Gry symulacyjne
Gry symulacyjne, inaczej symulatory, to komputerowe gry, które naśladują wrażenia towarzyszące człowiekowi podczas codziennych lub niespotykanych czynności. Twórcy gier symulacyjnych starają się jak najlepiej odzwierciedlić w nich rzeczywistość lub szczegółowo przedstawić odmienny świat, np. w przypadku symulatorów kosmicznych.
Gry symulacyjne – rodzaje
Zadaniem gier symulacyjnych jest ukazanie realizmu wydarzeń rozgrywanych w rzeczywistości, działania maszyn i pojazdów oraz różnych mechanizmów. W związku z różnorodnością funkcji można wskazać kilka rodzajów gier symulacyjnych:
- symulatory lotu – gracz stoi przed zadaniem poprowadzenia samolotu. Wymaga to od niego wiedzy z zakresu aerodynamiki, fizyki i pilotażu. Symulator, jak sama nazwa wskazuje, stara się wiernie symulować zachowanie samolotu. Najczęściej obraz kabiny wyświetlany jest na ekranie, istnieją też symulatory, do których można podłączyć repliki wyposażenia pokładowego. Przykładowymi grami z tego zakresu są IL-2 Sturmovik Birds of Prey, World of Warplanes czy Microsoft Flight Simulator X;
- symulacje pojazdów lądowych, powietrznych i wodnych – są to gry symulujące pracę wszelkiego typu samochodów, statków, okrętów, pojazdów rolniczych i innego ciężkiego sprzętu;
- symulacje pojazdów kosmicznych – pozwalają nie tylko poczuć adrenalinę związaną ze sterowaniem pojazdu kosmicznego, lecz także zgłębić wiedzę na temat przestrzeni kosmicznej, życia i poruszania się w niej. Przykładowymi grami mogą być Star Citizen, Starpoint Gemini Warlords, Dreadnought, Star Conflict, Fractured Space, Hellion, Galactic Junk League czy Interkosmos;
- symulatory życia – gracz steruje jedną lub kilkoma postaciami, gra polega na wchodzeniu w relacje z innymi osobami, podejmowaniu mniej lub bardziej ważnych decyzji. W obrębie tego gatunku można wyróżnić kilka podgatunków: symulacje biologiczne, które polegają na przetrwaniu w niekorzystnym środowisku, gracz musi wykazać się tu znajomością zasad genetyki; symulatory socjalne, które imitują relacje między bohaterami występującymi w grze (przykładem jest seria gier The Sims); symulatory zwierząt, w których gracz musi wejść w interakcje z wirtualnymi stworzeniami (przykładem może być gra Nintendogs lub Symulator kozy).
Gry symulacyjne – ciekawostki
Do szkoleń pilotów i jednostek specjalnych wykorzystywane są symulatory kabinowe.
Wśród bogatego wyboru symulatorów można wybrać także grę, która umożliwi zbudowanie miasta (gra Sim City) czy parku rozrywki (Roller Coaster Tycoon).
Przy tworzeniu gier symulacyjnych twórcy korzystają z rad, wskazówek i doświadczenia specjalistów z dziedziny, w której powstaje symulacja. Przykładowo, symulacje lotu samolotami tworzone są we współpracy z aktywnymi pilotami, a symulacje pola walki – z komandosami.
Twórcy gier symulacyjnych często łączą realizm z widowiskową akcją, co owocuje możliwościami sprawdzenia umiejętności gracza w sterowaniu pojazdami w różnych warunkach pogodowych, podjęcia różnych wyzwań i zmierzenia się z innymi graczami lub komputerową sztuczną inteligencją.
Gry symulacyjne najczęściej zawierają samouczek.
gry zręcznościowe, gry akcji, gry przygodowe