WP
WP

Call of Duty: Black Ops 4 - Najnowsze informacje

Call of Duty: Black Ops 4 - pierwsza odsłona serii, w którą nie zagramy samemu. Zastępuje bogatą fabułę trybem battle royal, w którym powalczymy z innymi graczami flickr.com
Podziel się

Call of Duty: Black Ops 4 – to już 15. odsłona niezwykle popularnej serii gier wideo Call of Duty. To także kolejna część gier Black Ops tworzonych przez studio Treyarch. Jako pierwsze Call of Duty nie posiada kampanii jednoosobowej, co spotkało się z mieszanymi opiniami ze strony fanów serii. Pobiło jednak wszelkie rekordy sprzedaży i w ciągu trzech dni zarobiła 500 mln dolarów.

WP

Call of Duty: Black Ops 4 – twórcy

Call of Duty powstało w 2003 roku. Początkowo nazwa ta oznaczała gry obsadzone w realiach II wojny światowej. Zasłynęły jako świetne strzelanki, które pozwalały wziąć udział w historycznych wydarzeniach. Później miało się to jednak zmienić. Firma Activision (wydawca serii) zdecydowała, by przenieść akcję serii w czasy bardziej współczesne. Następne części Call of Duty pozwalały już na znalezienie się np. na współczesnym Bliskim Wschodzie, a najnowsze przenoszą nas nawet do przyszłości.

Serię Call of Duty wymyśliło studio Infinity Ward, jednak do prac nad kolejnymi częściami Activision zatrudniało też innych twórców. Trzecią, kultową dziś część stworzyła firma Treyarch. Przed COD znana była raczej z gier sportowych oraz opartych o komiksy. Deweloperzy studia stworzyli np. serię Spider-Man, jednak teraz mieli się skupić na grach pełnych strzelania i horroru wojny. Zadanie wykonali jednak pomyślnie. Call of Duty 3 zostało uznane za jedną z najlepszych gier wojennych w historii.

Kolejne części Call of Duty ukazują się co roku, a nad nowymi grami z serii pracują na zmianę różne studia. Treyarch powróciło za sprawą gry Call of Duty: World at War (z fabułą jeszcze umieszczoną w czasach II wojny światowej). Miała to być jednak ostatnia ich gra o tej tematyce. Zaraz po niej studio również rozpoczęło prace nad grami z serii, których akcja rozgrywa się w bardziej współczesnych realiach.

Call of Duty: Black Ops 4 – historia powstania

WP

W 2010 roku na półkach sklepowych ukazało się Call of Duty: Black Ops autorstwa Treyarch. Jego akcja rozgrywa się w Zimnej Wojnie. Szybko okazało się ogromnym sukcesem dla twórców. W ciągu roku od premiery sprzedano 25 mln egzemplarzy, a Activision zleciło Treyarch całą serię gier o nazwie Black Ops. Każda z kolejnych części miała mieć fabułę bliższą czasów współczesnych. Później wydawca zmienił jednak zdanie, a już druga część nowej serii przenosiła nad do przyszłości.

Call of Duty zasłynęło dzięki Treyarch ze świetnych ścieżek dźwiękowych i przede wszystkim z trybów rozgrywki dla wielu graczy. To właśnie z multiplayera od teraz najbardziej znana była seria. Call of Duty stało się popularne w świecie e-sportu, a na kampaniach jednoosobowych nowe gry koncentrowały się w mniejszym stopniu. Po trzech częściach Call of Duty: Black Ops, studio Treyarch podjęło decyzję, by usunąć kampanię dla jednego gracza z następnej gry.

Rezultatem było Call of Duty: Black Ops 4. Jego premiera miała miejsce w październiku 2018 roku. Gra została wydana na komputery PC oraz konsole Xbox One i Sony Playstation 4. Wraz z grą ruszyła również sprzedaż tzw. Black Ops Pass, czyli przepustki sezonowej umożliwiającej pobranie dodatków DLC. Gra posiada mikropłatności, dzięki którym odblokujemy dodatkowe bronie i mapy.

Call of Duty: Black Ops 4 otrzymało oznaczenie PEGI 18. Jest więc odpowiednie tylko dla dorosłych graczy. Polskim wydawcą gry jest Cenega.

Call of Duty: Black Ops 4 – rozgrywka

WP

Rozgrywka Call of Duty: Black Ops 4 dzieli się na trzy główne tryby. Najważniejszy to oczywiście typowy multiplayer. Dzieli się na sześć sposobów rozgrywki - Free for All, Team Deathmatch, Kill Confirmed, Domination, Hardpoint, Search and Destroy, a także Control i Heist. Poza tym znajdziemy tu również tryb Zombies, a także zupełnie nowy tryb Blackout. Ten ostatni to tzw. battle royale, który ma sprawić, że Call of Duty powalczy z Apex Legends, czy grą Fortnite.

Podstawowy tryb multiplayer to rozgrywka, do której ostatnie części Call of Duty nas przyzwyczaiły. Do Call of Duty: Black Ops 4 powracają Specjaliści, czyli żołnierze ze specjalnymi zdolnościami i cechami. Podstawowa wersja gry zawiera 10 tego typu postaci. Rozgrywka wieloosobowa została tu w dużym stopniu dopracowana. Większy nacisk jest kładziony na taktykę i grę zespołową.

W przeciwieństwie do poprzednich części, nasze życie nie regeneruje się automatycznie. Ma to zapewniać lepsze wrażenia z gry. Możemy modyfikować nasze bronie, a tych dostępna jest tu dosyć duża ilość. Multiplayer posiada także Sztab Specjalistów, czyli miejsce w którym możemy się szkolić w samouczkach. Za pomocą Sztabu rozegramy też kilka fabularnych misji solo, które przeniosą nas do wydarzeń pomiędzy drugą, a trzecią częścią Black Ops.

Call of Duty: Black Ops 4 – tryb Zombies

Zombies to tryb multiplayer, w którym będziemy przechodzić kampanię wraz z innymi graczami. Powraca do Call of Duty: Black Ops 4 i po raz kolejny opowiada rozbudowaną historię Jak sama nazwa wskazuje, nie brakuje tu zombie. Tym razem nie składa się jednak z odcinków, a z dwóch dużych kampanii i kilku mniejszych map. Fabuła pierwszej kampanii rozpoczyna się w 1912 roku. Poszukiwacz skarbów Alistair Rhodes zaprasza swoich towarzyszy na imprezę w wielkiej posiadłości w Anglii.

WP

Rhodes nie wie jednak, że do jego domu wkradł się tajemniczy Zakon Chaosu. W trakcie ataku jego członkowie wypuszczają substancję, która zmienia mieszkańców w tytułowe zombie. Zagadkę próbuje rozwiązać jego córka, Scarlett Rhodes, która przemierzy świat w poszukiwaniu Zakonu. Będzie próbowała ich pokonać, a w trakcie podróży trafi np. na słynny statek o nazwie Titanic.

Zombies przechodzimy w Call of Duty: Black Ops 4 w dziewięć osób. Zakon Chaosu to jednak tylko pierwsza z kampanii w tym trybie. Zaraz po jej przejściu możemy rozpocząć kolejną. Ta z kolei opowiada fabułę, która rozpoczyna się po wydarzeniach Black Ops 3. Gdy już przejdziemy drugą kampanię, możemy od razu przechodzić mapy, które pozwalają nam na dalszą rozgrywkę. Zombies w Call of Duty: Black Ops 4 posiada wraz z dodatkami łącznie cztery takie mapy.

Call of Duty: Black Ops 4 – Blackout

Główną zaletą najnowszej części serii jest tryb battle royale o nazwie Blackout, który pojawia się w Call of Duty: Black Ops 4 po raz pierwszy. Jego rozgrywka będzie dobrze znana fanom tego typu gier. Do walki staje 100 graczy, a zwycięzcą jest ten, kto przeżyje najdłużej ze wszystkich. Blackout w Call of Duty: Black Ops 4 posiada największą mapę w historii całej serii. Jest ogromna i posiada kilka miejsc znanych z poprzednich części.

Blackout w Call of Duty: Black Ops 4 to nie tylko rozgrywka solo przeciwko 99 innym osobom. Możemy walczyć w parach, a także drużynach (po 4 osoby). W przeciwieństwie do Fortnite, na mapę trafiamy helikopterem. Zombie pojawiają się także i tutaj, mamy też do dyspozycji wiele pojazdów. Pojawiają się też postacie znane z gier Black Ops. Możemy grać np. Alexem Masonem lub Raulem Menendezem.

WP

Call of Duty: Black Ops 4 – recenzje, opinie

Po premierze Call of Duty: Black Ops 4 pojawiły się pogłoski, że gra nie posiada kampanii jednoosobowej, bo zabrakło na nią twórcom czasu. Treyarch szybko im zaprzeczyło, jednak brak trybu dla jednego gracza był dla wielu powodem, by grę krytykować. Czasopisma o grach wideo dały jej jednak dobre oceny. Game Informer dał Call of Duty: Black Ops 4 ocenę 9.5/10, szczególnie chwaląc ją za tryb Blackout.

Amerykański IGN również chwalił Call of Duty: Black Ops 4 za rozgrywkę wieloosobową. Gra otrzymała ocenę 8.5/10. Dziś w portalu Metacritic posiada łączne 82/100 w wersji na komputery stacjonarne. Pomimo to, nie obyło się bez kontrowersji i negatywnych opinii. Gracze szczególnie krytykowali mikropłatności, których pełno w grze. W Call of Duty: Black Ops 4 za gigantyczne nieraz kwoty możemy kupować nowe kolory broni i inne kosmetyczne dodatki.

Jak określił magazyn Eurogamer, Call of Duty: Black Ops 4 może być ciężkie do przejścia dla graczy, którzy nie dysponują grubym portfelem. Rzadkie bronie bez opłacenia mikropłatności pojawiają się tu w bardzo niewielkich ilościach. By je odblokować, musimy otwierać ogromną ilość tzw. skrzynek, czyli płatnych pudełek z nieznaną nam przed zakupem zawartością. Pomimo tego, sprzedaż Call of Duty: Black Ops 4 zachwyciła twórców. W ciągu pierwszych trzech dni przyniosła im 500 mln dolarów zysku.

Call of Duty: Black Ops 4 - Informacje podstawowe
Wydawca

Activision Blizzard

Dystrybutor

Cenega

Kategoria wiekowa

PEGI 18

Data premiery (Świat)

12.10.2018

Data premiery (Polska)

12.10.2018

Tryby gry

multiplayer

Platformy

PC, Xbox One, PS4

Wymagania sprzętowe PC
WP

Wymagania minimalne gry Call of Duty: Black Ops 4:

  • system: Windows 7 64-bit
  • procesor: Intel Core i3-4340 3.6 GHz lub AMD FX-6300 3.5 GHz
  • pamięć: 8 GB RAM
  • karta graficzna: GeForce GTX 660, Radeon HD 7850 lub lepsza. Musi mieć przynajmniej 2 GB pamięci
  • minimalna ilość miejsca na dysku: 60 GB
Oficjalna strona www

https://www.callofduty.com/pl/blackops4

WP
WP