Assassin's Creed (seria gier)
Assassin's Creed to powstająca od 2007 roku seria przygodowych gier akcji o odwiecznej walce między bractwem asasynów a zakonem templariuszy. Na przestrzeni kolejnych części cyklu gracze trafiają do różnych okresów historycznych i lokacji rozrzuconych po całym świecie.
Seria gier Assassin's Creed
Gry tworzone pod marką Assassin's Creed czerpią inspirację z powieści "Alamut" (1938) autorstwa Vladimira Bartola. Akcja książki słoweńskiego pisarza osadzona jest w XI wieku i opowiada historię sekty asasynów. Poza nawiązaniami literackimi twórcy gry rozbudowali różne schematy rozgrywki kojarzone z inną znaną serią gier – Prince od Persia.
Poniżej garść informacji o grach z głównej serii Assassin's Creed.
Assassin's Creed (2007)
Pierwsza gra z serii Assassin's Creed została wydana na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 w 2007 roku, a w 2008 trafiła również na PC. Produkcja jest przygodową grą akcji z otwartym światem i elementami skradanki oraz parkour.
Oryginalny Assassin's Creed dzieli akcję gry na dwie linii czasowe. W XXI wieku poznajemy Desmonda Milesa, którego porywa organizacja Abstergo Industries. Protagonista otrzymuję misję polegającą na cofnięciu się w czasie przy pomocy maszyny znanej jako animus. Dzięki niej Miles wciela się w Altaïra, swojego przodka, który jako członek bractwa asasynów walczy w 1191 roku z zakonem templariuszy.
Assassin's Creed II (2009)
Mechanika rozgrywka przypomina tę znaną z "jedynki". Kierujemy bohaterem w widoku TPP, wspinamy się, skradamy za plecami przeciwników, a także wdajemy się w potyczki. Nowością jest natomiast pływanie, bardziej rozbudowany system walki czy rozgłos oznaczający wzrost chęci schwytania protagonisty przez władze.
W grze Assassin's Creed II pojawiają się też rzeczywiste postaci historyczne, w tym Leonardo da Vinci, papież Rodrigo Borgia, Katarzyna Sforza czy florencki reformator Girolamo Savonarola.
Assassin's Creed: Brotherhood (2010)
Assassin's Creed: Brotherhood jest bezpośrednim sequelem gry Assassin's Creed II. Ponownie śledzimy więc losy Ezia, który tym razem udaje się do Rzymu, bo na dobre zakończyć konflikt między asasynami i templariuszami.
Rozgrywka w Brotherhood poszerzona została o współpracę z innymi asasynami. Gracz zarządza bractwem i korzysta z pomocy innych zabójców podczas realizowania zadań. Poza tym protagonista sam walczy, posługując się uzbrojeniem takim jak kusza, sztylety, noże, miecze, topory czy młoty. Do tego bohater jeździ konno i eksploruje lokacje, w widowiskowy sposób wspinając się po dachach i ścianach budynków.
Największą nowością w Assassin's Creed: Brotherhood jest wprowadzenie po raz pierwszy w historii serii trybu multiplayer. Gra wieloosobowa pozwala na zabawę maksymalnie 8 osobom. Do wyboru są różne rodzaje rozgrywki, w tym Wanted i Assassinate, a także różne opcje kooperacji – Alliance, Manhunt, Chest Capture czy Escort.
Do tej odsłony serii wydano następujące dodatki DLC: "Spisek Kopernika", "Animus Project Update 1.0", "Animus Project Update 2.0" oraz "Porwanie Da Vinciego".
Assassin’s Creed: Revelations (2011)
Czwartą grą z rodziny AC jest Assassin’s Creed: Revelations. Ponownie trafiamy do otwartego świata, tym razem obserwując przeplatające się losy Desmonda, Ezia i Altaïra. Część wydarzeń istotnych dla fabuły rozgrywa się w 2012 roku, pozostałe natomiast, bezpośrednio dotyczące działalności asasynów, w XVI-wiecznym Konstatynopolu.
Rozgrywka w tej części serii kontynuuje tradycję poprzedniczek, dodając przy tym kilka usprawnień. Jednym z nich jest rozbudowa ukrytego ostrza o hak przydatny w walce oraz podczas przemieszczania się po mieście. Podczas starć wykorzystamy też własnoręcznie stworzone bomby oraz usprawniony system przewidywana ruchów wroga. Producenci postanowili też urozmaicić zabawę, wprowadzając mini-grę z gatunku tower defence, która polega na obronie kryjówki przed nadciągającymi przeciwnikami.
