield i Jill Valentine. Mają różne zdolności, a my poruszając się nimi po kolejnych pomieszczeniach, spróbujemy rozwiązać zagadkę tajemniczych morderstw, a także losu, jaki spotkał pierwszą ekipę S.T.A.R.S. wysłaną do Raccoon City.

Jak się okaże, wszystkiemu winien jest wirus. Sprawi też, że atakowani będziemy znacznie częściej. Mrożąca krew w żyłach akcja gry sprawiła, że Resident Evil szybko stało się niezwykle popularne. Sprzedaż gry przerosła najśmielsze oczekiwania twórców i wyniosła prawie 3 mln egzemplarzy. Niedługo po premierze tytuł został najlepiej sprzedającą się grą na Sony Playstation.

Resident Evil – cała trylogia

Capcom już po miesiącu od premiery poprosiło autorów o kolejną część gier Resident Evil. Deweloperzy się ucieszyli. Niecałe pół roku później Shinji Mikami i jego zespół mieli już pierwszy prototyp. Otrzymał nazwę roboczą Resident Evil 1.5, a twórcy planowali go udoskonalać aż do premiery w 1998 roku. Zespół kilku osób, który początkowo pracował nad tytułem, zmienił się w duży oddział japońskiej firmy (składający się z 45 pracowników).

Szefostwo Capcom miało w planach całą trylogię gier i myślało już nawet nad następnymi częściami. Pierwszy prototyp kontynuacji miał fabułę, która zamykała wiele wątków z oryginalnego Resident Evil. Deweloperzy musieli to zmienić wedle życzeń swoich szefów i podzielić ją na dwie gry. Dzięki temu zadebiutowały niemal jedna po drugiej, a fani pierwszej części byli zachwyceni.

Resident Evil 2 było jeszcze bardziej straszne. Gra miała też mieć lepszą grafikę i lepsze sterowanie. Premiera odbyła się w 1998 roku. Akcja rozgrywa się kilka miesięcy po wydarzeniach poprzedniej części, a początkowy spokój zmienia się w kolejny horror. Resident Evil 2 to nowe postacie – policjant Leon S. Kennedy i młoda Claire Redfield. To także znacznie większy świat gry. Akcja dwójki ma miejsce nie w jednej posiadłości, a całym Raccoon City.

Jill Valentine powraca tymczasem w trzeciej, ostatniej części trylogii. Premiera gry Resident Evil 3 odbyła się w 1999 roku. Dzięki prędkości, z jaką twórcy wydawali nowe gry, seria stała się jednym z najchętniej kupowanych przez graczy tytułów na świecie. W trójce znajdziemy jeszcze więcej akcji, a fabuła zabierze nas do wydarzeń pomiędzy pierwszą, a drugą grą z serii. Gry Resident Evil otrzymały miano klasyków i powoli zaczęły się ukazywać w formie portów także na innych platformach.

Resident Evil – pierwsze spin-offy

Dziś w gry Resident Evil możemy zagrać np. także na PC. Na samej trylogii się jednak nie skończyło. Zyski rzędu wielu milionów dolarów zachęciły studio Capcom do prac nad kolejnymi grami. Wątek Raccoon City kończył się co prawda na trzeciej cześci serii, jednak świat zarażonych wirusem Stanów Zjednoczonych pozwalał na nowe opowieści. Deweloperzy (z Shinjim Mikamim na czele) zaskoczyli jednak wszystkich. Resident Evil od teraz miało powstawać tylko na nową konsolę Nintendo GameCube.

W 2000 roku na półkach sklepowych pojawiła się gra Resident Evil – Code: Veronica. Największą zmianą były w całości trójwymiarowe poziomy, co spowodowało dużo bardziej dynamiczną rozgrywkę (z kamerą, która podąża za nami w lepszy sposób). Tym razem wcielamy się w Claire Redfield (bohaterkę 2 części) i próbujemy ustalić, kto odpowiada za nowy wybuch epidemii w jednym z więzień.

