Trwa ładowanie...
d2zhjqu

Call of Duty (seria gier)

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Call of Duty – seria popularnych gier z gatunku FPS wydawanych przez firmę Activision. Zadebiutowała w 2003 roku jako gra wojenna, jednak od tamtej pory jej twórcy zmieniali się wielokrotnie, a akcja kolejnych części rozgrywa się także w czasach współczesnych. Dziś to kilkanaście gier, których sprzedano łącznie na całym świecie ponad 300 mln egzemplarzy.

Call of Duty – historia powstania

Nie byłoby wojennych strzelanek z widokiem z pierwszej osoby (i zarazem gier Call of Duty), gdyby nie Steven Spielberg. Słynny hollywoodzki reżyser odpowiada za powstanie tytułu o nazwie Medal of Honor, który zrewolucjonizował rynek gier wideo. Pierwsza część serii ukazała się w 1999 roku i zadebiutowała na konsoli Sony Playstation. Jak się okazało, nie brakowało chętnych na większą liczbę tego typu gier i zaledwie rok później pojawił się również sequel – Medal of Honor: Underground.

Twórcami dwóch pierwszych gier z serii Medal of Honor było studio Dreamworks Interactive, które później przerodziło się w DICE. Seria stała się hitem także dla wydawcy, czyli znanego wszystkim giganta o nazwie Electronic Arts. Firma EA zażyczyła sobie, by powstała kolejna, trzecia już część. Tym razem miała ukazać się jednak na system Windows. Potrzebne było nowe studio, które podjęłoby się wyzwania. Steven Spielberg wybrał wtedy firmę 2015 Inc. zatrudniającą deweloperów m.in. z Polski.

Zaraz po premierze gry Medal of Honor: Allied Assault, deweloperzy 2015 Inc. odpowiedzialni za wojenną strzelankę odeszli ze studia i postanowili założyć własne. Mieli w planach nową serię gier wojennych opartą na zupełnie nowym systemie sztucznej inteligencji. Nie udało się go umieścić w Medal of Honor, ale teraz miał się pojawić w nowej grze. Firmę nazwano Infinity Ward, a jej pierwszy projekt znamy dzisiaj właśnie pod nazwą Call of Duty.

W projekt zainwestował główny rywal dla Electronic Arts – firma Activision. Jej szefowie od dawna planowali pokonanie EA. Zauważyli też sukces, jaki udało się odnieść z pierwszymi grami Medal of Honor. Call of Duty miało być jeszcze lepsze i posiadać jeszcze lepszą grafikę opartą na zmodyfikowanym silniku z gry Quake III Arena. Pierwszą część Call of Duty wydano w ciągu zaledwie roku, a dzień po jej premierze Activision kupiło studio Infinity Ward i poprosiło jego deweloperów o więcej gier.

Call of Duty – pierwsza część

Premiera pierwszej części gier z serii Call of Duty miała miejsce w październiku 2003 roku. Została wydana na komputery stacjonarne (system Windows, Mac OS X). Wcielamy się w niej w żołnierza oddziału piechoty w armii jednego z trzech dostępnych państw. Kampania dzieli się na część amerykańską, brytyjską i sowiecką, a każda z nich to zupełnie inne, nowe misje. Weźmiemy w nich udział w różnych wydarzeniach II wojny światowej, np. w lądowaniu w Normandii (D-Day) lub Bitwie o Stalingrad.

Call of Duty zaskoczyło graczy wcześniej wspomnianym systemem sztucznej inteligencji. Do walki idziemy wraz z grupą żołnierzy sterowanych przez komputer. Znajdziemy się na froncie, a także na tyłach wroga, a nasi sojusznicy pomogą nam szukać osłony przed pociskami. Razem z nimi będziemy pokonywać kolejne misje, np. niszcząc wrogie obiekty lub uwalniając więźniów na okupowanych przez wrogów terytoriach.

Pierwsza gra Call of Duty zdobyła świetne recenzje i wiele nagród przyznawanych dla najlepszej gry 2003 roku. Gracze zwracali uwagę na fabułę, która pozwala spojrzeć na wojnę z perspektywy trzech stron, a także na świetnie zaprojektowane poziomy i misje. Studio Infinity Ward zdobyło tymczasem tytuł najlepszego nowego dewelopera. Samo Activision postanowiło jednak zadziwić wszystkich i zlecić wydanie dodatku do gry zupełnie innej firmie.

Call of Duty – kontynuacje serii

W 2004 roku odbyła się premiera samodzielnego dodatku o nazwie Call of Duty: United Offensive. Jego twórcy to Gray Matter Interactive – niewielkie studio, które niedługo zostało zamknięte. To już druga firma pracująca nad Call of Duty i jak się miało okazać, dopiero jedna z wielu. Wojenne strzelanki miały się zmienić w całą serię gier z wieloma twórcami i zapewnić Activision ogromne dochody. Zanim tak się jednak stało, Infinity Ward rozpoczęło prace nad drugą częścią serii.

Szefowie Infinity Ward ogłosili, że pracowali nad nową grą w tym samym czasie co koledzy z Gray Matter. Żeby było jeszcze ciekawiej, niedługo ogłoszono, że kolejne, trzecie studio także planuje nad swoim tytułem z serii. To mało znana wcześniej firma Spark Unlimited, która została poproszona przez Activision o wojenną strzelankę w wersji na konsole GameCube i Playstation 2. Call of Duty: Finest Hour ukazało się na półkach sklepowych jeszcze w 2004 roku.

Na premierę głównego tytułu, czyli Call of Duty 2 trzeba było poczekać tymczasem jeszcze rok. To właśnie na tej grze skupił się dział marketingu firmy Activision, co spowodowało, że zarówno dodatek, jak i Call of Duty: Finest Hour sprzedawały się słabo. Nowa gra tymczasem również miała pojawić się na konsolach. Tym razem chodziło o zupełnie nowe Xbox 360, gdzie była jednym z pierwszych tytułów.

Call of Duty 2 zadebiutowało we wrześniu 2005 roku, a w ciągu pierwszego tygodnia od premiery sprzedano 200 tys. egzemplarzy wersji na konsolę Microsoft. Posiada lepszą grafikę, dźwięk, a także bardziej wciągającą rozgrywkę. Ponownie wcielamy się tu w żołnierzy piechoty wojsk alianckich. Znów wstąpimy do Armii Czerwonej (od tej kampanii tym razem rozpoczniemy), a także sił Wielkiej Brytanii i USA.

Po raz kolejny znajdziemy się na także wielu różnych frontach (w tym po raz pierwszy w Afryce). Druga gra z serii Call of Duty to również bardziej realistyczne bronie. Twórcy specjalnie na potrzeby tytułu nagrywali odgłosy strzałów z autentycznych broni II wojny światowej. Call of Duty 2 otrzymało świetne recenzje, a w podsumowaniach roku wygrało walkę z innymi grami FPS.

Call of Duty – trzecia część i kolejne zmiany twórców

Studio Treyarch istnieje od połowy lat 90. Początkowo odpowiadało za gry sportowe, jednak w 2001 roku zostało wykupione przez Activision. Po kilku latach dzięki wsparciu finansowemu ze strony wydawcy zaczęło przejmować programistów z Grey Matter Interactive. Postanowiono więc, że dzięki doświadczeniu nowych pracowników, twórcy z Treyarch świetnie będzie się nadawać do prac nad Call of Duty. Od tamtej pory studio jest jednym z kilku (poza Infinity Ward), które nieustannie do dziś tworzą nowe części.

To właśnie Treyarch stworzyło jedną z najbardziej kultowych gier z serii, czyli Call of Duty 3. Premiera tytułu miała miejsce po raz kolejny niezwykle szybko – w listopadzie 2006 roku. To większa liczba misji niż w poprzednich grach. W dalszym ciągu rozgrywka obsadzona jest w realiach II wojny światowej, jednak tym razem trafimy również do armii innych krajów. Gra posiada też kolejny polski akcent dla serii. Weźmiemy tu udział w kampanii z udziałem polskiego wojska.

Call of Duty 3 nie trafiło niestety na komputery PC. Zadebiutowało na konsolach Playstation 2, Xbox i Xbox 360. Później pojawiło się także na Nintendo Wii oraz Playstation 3, lecz gracze przyzwyczajeni do klawiatury i myszki musieli na swoją kolej poczekać aż do następnej gry z serii. Ta miała się pojawić na półkach sklepowych dopiero za rok, a do prac nad nią zaangażowano twórców pierwszych gier z serii Call of Duty, czyli Infinity Ward.

Call of Duty 4 – strzelanka w czasach współczesnych

Czwarta gra Call of Duty miała się w ogromny sposób odróżniać od pozostałych. Twórcy zrezygnowali z tematyki historycznej, a II wojnę światową zastąpiły czasy współczesne. Tym razem Activision zażyczyło sobie jednej, dłuższej kampanii z ciekawą fabułą. Różne wątki miały się wzajemnie przeplatać, a jako główne miejsca akcji wybrano Bliski Wschód, Rosję i Ukrainę. W grze wcielamy się w żołnierzy wojsk Zachodu.

Premiera Call of Duty 4: Modern Warfare (bo tak nazwano nową grę) odbyła się w listopadzie 2007 roku. Oprócz konsol ukazała się także na komputery, ku zadowoleniu fanów z całego świata. Gra otrzymała świetne recenzje, a oprócz bogatej i świetnie zrealizowanej fabuły trybu singleplayer posiadała również rozbudowany tryb wieloosobowy. To także po raz kolejny lepsza grafika oraz usprawniony system strzelania.