Assassin’s Creed: Revelations ponownie oferuje nam tryb multiplayer, tym razem jednak bardziej rozbudowany. Otrzymujemy do wyboru nowe postaci, a także mapy pozwalające na eksplorację różnych lokacji wyspy Rodos. Gracze mogą zakładać własne gildie, które stanowią odpowiednich klanów, czyli popularnego elementu gier sieciowych.
W lutym 2012 roku ukazało się rozszerzenie do Assassin’s Creed: Revelations o podtytule "Zaginione archiwum".
Assassin's Creed III (2012)
Assassin's Creed III oryginalnie ukazał się na platformach Wii U, Xbox 360 oraz PlayStation 3. Doczekał się też zremasterowanej edycji na PC, Xbox One, PlayStation 4 i Nintendo Switch, której premiera odbyła się w 2019 roku.
Akcja Assassin's Creed III osadzona jest w Ameryce Północnej między 1753 a 1783 rokiem. Głównym bohaterem jest Ratonhnhaké:ton, syn kobiety pochodzącej z plemienia Mohawków oraz Brytyjczyka. Protagonista, znany też jako Connor, walczy z templariuszami i stara się stać po stronie sprawiedliwości w pogrążonym w chaosie świecie.
Oprawa graficzna tej odsłony cyklu została usprawniona – developerzy przesiedli się na nowy silnik AnvilNext. Wykorzystali go również w kilku kolejnych grach Assassin's Creed (Liberation, Black Flag i Rogue). W kontekście rozgrywki pojawiły się nowości takie jak bitwy morskie, zmodyfikowany system poruszania się i ukrywania, czy też modyfikacje walki w zwarciu (korzystanie z dwóch broni jednocześnie).
W trzyodcinkowym DLC Assassin's Creed III: Tyrania króla Waszyngtona gracz może ponownie wcielić się w Ratohnhaké:tona i przeżyć przygodę, która przedstawia alternatywną wersję wydarzeń historycznych.
Assassin’s Creed IV: Black Flag (2013)
Assassin’s Creed IV: Black Flag jest już szóstą grą zaliczaną do głównego cyklu AC. Jak to twórcy mają w zwyczaju, ponownie na tło produkcji wybrali inny okres historyczny i miejsce. Gracz trafia na Karaiby na początku XVIII wieku. Wciela się w pirata Edwarda Kenwaya, dziadka Connora. Będzie on przemierzał niebezpieczne wody, a na jego drodze staną postaci takie jak Anne Bony, Czarnobrody czy Calico Jack.
Właśnie ze względu na wybrane przez producentów realia rozgrywka nieco różni się od tej z poprzednich części Assassin’s Creed. Chociaż Kenway pozostaje sprawnym asasynem, podobnie jak bohaterowie pozostałych tytułów, to ważnym elementem zabawy jest tu żegluga morska. Jako kapitan własnego statku przemierzamy otwarty świat, bierzemy udział w bitwach morskich, a do tego mamy możliwość ulepszania naszego okrętu.
Do Assassin’s Creed IV: Black Flag udostępniono DLC zatytułowane "Krzyk wolności". Wątek fabularny śledzi tu losy Adéwalé, asasyna afrykańskiego pochodzenia. Dawniej był on niewolnikiem, ale odzyskał wolność i został kwatermistrzem Kenwaya.
Assassin’s Creed: Rogue (2014)
Assassin’s Creed: Rogue to ostatnia gra z cyklu od Ubisoft, która powstała na silniku graficznym AnvilNext. Kolejne odsłony Assassin's Creed wykorzystywały jego nową wersję – AnvilNext 2.0.
Wyróżnikiem AC: Rogue jest zwrot fabularny – wcielamy się w asasyna, który postanawia przeciwstawić się swojemu bractwo i walczyć po stronie templariuszy.
Assassin’s Creed: Unity (2014)
Assassin’s Creed: Unity stanowi sequel do Assassin's Creed IV: Black Flag. Fabularnie łączy się też z wydanym w tym samy roku Assassin’s Creed: Rogue. Produkcję wydano na PS4, Xbox One oraz PC.
Assassin’s Creed: Syndicate (2015)
Akcja Assassin's Creed: Syndicate toczy się w epoce wiktoriańskiej. Gracz przemierza Londyn jako młody asasyn Jacob Frye, ale do dyspozycji ma też druga grywalną postać, czyli jego siostrę Evie.
Assassin's Creed Origins (2017)
Dziesiątą częścią historii asasynów jest Assassin's Creed Origins. Produkcja pozwala graczowi zapoznać się z genezą zakonu, dlatego też wątek fabularny przenosi go do jeszcze wcześniejszych epok niż poprzednie odsłony serii. Trafiamy do starożytnego Egiptu, gdzie jako wojownik Bayek przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianami polityczno-społecznymi i konsekwencjami, jakie ze sobą niosą.
Rozgrywka uwzględnia sekwencje akcji, walki wymagające blokowania ataków i stosowania uników, a także klasyczne elementy skradankowe. Ponownie eksplorujemy otwarty świat, wykonując różne zadania. Rozwijamy postać i korzystamy z systemu craftingu. Nie zabrakło też freerunningu, wspinaczek i lubianych przez fanów serii elementów parkour.
W Assassin's Creed Origins zwiedzimy lokacje takie jak delta Nilu, Giza, Aleksandria czy oaza Siwa. Przemieszczać możemy się na grzbiecie wielbłąda lub konia, czasem też mamy okazję podróżować drogą wodną.
Gra ukazała się na platformach Xbox One, PlayStation 4 i PC.
Assassin's Creed Odyssey (2018)
Assassin's Creed Odyssey wprowadza kilka zmian w stosunku do swoich poprzedniczek. Wśród największych z nich trzeba wspomnieć typowe dla gatunku RPG opcje dialogowe – wybory gracza wpływają na rozwój wydarzeń. Oznacza to, że Assassin's Creed Odyssey ma kilka alternatywnych zakończeń.
Nowością jest też możliwość wyboru postaci głównego bohatera – może to być Kasandra lub Aleksios. Obie postaci reprezentują frakcję greckich najemników, a także są spokrewnione ze słynnym królem Leonidasem. Po raz pierwszy w historii serii Assassin's Creed Odyssey można wchodzić w romantyczne relacje z postaciami niezależnymi, bez względu na ich płeć.
Podczas rozgrywki rozwijamy umiejętności podzielone na kilka kategorii. Musimy też liczyć się z systemem moralności, bo kradzież czy atak nie zostaną zignorowane przez kupców. Powraca możliwość pokonywania przeszkód w stylu parkour, a rozległe lokacje przemierzamy na grzbiecie wierzchowca i na pokładzie okrętu.
Pozostałe gry Assassin's Creed
W skład serii Assassin's Creed wchodzi też kilka pobocznych gier:
- Assassin’s Creed: Altaïr’s Chronicles (2008) – przygodówka akcji na urządzenia mobilne (iOS, Android, Nintendo DS), która stanowi prequel pierwszego Assassin's Creeda.
- Assassin's Creed: Bloodlines (2009) – gra przedstawia wydarzenia rozgrywające się między Assassin's Creed a Assassin's Creed II. W ich centrum znajduje się asasyn Altaïr ibn La-Ahad. Tytuł udostępniono na konsole PlayStation Portable.
- Assassin's Creed II: Discovery (2009) – wydana na Nintendo DS gra 2,5D, której protagonistą jest Ezio Auditore da Firenze.
- Assassin's Creed III: Liberation (2012) – klasyczny reprezentant serii AC wykorzystujący mechanikę znaną z innych części i wydany jako spin-off. Akcja gry rozgrywa się równolegle z wydarzeniami znanymi z Assassin's Creed III, ale po raz pierwszy główną bohaterką jest asasynka Aveline de Grandpré. Produkcja trafiła na konsole PS Vita, ale z czasem zremasterowane wersje wydano też na konsole PS3 i Xbox 360 (w 2014 roku) oraz PS4 i Xbox One (w 2019 roku).
Wydawca | Ubisoft |
Dystrybutor | Ubisoft |
Kategoria wiekowa | PEGI: 18 |
Tryby gry | singleplayer, multiplayer |
Oficjalna strona www | https://assassinscreed.ubisoft.com/game/pl-pl/home |