CI Games
CI Games to jedno z polskich przedsiębiorstw, będące producentem, wydawcą i dystrybutorem gier komputerowych.
CI Games – historia
CI Games zostało założone w 2002 roku przez firmę wydawniczą Lemon Interactive (znaną jako CODA) i dwa studia deweloperskie: Tatanka i We Open Eyes. Pierwotnie nazywało się City Interactive. Siedziba firmy CI Games znajduje się w Warszawie, jednak CI Games posiada także lokalne biura za granicą i studio w Rzeszowie.
Firma zatrudnia łącznie ponad 100 osób. Głównym udziałowcem oraz prezesem jest Marek Tymiński. Od samego początku firma zajmowała się zarówno produkcją, jak i wydawaniem gier. Działalność wydawnicza CI Games przebiegała dwukierunkowo. Wewnętrzni deweloperzy wydawali gry pod marką City Interactive, natomiast deweloperzy zewnętrzni (w tym zagraniczni) byli obsługiwani przez spółkę Onimedia (znana jako OniGames). Skupiano się głównie na produkcjach niskobudżetowych, będących połączeniem dobrej jakości z niską ceną. Warto dodać, że gry CI Games były dostępne także w kioskach czy salonikach prasowych.
Pierwszą grą CI Games była wyścigowa gra akcji wydana w 2003 roku pod nazwą Smash up Derby. Lata 2004-2011 to powstanie niskobudżetowych produkcji, spośród których najbardziej znanymi są pierwszoosobowe strzelanki Terrorist Takedown, Battlestrike i Code of Honor, gry przygodowe Chronicles of Mystery i Art Of Murder oraz zręcznościowo-symulacyjne Combat Wings i Wings of Honour.
W 2007 roku CI Games wykupiło studio deweloperskie w Rzeszowie, tym samym otwierając tam nowy oddział firmy. Na jego czele stanęli właściciele Detalionu – Łukasz Pisarek i Robert Ożóg. CI Games zmieniło formę prawną na spółkę akcyjną, następnie pojawiło się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Następnie zlikwidowano Onimedia i wszystkie gry wydawano pod marką City Interactive.
Strategia CI Games co do produkcji niskobudżetowych okazała się strzałem w dziesiątkę i zapewniła firmie rytmiczny rozwój. W 2008 roku pod skrzydłami CI Games znalazł się kolejny zewnętrzny deweloper – Fresh Chicken Studio. Firma otworzyła także dwa nowe oddziały: w Bydgoszczy i w Poznaniu oraz lokalne biura w Niemczech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Przełomowym rokiem dla CI Games był 2010, kiedy to po raz pierwszy wydano grę nie tylko na komputery osobiste, lecz także na konsole firm Sony i Microsoft. Była nią taktyczna gra akcji Sniper: Ghost Warrior. Osiągnięty sukces sprawił, że CI Games postanowiło rozpocząć produkcje wysokobudżetowe AAA. Utworzono nowy oddział firmy w Bukareszcie – City Interactive Studio S.r.I., które miało wspomagać te przedsięwzięcia.
W 2013 roku wyprodukowano grę Sniper: Ghost Warrior 2 oraz strzelaninę Alien Rage. Niestety obie gry nie przyniosły oczekiwanych dochodów, co przyczyniło się do przejściowych kłopotów finansowych CI Games. W wyniku zaistniałej trudnej sytuacji CI Games musiało zamknąć pod koniec 2013 roku studio w Rumunii. Trafną decyzją okazała się współpraca z Tomaszem Gopem – współtwórcą dwóch pierwszych wersji Wiedźmina.
Pod koniec 2014 roku wraz z niemiecką firmą Deck 13 Interactive ukończono grę Lords of the Fallen (RPG akcji), która została wydana przez japońskie przedsiębiorstwo Bandai Namco Entertainment. Okazała się ona sporym sukcesem. Po wydaniu rozszerzenia Ancient Labirynth CI Games zakończyło współpracę z Deck 13 Interactive, ponieważ nie było zadowolone z osiągniętych efektów. Decyzja CI Games przyczyniła się do powstania długotrwałego sporu o prawa do gry. Ugodę zawarto w 2016 roku, podczas której oświadczono, że firmy mogłoby dalej ze sobą współpracować.
W 2015 roku Tomasz Gop opuścił CI Games z powodu sprzecznych wizji rozwoju marki Lords of the Fallen. Na kilka miesiący przyłączył się do Techlandem, by jednak powrócić do CI Games na stanowisko game designera. Skoncentrował się głównie na kontynuacji wspomnianej gry akcji. Na początku 2017 roku ukazała się trzecia odsłona gry Sniper: Ghost Warrior, która znalazła się na czołowej pozycji wśród gier snajperskich.
CI Games – działalność producencka
Obecnie działalność producencka CI Games prowadzona jest przez dwa wewnętrzne studia w Warszawie i w Rzeszowie. Dawniej wspomagały je także studia w Katowicach, Bydgoszczy, Poznaniu i Bukareszcie. Początkowo centrum zainteresowania CI Games stanowiły produkcje niskobudżetowe. Powstały proste w mechanice strzelaniny pierwszoosobowe, symulatory lotu z elementami zręcznościowymi, gry przygodowe i logiczne.
Po sukcesie taktycznej strzelanki pierwszoosobowej Sniper: Ghost Warrior, CI Games zdecydowało zmienić strategię i skupić się na grach wysokobudżetowych. Wśród nich należy wymienić wspomniany Sniper: Ghost Warrior oraz Lords of the Fallen – cykl gier akcji.
CI Games – działalność wydawnicza
Początkowo część produkcji wydawana była wyłącznie na terenie Polski i były to gry niskobudżetowe dostępne w atrakcyjnych cenach w dużych sieciach handlowych czy kioskach. Firma CI Games oferowała premierowe wersje gier oraz pakiety z kilkoma grami w jednym opakowaniu, np. Modern War Pack, Best of Action czy Action Pack.
Po zmianie strategii zaprzestano wydawania tanich produkcji i skoncentrowano się na wysokobudżetowych tytułach własnych. CI Games wydaje je na światowym rynku w wersjach cyfrowych. Kopie niektórych gier są rozprowadzane przez innych znanych wydawców takich jak Bandai Namco Entertainment.
CI Games – działalność producencka w Polsce
Do 2007 roku CI Games nie wydawał gier zewnętrznych deweloperów, ponieważ zajmowała się tym spółka Onimedia sp. z o.o. Po włączeniu jej do CI Games firma rozpoczęła dystrybucję gier zewnętrznych wydawców na terenie Polski. Większą część nakładów finansowych stanowiły gry niskobudżetowe, głównie symulatory.
Wśród wydanych produkcji wyróżnić można jednak kilka znanych niezależnych produkcji takich, jak Dark Sector, The Whispered World, Zombie Driver HD, 18 Wheels of Steel: Extreme Trucker 2, Obsure II, World of Goo, Braid, Simon the Sorcerer 4, Piła oraz serii Black Mirror, Sherlock Holmes, Angry Birds czy Crash Time.
2002
Polska
Warszawa
http://cigames.com/