Trwa ładowanie...
d1ym1st

The Last of Us

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

The Last of Us – gra autorstwa studia Naughty Dog znanego z serii Uncharted. Jej premiera odbyła się w 2013 roku. To przygodówka akcji z elementami survivalu, której akcja rozgrywa się w świecie apokalipsy. Panuje epidemia, a my wcielamy się w przemytnika odpowiedzialnego za nastolatkę. Gra ukazała się na Playstation 3, a także na Playstation 4 w wersji Remastered.

The Last of Us – informacje ogólne

Kalifornijskie Naughty Dog działa na rynku gier wideo już od 1984 roku. Najbardziej zasłynęło jednak dopiero w połowie lat 90., kiedy zaczęło tworzyć gry na konsolę Playstation. W 2001 roku firma Sony przejęła studio. Od tamtej pory, kolejne tytuły Naughty Dog powstają wyłącznie na konsole japońskiego producenta. Amerykanie na początku odpowiadali głównie za (raczej dziecięce) platformówki. Na swoim koncie mają na przykład słynne gry Crash Bandicoot, a także serię o nazwie Jak and Daxter.

2007 rok to jednak wejście Naughty Dog na rynek tytułów dla starszych graczy. Właśnie wtedy miała miejsce premiera pierwszej części nowej serii przygodowych gier akcji studia. To Uncharted: Fortuna Drake’a. Deweloperzy z Kaliforni postawili tym razem na większą ilość walki oraz fabułę pełną tajemnic i poszukiwań skarbów. Byli już przyzwyczajeni do zdobywania nagród za swoje gry, jednak tym razem udało się ich zdobyć zaskakującą ilość.

Uncharted doczekało się kilku kolejnych sequeli. W 2011 roku, jednocześnie z premierą trzeciej części tej serii, studio Naughty Dog ogłosiło, że pracuje także nad zupełnie nową grą. O ile poprzednia gra otrzymała oznaczenie PEGI 16, ta miała być już tylko dla dorosłych. Okazał się nią być horror z jeszcze lepszą grafiką i nieco inną rozgrywką, niż w Uncharted. Grę nazwano The Last of Us.

The Last of Us – fabuła

The Last of Us rozpoczyna się w 2013 roku, gdy w Stanach Zjednoczonych wybucha epidemia. Zmutowany grzyb zaraża kolejne osoby, zmieniając je w agresywne bestie. To nie zwykłe zombie, do jakich jesteśmy już przyzwyczajeni. Grzyb działa powoli, a zarażeni nim są dalej przytomni. Stopniowo ich zanikająca pamięć sprawia jednak, że szaleją, a to z kolei powoduje rosnącą agresję. Początkowo choroba dotyka nielicznych. Z czasem przejmuje kontrolę nad społeczeństwem, a nasza cywilizacja upada.

Fabuła gry The Last of Us rozgrywa się 20 lat po tych wydarzeniach. Wcielamy się w Joela. Mężczyzna radzi sobie w post-apokaliptycznym świecie jako przemytnik broni i narkotyków. Spotykając na swojej drodze rebeliantów otrzymuje zadanie. Ma bezpiecznie przemycić nastoletnią sierotę o imieniu Ellie. To od nas będzie więc zależało, czy dziewczyna przeżyje. Przemierzając Stany Zjednoczone spotkamy nie tylko zarażonych, ale także zwykłych ludzi, którzy będą gotowi zrobić wszystko.

The Last of Us – rozgrywka

W grze The Last of Us sterujemy Joelem, a za ruchy Ellie odpowiada sztuczna inteligencja. Mamy widok z trzeciej osoby, zza pleców głównego bohatera. Wielokrotnie będziemy musieli walczyć. Główny bohater to przemytnik broni, a więc świetnie posługuje się nożami i pistoletami. Do dyspozycji będziemy mieć jednak także różnego rodzaju inne przedmioty, by bronić się przed atakami zarażonych. Podobnie jak w poprzednich grach Naughty Dog, w The Last of Us możemy się także skradać i unikać walki.

Skradając się, przełączamy się w tryb „słuchania”. Dzięki niemu będziemy w stanie wykryć wrogów nawet ich nie widząc. Musimy ciągle pod uwagę brać fakt, że podróżuje z nami nastoletnia dziewczyna. Okaże się jednak być znacznie bardziej pomocna, gdy trafimy na zagadki logiczne do rozwiązania. Pomoże nam je rozwiązać, a po drodze będziemy też zbierać różnego rodzaju notatki, mapy, a także komiksy.

Gra The Last of Us posiada kilka poziomów trudności. Po jej ukończeniu odblokowujemy tryb New Game Plus, dzięki któremu ponownie rozpoczniemy rozgrywkę z zachowaniem wszystkich ulepszeń i broni. Mamy do dyspozycji także zdecydowanie trudniejszy tryb o nazwie Survivor. Tutaj przeciwnicy są o wiele trudniejsi do pokonania, znika nasza umiejętność nasłuchiwania, a każdy atak zadaje nam większe rany.

The Last of Us – tryb multiplayer

The Last of Us to nie tylko świetna fabuła i rozgrywka dla jednej osoby. Twórcy z Naughty Dog przygotowali bogaty tryb multiplayer, który dodatkowo wzbogaca grę. To trzy różne rodzaje rozgrywki. Pierwsze dwa, czyli "Walka o zapasy", a także "Ocaleni" to potyczki drużynowe. Mamy do wyboru dwie frakcje: Polujących oraz Świetliki i walczymy między sobą o pozostałe zapasy.

W pierwszym trybie mamy nieograniczoną ilość żyć, a w drugim gramy tylko do pierwszej śmierci. Ostatni tryb to "Przesłuchanie", gdzie naszym zadaniem jest odnalezienie schowka wrogiej drużyny. Każda z rozgrywek w poszczególnych trybach trwa jeden dzień w świecie gry. Po przetrwaniu dwunastu tego typu tygodni będziemy mogli zmienić drużynę i rozpocząć multiplayer od nowa. Do gry możemy zapraszać znajomych nawet za pośrednictwem Facebooka.

The Last of Us – dodatek DLC

Po roku od premiery The Last of Us ukazał się dodatek rozszerzający fabułę gry. To The Last of Us: Left Behind (w tłumaczeniu “pozostawieni”). Tym razem wcielamy się w Ellie. Dowiemy się więcej na temat jej życia przed wydarzeniami z podstawowej wersji gry. Zanim dziewczyna poznaje Joela, prowadzi dosyć spokojne życie (jak na realia świata po upadku cywilizacji). Left Behind odpowie więc na pytanie, w jaki sposób sierota trafiła do grupy rebeliantów, którzy dali ją pod opiekę Joelowi.

Rozgrywka The Last of Us: Left Behind nie różni się od tej z podstawowej wersji gry. Na przejście dodatku potrzebujemy kilku godzin.

The Last of Us – wersja na Sony Playstation 4

W momencie premiery The Last of Us, konsola Playstation 3 była już nieco przestarzała. Na rynku była już od niemal dziesięciu lat. Japońskie Sony planowało więc premierę następcy. Playstation 4 ogłoszono w tym samym czasie, co nową grę Naughty Dog. Kalifornijskie studio postanowiło jednak, że wyda The Last of Us na konsole poprzedniej generacji. Mieli za to w planach wersję wzbogaconą na PS4, a ta miała się ukazać po roku.

The Last of Us: Remastered zadebiutowało w lipcu 2014 roku. Zawiera także kilka DLC, w tym dodatek Left Behind, jednak główną zmianą tej wersji jest jej grafika. Studio Naughty Dog wykorzystało możliwości techniczne nowej konsoli. To m.in. znacznie bardziej wzbogacone tekstury, modele 3D i efekty specjalne. The Last of Us: Remastered wczytuje się znacznie szybciej. Jej grafika ma także ilość 60 klatek na sekundę, co ucieszy graczy przyzwyczajonych do rozgrywki na komputerach stacjonarnych.

The Last of Us – sequel

W 2016 roku Naughty Dog ogłosiło, że pracuje nad drugą częścią gry - The Last of Us: Part II. Od tamtej pory w internecie ukazały się dwa zwiastuny, które zapowiadają powrót gry. Niewiele jeszcze wiadomo o samej fabule, nie znana jest również data premiery nowego tytułu. Jedyne, co zdradzili twórcy, to informacja, że akcja The Last of Us: Part II będzie się rozgrywać pięć lat po zakończeniu fabuły poprzedniej części gry.

d1ym1st
The Last of Us
Wydawca

Sony Interactive Entertainment

Dystrybutor

Sony Interactive Entertainment Polska

Kategoria wiekowa

PEGI 18

Data premiery (Świat)

14.06.2013

Data premiery (Polska)

14.06.2013

Tryby gry

singleplayer, multiplayer

Platformy

PlayStation 3, PlayStation 4 (wersja Remastered)

Oficjalna strona www

https://www.thelastofus.playstation.com/

d1ym1st
d1ym1st
d1ym1st
Więcej tematów
d1ym1st