Trwa ładowanie...
d2mfx5d

Capcom

Najnowsze informacje
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna, fot: Nessa los

Capcom to japoński producent i wydawca gier komputerowych działający w branży od 1979 roku. Studio wprowadziło na rynek wiele legendarnych produkcji, które cieszą się popularnością do dzisiaj. Wśród nich warto warto wspomnieć cykle Street Fighter, Devil May Cry i Resident Evil.

Capcom – początki

Japońską firmę Capcom założył w 1979 roku Kenzo Tsujimoto jako I.R.M. Corporation. Obowiązująca współcześnie nazwa powstała ze złożenia "Capsule Computers" – to określenie związane z automatami do gier produkowanymi przez przedsiębiorstwo we wczesnych latach działalności.

Studio zaczynało jako producent gier na automaty, a ok. 1985 roku wkroczyło na rynek konsol. Przełomowym dziełem w historii Capcomu był cykl bijatyk "Street Fighter", którego pierwsza odsłona ukazała się w 1987 roku. Bestsellerem okazał się natomiast "Street Fighter II" (1991), który upowszechnił ten gatunek gier i doczekał się konkurenta w postaci serii Mortal Kombat.

W kolejnych latach deweloperzy studia Capcom podjęli się prac nad kilkoma innymi grami komputerowymi. Do najbardziej znanych należą dzisiaj serie Monster Hunter, Resident Evil i Devil May Cry.

Capcom – działalność

Studio Capcom zajmuje się przede wszystkim produkowaniem i wydawaniem własnych marek gier komputerowych. Wykonywaniem poszczególnych zadań zajmują się oddziały wewnętrzne. W 2018 roku firma zatrudniała blisko 2 tys. osób

Dodatkowa działalność Capcomu obejmuje promowanie autorskich marek za pomocą innych mediów. Przykładem mogą być filmy "Uliczny wojownik" (1994) i "Resident Evil" (2002).

Ciekawostką jest, że niewielki deweloper Angel Studios zaczął w 2000 roku tworzyć pod skrzydłami studia Capcom grę "Red Dead Revolver". Produkcja inspirowana była arkadową grą Capcomu jeszcze z 1985 roku – "Gun.Smoke". W 2003 roku prawa do pracy nad RDR przejęła firma Rockstar Games i dzięki temu stała się właścicielem cyklu Red Dead, który odniósł duży sukces rynkowy.

Swoją główną siedzibę Capcom ma w Osace, ale oddziały przedsiębiorstwa na przestrzeni lat pojawiły się też w Tokio, Seulu, Hongkongu, Toronto, Los Angeles.

Gry studia Capcom

Wśród najpopularniejszych produkcji Capcomu, które odniosły najlepsze wyniki sprzedażowe, znalazły się tytuły takie jak "Monster Hunter: World" (2018), "Resident Evil 5" (2009), "Resident Evil 6" (2012), "Resident Evil 7: Biohazard" (2017), "Street Fighter II"(1992) i "Resident Evil 2 Remake" (2019).

Inne sztandardowe marki studia Capcom to również seria platformowych gier akcji Mega Man, slashery Onimusha czy fabularny cykl akcji Dead Rising. W dorobku wydawniczym firmy znalazły się też produkcje takie jak "Asura's Wrath" (2012), "Dragon's Dogma" (2012), "Lost Planet: Extreme Condition" (2007) czy "Zack and Wiki" (2007).

d2mfx5d

1979

Japonia

Osaka

d2mfx5d

http://www.capcom-europe.com/

d2mfx5d
d2mfx5d
d2mfx5d
Więcej tematów
d2mfx5d