Kolejne lata to kolejne tytuły poboczne serii gier Resident Evil. Przez pewien czas japońscy programiści planowali powrót na konsole Sony, jednak zrezygnowali z pomysłu. Ich projekt stał się zupełnie nową serią na Playstation o nazwie Devil May Cry, która słynie do dziś. Na Nintendo GameCube wydano tymczasem remake pierwszej części Resident Evil, a później także jej prequel o nazwie Resident Evil Zero, który pomimo bardzo dobrych recenzji nie cieszył się zbyt wielkim sukcesem komercyjnym.

Resident Evil – czwarta część

Capcom próbowało przyciągnąć nowych graczy do Resident Evil od początku dekady, jednak ci wybierali znacznie chętniej inne tytuły firmy, w tym wcześniej wspomniane Devil May Cry. Szefowie japońskiej firmy nie są jednak znani z rezygnowania ze swoich serii gier. Ruszyły prace nad zupełnie nową częścią tytułu, który zapoczątkował gatunek survival horror. Jak głosiły hasła reklamowe, był jednak dostosowany do nowych czasów i w ogromny sposób odróżniał się od oryginalnej trylogii.

Premiera Resident Evil 4 miała miejsce w styczniu 2005 roku. Gra zadebiutowała na Nintendo GameCube, jednak szybko ukazała się także na innych konsolach, a dziś jest dostępna w wersjach na niemal wszystkie następne ich generacje. Tym razem wcielamy się w agenta rządu USA, który próbuje ocalić córkę prezydenta kraju. Została porwana, a my ruszamy w pogoń po całym świecie za jej porywaczami.

Fabuła opowiada nową historię, a rozgrywkę prowadzimy tym razem w widoku z trzeciej osoby. Gra Resident Evil 4 posiada jednak elementy horroru znane z poprzednich części. Ma o wiele lepszą grafikę, a także znacznie bardziej przyjazne dla graczy sterowanie. Tytuł był wielkim sukcesem dla Capcom. Sprzedaż przekroczyła wszelkie oczekiwania, a w ciągu pierwszych trzech tygodni sprzedano prawie pół miliona egzemplarzy.

Resident Evil 4 jest do dziś wspominane jako jedna z najlepszych części w serii, a także jedna z najlepszych gier pierwszej dekady XXI wieku. Zainspirowała też wiele późniejszych gier, takich jak The Last of Us czy seria BioShock. Czwarta część serii Resident Evil otrzymała też wiele nagród, w tym tych przyznawanych najlepszym grom 2005 roku. W niektórych zestawieniach pokonała nawet Grand Theft Auto: San Andreas.

Resident Evil – ostatnie gry z serii

Od tamtej pory gry z serii Resident Evil powstają nieprzerwanie aż do dziś. Po premierze czwórki przestały być jednak zaliczane przez krytyków do gatunku survival horror. Następne dwie z nich to już gry akcji, a ich twórcy postawili raczej na elementy znane ze strzelanek, w nieco mniejszym stopniu skupiając się na straszeniu graczy. Przez cały czas na rynku pojawiały się także kolejne spin-offy.

Resident Evil 5 zadebiutowało w 2009 roku. Powraca Chris Redfield, jeden z dwójki bohaterów pierwszej części serii. Teraz jest agentem agencji prowadzącej walkę z bioterroryzmem. Będzie musiał przenieść się do Afryki, gdzie dochodzi do kolejnego ataku osób odpowiedzialnych za wydarzenia poprzednich części. Na swojej drodze spotka także inne postacie z jedynki, a my będziemy musieli dużo strzelać.

Co ciekawe, Resident Evil 5 jest najlepiej sprzedającą się grą z serii, pomimo gorszych recenzji niż w przypadku poprzednich. Zmiana gatunku gier była więc świetnym pomysłem dla twórców, pomimo sprzeciwu ze strony najbardziej oddanych serii graczy. Do dziś sprzedano ponad 7 mln kopii gry, a my możemy w nią zagrać na Playstation 4 i Xbox One. Fabuła gry doczekała się kontynuacji za sprawą Resident Evil 6 z 2012 roku.

Szósta część serii Resident Evil otrzymała jeszcze gorsze recenzje. Branżowe czasopisma zwracały uwagę na bardzo słabe dialogi i mało ciekawą fabułę podzieloną na kilka kampanii, a także brak mrożącej krew w żyłach akcji. Ciągłe strzelanie miało nieco nudzić graczy, co sprawiło, że studio Capcom zaczęło się poważnie zastanawiać nad przyszłością serii. W 2016 roku spróbowali swoich sił po raz kolejny i wydali grę o nazwie Umbrella Corps. Tym razem w znaczący sposób przeważały negatywne recenzje.

Resident Evil – najnowsze gry

W 2017 roku nastąpił długo oczekiwany przez graczy powrót do formy dla serii gier Resident Evil. Zadebiutowała gra o nazwie Resident Evil 7: Biohazard. Deweloperzy Capcom pracowali nad nią przez prawie pięć lat, a specjalnie na jej potrzeby zaprojektowali zupełnie nowy silnik graficzny. To powrót do rozgrywki znanej z gatunku survival horror, w której nie brakuje eksploracji i rozwiązywania zagadek. Co ciekawe, to także pierwsze Resident Evil, w które możemy zagrać z użyciem VR.

W Resident Evil 7: Biohazard wcielamy się w Ethana Wintersa, cywila z niewielkimi umiejętnościami walki. Jego żona została uznana za zaginioną trzy lata temu, jednak teraz otrzymał dziwną wiadomość na temat jej losu, którą postanawia zbadać. Wybiera się do posiadłości w stanie Louisiana. Na miejscu odkrywa coś niezwykle przerażającego. Rozgrywka gry jest prowadzona, po raz pierwszy, z widokiem z pierwszej osoby i jest odpowiednia tylko dla osób o mocnych nerwach.

Po dwóch latach od Resident Evil 7 nastąpiła premiera remake’u drugiej części całej serii. Resident Evil 2 ponownie ukazało się na komputery stacjonarne, a także na konsole PS4 i Xbox One. Fabuła pozostaje bez zmian, jednak rozgrywkę prowadzimy w inny sposób, z widokiem zza pleców bohaterów. Zarówno siódemka, jak i remake, otrzymały świetne recenzje. Obydwie gry chwalono jako powrót do "korzeni" serii, a także za świetną grafikę i oprawę dźwiękową.

Resident Evil – ogromna franczyza

Powstało sześć filmów akcji wzorowanych na grach z serii Resident Evil. Noszą taką samą nazwę, a w główną rolę wciela się tu znana aktorka Milla Jovovich. Pojawiają się postacie z gier, jednak fabuła opowiada zupełnie nowe wydarzenia ze świata serii. Seria Resident Evil to najbardziej dochodowe filmy oparte na grach w historii. Zarobiła dla twórców ponad miliard dolarów. Gry Resident Evil doczekały się także filmów animowanych, zarówno tych z animacją 3D, jak i japońskich anime.

Powstały również komiksy Resident Evil zapoczątkowane przez firmę Marvel w 1997 roku. To także wiele książek autorstwa różnych pisarzy. Seria stanowiła ogromną inspirację dla twórców takich filmów i seriali jak World War Z, The Walking Dead i 28 Days Later. Resident Evil przynosi też zyski twórcom zabawek, wśród których znajdziemy figurki postaci, a nawet repliki broni z gier. Japońskie Tokyo posiada nawet restaurację o tematyce Resident Evil.

d4jz9rb
Resident Evil (seria gier)
Wydawca

Capcom

Dystrybutor

Cenega

Kategoria wiekowa

PEGI 18

Data premiery (Świat)

22.03.1996

Data premiery (Polska)

22.03.1996

Tryby gry

singleplayer, multiplayer

Platformy

Sony Playstation, Nintendo GameCube, a od tamtej pory także wszystkie najnowsze konsole oraz komputery stacjonarne

Oficjalna strona www

http://www.residentevil.com/

d4jz9rb
d4jz9rb
d4jz9rb
Więcej tematów
d4jz9rb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj