Trwa ładowanie...
dx1ayir

Call of Duty: WWII

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

Call of Duty: WWII – gra wideo autorstwa Sledgehammer Games i wydana przez Activision. Jej premiera miała miejsce w listopadzie 2017 roku. To już 14. odsłona niezwykle popularnej serii strzelanek. Jest powrotem do początków dla Call of Duty i do tematyki, z której ta seria zasłynęła. Przenosi nas w czasy II wojny światowej. Gra ukazała się na PC oraz konsole PS4 i Xbox One.

Call of Duty: WWII – informacje ogólne

Gry Call of Duty powstają już od 2003 roku. Twórcami serii jest studio Infinity Ward założone przez deweloperów odpowiedzialnych wcześniej za Medal of Honor. Zasłynąć mieli jednak w świecie gier właśnie dzięki "wezwaniu do służby" (bo tak można przetłumaczyć tytuł gier). To strzelanki, które w trakcie swojego istnienia przeszły ogromną liczbę zmian. Wydawcą Call of Duty jest Activision, które podejmuje wszelkie decyzje.

Dziś możemy już zagrać w kilkanaście gier o nazwie Call of Duty. Są niezwykle popularne na całym świecie. Jak podaje Activision, sprzedano już 300 milionów egzemplarzy strzelanek z tej serii, co łącznie przyniosło wydawcy ponad 15 mld dolarów zysku. Twórcy kolejnych części serii ciągle się natomiast zmieniają. Obecnie pracują nad nią na zmianę trzy firmy, a kolejne gry Call of Duty pojawiają się na półkach sklepowych niemal co roku.

Call of Duty: WWII – historia powstania

Kiedyś Call of Duty oznaczało strzelanki obsadzone w realiach II wojny światowej. W pierwszych trzech częściach (dziś już kultowych) wcielaliśmy się w żołnierzy wojsk alianckich i braliśmy udział np. w lądowaniu w Normandii. Później Activision zrezygnowało z tematyki historycznej. Kolejne części serii przenosiły nas do czasów współczesnych, przedstawiając konflikty zbrojne np. na Bliskim Wschodzie.

Najnowsze części Call of Duty były już bardzo futurystyczne. To np. Call of Duty: Advanced Warfare, które przenosi nas do przyszłości. Do prac nad grą Activision zatrudniło nową firmę o nazwie Sledgehammer Games, która wcześniej w niewielkim stopniu pomagała jedynie przy tworzeniu serii. Teraz miała się stać jednym z trzech odpowiedzialnych twórców, a zatrudnieni przez nią deweloperzy mieli możliwość wybrania miejsca akcji dla kolejnej gry Call of Duty.

Sledgehammer Games zaproponowało, że Call of Duty po 10 latach przerwy powróci do II wojny światowej. Prace nad nową grą trwały przez niecałe trzy lata. Nowe realia w świecie gier komputerowych pozwalały na znacznie bardziej widowiskową grę niż pierwsze trzy części serii. Gra miała się ukazać na najnowsze komputery stacjonarne, a także konsole ósmej generacji.

Premiera Call of Duty: WWII miała miejsce w 2017 roku. Grę wydano na komputery, a także Sony Playstation 4 oraz Xbox One. Tytuł otrzymał oznaczenie PEGI 18, co oznacza, że to gra odpowiednia tylko dla dorosłych. Polskim wydawcą jest CDP.

Call of Duty: WWII – fabuła

Call of Duty: WWII wraca do początków serii. Deweloperzy ze Sledgehammer Games inspirowali się przy tworzeniu gry głównie serialami wojennymi, jak np. "Kompania braci" amerykańskiej telewizji HBO. Strzelanka opowiada historię żołnierzy piechoty amerykańskiej armii. Weźmiemy udział w wyzwalaniu Europy spod kontroli nazistów i w niektórych spośród największych bitw. Tryb jednoosobowy to pojedyncza kampania, której przejście zajmie nam ok. 10 godzin.

W przeciwieństwie do pierwszych trzech gier z serii tutaj spojrzymy na II wojnę światową tylko z amerykańskiej perspektywy. Wcielamy się w żołnierza 1 Dywizji. Nasz bohater to Ronald "Red" Daniels, który wraz z towarzyszami ląduje w Normandii. D-Day to jednak tylko początek naszego udziału w wojnie. W walce z Nazistami trafimy do różnych zakątków Europy.

W Call of Duty: WWII zobaczymy heroiczne czyny, wielkie bitwy i szpiegowskie akcje, ale nie tylko. Będziemy też świadkami prawdziwego horroru II wojny światowej, który spotkał zwykłych ludzi. Twórcy gry nie bali się umieścić w niej zbrodni wojennych, za co byli krytykowani przez niektórych dziennikarzy. Deweloperzy Sledgehammer Games odpowiedzieli na krytykę, mówiąc, że II wojna światowa była pełna okrucieństw, a Call of Duty: WWII ma za zadanie przedstawić ją realistycznie.

Call of Duty: WWII – rozgrywka

Podobnie jak wszystkie gry z serii, Call of Duty: WWII jest strzelanką pierwszoosobową. Widzimy świat oczami żołnierza, a do naszych rąk trafiają autentyczne bronie czasów II wojny światowej. Naszym głównym zadaniem jest walka z Nazistami, jednak nie będziemy tu tylko strzelać. Gra posiada też elementy skradania, a także jazdy pojazdami opancerzonymi takimi jak czołgi.

Rozgrywka Call of Duty: WWII różni się od tej z poprzednich części. Większy nacisk kładzie na realizm, nie będziemy tu więc mogli biegać po ścianach czy używać ich do odbijania się. Bieganie sprintem jest jednak w dalszym ciągu nieograniczone, pozostaje także mechanizm szukania schronienia za różnego rodzaju przeszkodami. Wraz z nami w misjach wezmą udział nasi towarzysze. Gra posiada świetny system sztucznej inteligencji.

Wśród pozostałych żołnierzy znajdziemy na przykład medyków, którzy pomogą nam, jeśli zostaniemy postrzeleni. Mamy do dyspozycji także apteczki, które wykorzystamy do wyleczenia ran. Sami również możemy pomagać zranionym żołnierzom, a gdy już uda się to zrobić, zlecimy im np. wezwanie nalotu sił powietrznych na tereny wroga. Do dyspozycji mamy także oczywiście granaty i bronie ciężkiego kalibru.

Call of Duty: WWII posiada świetną, realistyczną grafikę oraz rewelacyjną oprawę dźwiękową. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada Wilbert Roget II, który wcześniej pracował na przykład nad grami Star Wars. Gra jest natomiast wymagająca, aby uruchomić ją z wysokimi ustawieniami, potrzebujemy komputera z górnej półki. Działa wtedy z wysoką liczbą klatek na sekundę, jednak posiadaczom konsol musi tu wystarczyć stałe 30 fps.

Call of Duty: WWII – tryb multiplayer

Call of Duty od czasów oryginalnej trylogii zasłynęło także dzięki rozgrywce wieloosobowej. Czternasta odsłona serii również posiada rozbudowany tryb multiplayer. W Call of Duty: WWII możemy wziąć udział w wielu różnych rodzajach meczów, a komputer losowo przydziela nas do danej strony konfliktu. Możemy więc grać przeciwko znajomym jako Alianci, jednak zdarzą się momenty, gdy wcielimy się w żołnierzy Wehrmachtu.

W trybie multiplayer wcielimy się w żołnierzy różnych dywizji. Każda z nich zapewnia inne umiejętności, a w trakcie rozgrywki będziemy się w wybranej przez nas dywizji rozwijać. Tryb multiplayer posiada także tzw. "sztab" do którego możemy się przenieść wraz ze znajomymi. Trafiamy na plaże Normandii i mamy do wykonania różne zadania. Możemy tu też ćwiczyć strzelanie, a także walczyć 1v1.

Call of Duty: WWII – tryb Nazi Zombies

Najnowsze gry Call of Duty są pełne elementów science fiction, jednak Call of Duty: WWII miało się skupiać tylko na realistycznych wydarzeniach z historii. Ostatecznie do gry trafił jednak tryb zombie znany z poprzednich części. To Call of Duty: WWII Nazi Zombies, czyli wieloosobowa kampania z fabułą umieszczoną w alternatywnej wersji II wojny światowej. Walczymy tu z kolejnymi falami zombie i próbujemy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób naziści spowodowali tego typu problemy.

Call of Duty: WWII – dodatki DLC

Niedługo po premierze Call of Duty: WWII ruszyła sprzedaż Season Pass (przepustki sezonowej). Miała zapewnić dostęp do wszystkich dodatków DLC, które Activision zawsze wydaje do kolejnych części Call of Duty. Od tamtej pory ukazały się cztery tego typu rozszerzenia. Nazywają się odpowiednio: The Resistance, The War Machine, United Front i Shadow War. Powiększają liczbę map dostępnych w trybie multiplayer, rozbudowują też rozgrywkę trybu Nazi Zombies.

Call of Duty: WWII – recenzje, opinie

Call of Duty: WWII zostało przyjęte niezwykle dobrze przez graczy. Najbardziej zagorzali fani serii od lat domagali się kolejnej gry obsadzonej w realiach II wojny światowej i w końcu się jej doczekali. Sukces był tak gigantyczny, że w ciągu pierwszych trzech dni po premierze Activision zarobiło na najnowszej części serii 500 mln dolarów. Gra spodobała się tymczasem również recenzentom.

Publikacje o grach początkowo krytykowały twórców Call of Duty: WWII. Dziennikarzom amerykańskich magazynów nie podobało się nawet użycie w niej swastyki. Niedługo po premierze zaczęły się jednak pojawiać pierwsze dobre recenzje. Portal GameSpot wystawił grze ocenę 9/10, a magazyn "Destructoid" chwalił ją za bardzo dobre podejście do tematu i świetną rozgrywkę. Eurogamer w podsumowaniach roku umieścił Call of Duty: WWI na liście najlepszych gier 2017.

dx1ayir
Call of Duty: WWII
Wydawca

Activision Blizzard

Dystrybutor

CDP

Kategoria wiekowa

PEGI 18

Data premiery (Świat)

03.11.2017

Data premiery (Polska)

03.11.2017

Tryby gry

singleplayer, multiplayer

Platformy

PC (Windows), Playstation 4, Xbox One

Wymagania sprzętowe PC

Minimalne wymagania gry Call of Duty: WWII:

  • system: 64-bitowy, Windows 7 lub nowszy
  • procesor: Intel Core i3-3225 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3.4 GHz
  • pamięć RAM: przynajmniej 8GB
  • karta grafiki: przynajmniej 2 GB pamięci - GeForce GTX 1050 albo Radeon HD 7850 lub lepsza
  • przynajmniej 100 GB wolnego miejsca na dysku
Oficjalna strona www

https://www.callofduty.com/pl/wwii

dx1ayir
dx1ayir
dx1ayir
Więcej tematów
dx1ayir

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj