Trwa ładowanie...
d1dg6d6
d1dg6d6

Medal of Honor

Najnowsze informacje
Screen z gry Medal of Honor Warfighter od studia Danger Close Games oraz Electronic Arts Materiały prasowe
Screen z gry Medal of Honor Warfighter od studia Danger Close Games oraz Electronic Arts

Medal of Honor to seria gier FPS, której kolejne części ukazywały się w latach 1999–2012. W większości gier należących do cyklu gracz wciela się w żołnierza walczącego podczas II wojny światowej. Pieczę nad marką Medal of Honor sprawowało studio Electronic Arts.

Seria Medal of Honor – najważniejsze informacje

Niemal wszystkie gry z serii Medal of Honor czerpią z realiów II wojny światowej. Z reguły głównym bohaterem kolejnych odsłon jest amerykański żołnierz pracujący dla agencji wywiadowczej Office of Strategic Services. W dwóch ostatnich grach z cyklu Medal of Honor twórcy zdecydowali się na przeniesienie akcji do czasów współczesnych.

Nad trzema pierwszymi częściami Medal of Honor pracował Steven Spielberg. Muzykę do serii opracowali kompozytorzy tacy jak Ramin Djawadi (Gra o tron, Westworld), Michael Giacchino (Lost: Zagubieni, Coco, Źle się dzieje w El Royale) i Christopher Lennertz (Mass Effect 2: Overlord , Mass Effect 3).

Medal of Honor (1999) – pierwsza gra z serii

Otwarciem popularnego cyklu była pierwsza gra Medal of Honor z 1999 roku. Opracowało ją studio DreamWorks Interactive (dzisiaj DICE Los Angeles), a wydawcą był gigant branży gier, czyli EA. Tytuł trafił na sprzęt piątej generacji – konsole Sony PlayStation.

Protagonistą oryginalnego Medal of Honor jest Jimmy Patterson, czyli postać fikcyjnego podporucznika, który bierze udział w II wojnie światowej jako agent OSS. Bohater wypełnia zlecone mu misje w końcowym okresie wojny (1944–1945), a wśród jego celów znalazły się takie zadania jak sabotowanie sił niemieckich, zniszczenie U-Boota czy odzyskanie skradzionych dzieł sztuki.

W zespole przygotowującym grę znaleźli się Steven Spielberg i kompozytor Michael Giacchino.

Medal of Honor: Underground (2000)

Drugą strzelanką trzecioosobową wydaną pod marką MoG była gra Medal of Honor: Underground wyprodukowana na konsole PS, a później przeniesiona również na GameBoya Advance. Mechanika rozgrywki przypomina tę znaną z poprzednika, a gracz ma do rozegrania osiem liniowych misji. By wykonać poszczególne zadania, trafiamy do różnych krajów, w tym do Włoch, Francji czy Niemiec.

Tym razem główną bohaterką MoH: Underground jest należąca do francuskiego ruchu oporu Manon Batiste wzorowana na prawdziwej postaci, czyli Hélène Deschamps Adams.

Medal of Honor: Allied Assault (2002)

MoH: Allied Assault to ostatnia odsłona serii, w której powstawanie zaangażowany był Spielberg. Pracował on nad scenariuszem do gry, a wiele poziomów rozgrywki wzorowanych było na jego filmie Szeregowiec Ryan (1998). Za ścieżkę dźwiękową trzeci raz z rzędu odpowiedzialny był Giacchino.

Akcja Medal of Honor: Allied Assault rozpoczyna się w 1942 roku, a głównym bohaterem jest Mike Powell. Gracz będzie miał okazję realizować misje m.in. w Trondheim (Norwegia), na plaży "Omaha" w Normandii czy na Linii Zygfryda.

W odróżnieniu od poprzedniczki nad tą częścią pracowało studio 2015. Ukazały się też dwa duże rozszerzenia do gry: Medal of Honor: Allied Assault Spearhead i Medal of Honor: Allied Assault Breakthrough.

Medal of Honor: Frontline (2002)

Producentem Medal of Honor: Frontline byli deweloperzy z EA Los Angeles, którzy opracowali wersje gry na PS2, PS3, Xbox oraz GameCube.

Tym razem jako żołnierz Jimmy Patterson weźmiemy udział m.in. w operacji Overlord czy operacji "Market Garden". Walki stoczymy, korzystając z prawdziwego uzbrojenia, zmierzymy się też z przeciwnikami kierowanymi przez ulepszoną sztuczną inteligencję.

Medal of Honor: Rising Sun (2003)

W piątej części Medal of Honor gracz trafi w wir działań zbrojnych prowadzonych na linii USA-Japonia. Protagonista Joseph Griffin należy do amerykańskiej piechoty morskiej, a poznajemy go, gdy budzi się na amerykańskim pancerniku podczas ataku na Pearl Harbor. Podczas kolejnych misji trafimy też do Singapuru czy na Filipiny.

Medal of Honor: Rising Sun oferuje dwa tryby dla wielu graczy: Deathmatch oraz Team Deathmatch. Dostępna jest też rozgrywka dla czterech graczy na jednym komputerze oraz kampania dla dwóch osób.

Soundtrack do Rising Sun opracował Christopher Lennertz.

Medal of Honor: Infiltrator (2003)

Medal of Honor: Infiltrator to strzelanka TPP wydana na Game Boy Advance, która do Polski trafiła w 2004 roku. Zdaniem gracza, który wciela się w Jake'a Murphy'ego, jest wykonanie pięciu misji na froncie II wojny światowej. Muzykę do gry opracował kompozytor Allister Brimble.

Medal of Honor: Wojna na Pacyfiku (2004)

W tej odsłonie serii, która trafiła na komputery osobiste z systemem Windows, weźmiemy udział w Wojnie na Pacyfiku. Składa się na nią szereg słynnych starć, w tym rajd na Makin czy walki o Guadalcanal. Rozgrywka nie jest całkowicie liniowa – poszczególne misje można ukończyć na różne sposoby.

Twórcy Medal of Honor: Pacific Assault udostępniają w grze nowe pojazdy oraz uzbrojenie. Nowością dla całej serii jest wprowadzone tu wydawanie poleceń członkom oddziału.

Medal of Honor: Wojna w Europie (2005)

Medal of Honor: Wojna w Europie to odsłona serii dostępna na konsolach PS2, Xbox oraz GameCube. Ponownie mamy do czynienia ze strzelanką, jednak nieco zmieniono interfejs (dodano elementy HUD – heads-up display). Dodano też Adrenaline Mode, czyli tryb adrenaliny, który można aktywować serią specjalnych wyczynów. Zebrawszy odpowiednią liczbę punktów, bohater pod wpływem adrenaliny na pewien czas staje się niezwyciężony.

Rozgrywkę podzielono między cztery obszary: Francję, Belgię, Afrykę Północną i Związek Radziecki. Głównym bohaterem jest William Holt, żołnierz działający jako agent OSS.

Autorem scenariusza gry Medal of Honor: European Assault jest John Milius (Brudny Harry, Conan Barbarzyńca), a muzykę skomponował Lennertz.

Medal of Honor: Heroes (2006)

Medal of Honor: Heroes to gra z PlayStation Portable. Oferuje ona trzy kampanie, w których gracz wciela się w protagonistów kilku gier z serii, a są to Frontline, Allied Assault Breakthrough oraz Wojna w Europie. Poszczególne części rozgrywają się więc we Włoszech, w Holandii oraz w Belgii. Gra oferowała rozgrywkę sieciową dla maksymalnie 32 graczy.

Medal of Honor: Vanguard (2007)

Dziesiąta produkcja z cyklu została przygotowana przez deweloperów z EA Los Angeles na PS2 i przez Budcat Creations na konsole Wii. Jako Frank Keegan, spadochroniarz 82 Dywizji Powietrznodesantowej należącej do amerykańskich sił zbrojnych, bierzemy udział w czterech misjach: operacji Husky, operacji Neptun, operacji Market Garden oraz operacji Varsity.

W trakcie gry możemy modyfikować bronie, samodzielnie decydować o sposobie wykonania misji, a także wpływać na miejsce rozpoczęcia każdej z operacji, które rozpoczyna skok ze spadochronem.

Medal of Honor: Airborne (2007)

Premiera Medal of Honor: Airborne na urządzenia mobilne, PC (Windows), PS3 i Xbox 360 odbyła się w 2007 roku. Podobnie jak w Vanguard, również tutaj wcielamy się w spadochroniarza, który trafia na front. W odróżnieniu od poprzedniczek w Aitborne mamy do czynienia z o wiele bardziej nieliniową rozgrywką. Dodatkowo uzbrojenie podzielone jest na trzy kategorie, a do tego możliwe są walki w zwarciu.

Kompozytorem soundtracku jest znany z poprzednich odsłon Michael Giacchino.

Medal of Honor: Heroes 2 (2007)

Wydany na konsole Wii oraz PS Portable MoH: Heroes 2 to dwunasta gra z osadzonego w czasach II wojny światowej cyklu. Akcja tej odsłony rozgrywa się podczas bitwy o Cherboug (część operacji Overlord), a bohaterem tej odsłony jest John Berg. Do rozegrania jest osiem misji na Wii lub siedem na PSP.

Medal of Honor (2010)

Pierwszą grą z cyklu, której akcja rozgrywa się w czasach współczesnych, był Medal of Honor z 2010 roku. Traktowany jest jako reboot serii, który okazał się przy tym bestsellerem w UK, gdzie pod względem sprzedaży pokonał gry takie jak FIFA 11 i Just Dance 2. Platformy, na które trafił nowy MoH, to Xbox 360, PS3 oraz PC.

Rozgrywka w Medal of Honor z 2010 roku przenosi gracza do Afganistanu, gdzie jako żołnierz amerykańskich jednostek musi on infiltrować szeregi wroga i wykonywać wymagające precyzji misje. Obok trybu dla jednego gracza dostępny jest rozbudowany multiplayer.

Medal of Honor: Warfighter (2012)

Ostatnia gra z serii to Medal of Honor: Warfighter od studia Danger Close Games (obecnie DICE Los Angeles). Jest to sequel Medal of Honor (2010). Przy promocji gry twórcy współpracowali z zespołem Linkin Park, który wykorzystał fragmenty Warfightera w teledysku do swojej piosenki "Castle of Glass". Nie wpłynęło to jednak na sukces komercyjny ani na lepszy odbiór gry przez graczy. Przedstawiciele Electronic Arts zdecydowali, że na Warfighterze zakończą serię Medal of Honor i skupią się na rozwijaniu marki Battlefield.

Medal of Honor
Wydawca

Electronic Arts

Dystrybutor

Electronic Arts Polska

Kategoria wiekowa

PEGI 18

Tryby gry

singleplayer, multiplayer

Platformy

PC, konsole

Oficjalna strona www

https://www.ea.com/pl-pl/games/medal-of-honor

d1dg6d6

d1dg6d6
d1dg6d6
d1dg6d6