Call of Duty – kolejne części co roku

Pomimo sukcesu rewelacyjnego Call of Duty 4: Modern Warfare, firma Activision postanowiła powrócić do tematyki II wojny światowej z poprzednich tytułów. W 2008 roku Treyarch wydało swoją kolejną grę – Call of Duty: World at War. Gracze przyzwyczajeni do poprzednich części świetnie się w niej odnajdą. Rozgrywka została tu usprawniona, a niedługo po premierze ukazały się także dodatki DLC, które wzbogacają ją o nowe misje. To kolejna strzelanka obsadzona w realiach drugiej wojny światowej.

Studia Infinity Ward oraz Treyarch od tamtej pory wydają nowe gry z serii Call of Duty na zmianę. Kolejny projekt pierwszego z twórców to gra o nazwie Call of Duty: Modern Warfare 2. Na półkach sklepowych pojawiła się w 2009 roku, a my zagramy w nią na niemal wszystkich platformach. Fabuła ponownie rozgrywa się w czasach współczesnych. Dochodzi do konfliktu między agencjami szpiegowskimi, a my bronimy Stanów Zjednoczonych przed atakami rosyjskich nacjonalistów.

Gra Call of Duty: Modern Warfare 2 otrzymała najlepsze jak do tej pory recenzje, ze względu na świetną fabułę i przypominającą film rozgrywkę. Infinity Ward udowodniło, że robi lepsze Call of Duty. Treyarch odpowiedziało, również rezygnując z II wojny światowej i przenosząc akcję kolejnego tytułu z serii do czasów Zimnej Wojny. Premiera Call of Duty: Black Ops odbyła się w listopadzie 2010 roku i sprawiła, że główna seria podzieliła się na dwie.

Następne lata to na zmianę gry Call of Duty: Modern Warfare i gry Call of Duty: Black Ops. Activision poprosiło dwa odpowiedzialne za nie studia, by w coraz większym stopniu skupiali się na trybie multiplayer, w wyniku czego seria miała stać się niezwykle popularna w środowisku e-sportu. Pierwsza prawdziwa zmiana dla Call of Duty nastąpiła dopiero w 2013 roku wraz z premierą gry Call of Duty: Ghosts. Akcja tego tytułu jest obsadzona po raz pierwszy w przyszłości.

Trafiamy do świata, gdzie Bliski Wschód został zbombardowany bronią nuklearną. Kontrolę nad sytuacją przejmują państwa Ameryki Południowej, a my będziemy musieli im stawić czoła jako żołnierz Stanów Zjednoczonych. Gra otrzymała dobre recenzje, a w ciągu roku od premiery sprzedano jej aż 19 milionów egzemplarzy. Tak ogromne wyniki sprzedaży były spowodowane ogromną popularnością na świecie – w Call of Duty grał już niemal każdy.

Call of Duty – najnowsze gry

Seria gier Call of Duty to dzisiaj szesnaście gier głównej serii i wiele dodatkowych (takich jak wersje na konsole czy osobne dodatki z początków serii). Serie Call of Duty: Modern Warfare, a także Call of Duty: Black Ops również doczekały się wielu odsłon. W pierwszym przypadku to trzy gry, a w drugim cztery. Activision zatrudniło w międzyczasie kolejne studio do prac nad serią – to utworzone specjalnie na jej potrzeby Sledgehammer Games.

Obecnie Sledgehammer pracuje nad nowymi grami Call of Duty wraz z Infinity Ward i Treyarch, co ma pozwalać na większe skupienie się na każdej z nich. Każdy kolejny z FPS-ów o tej nazwie ma teraz powstawać w ciągu trzech lat, a nie dwóch. Szefowie Activision liczą, że przyniesie to ponowny sukces serii, której popularność w ostatnich latach maleje. Najlepsze oceny ze wszystkich gier Call of Duty w ciągu ostatnich pięciu lat otrzymała, co ciekawe, zremasterowana wersja czwartej części.

Call of Duty: Modern Warfare Remastered ukazało się w 2016 roku i początkowo było dołączane do nowego Call of Duty: Infinite Warfare (z tego samego roku). Po pewnym czasie przebiło grę pod względem popularności, a firmę Activision krytykowano za umieszczenie w obydwu tytułach licznych mikrotransakcji. W 2017 roku po raz ostatni powrócono do II wojny światowej. Twórcy chcieli stworzyć grę, która przypomni, czym tak naprawdę jest ta seria strzelanek. Rezultatem prac było Call of Duty: WWII.

Lista najnowszych gier Call of Duty:

d2zhjqu
Call of Duty (seria gier)
Wydawca

Activision

Dystrybutor

Cenega

Kategoria wiekowa

PEGI 18

Data premiery (Świat)

29.10.2003

Data premiery (Polska)

05.12.2003

Tryby gry

singleplayer, multiplayer

Platformy

PC, konsole Playstation, Xbox kolejnych generacji

Oficjalna strona www

https://www.callofduty.com/pl/

d2zhjqu
d2zhjqu
d2zhjqu
Więcej tematów
d2zhjqu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj