Trwa ładowanie...
d3pxytu

Śródziemie: Cień wojny

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

Śródziemie: Cień wojny – gra autorstwa studia Monolith Productions. Jej premiera miała miejsce w 2017 roku i jest kontynuacją poprzedniego tytułu serii – Śródziemie: Cień Mordoru. Po raz kolejny znajdujemy się tu w świecie Środziemia, zaczerpniętym prosto z książek J.R.R. Tolkiena. Gra ukazała się na komputery PC, a także konsole PS4 i Xbox One.

Śródziemie: Cień wojny – informacje ogólne

Amerykańska firma Monolith Productions działa na rynku gier komputerowych już od połowy lat 90. Zasłynęła jednak dekadę później dzięki grze o nazwie F.E.A.R. Ta przełomowa strzelanka z gatunku horror zyskała świetne recenzje i otrzymała wiele nagród od dziennikarzy. Była też porównywana nawet z samym Half-Lifem. Doczekała się swoich sequeli, a studio Monolith niedługo po premierze drugiej części rozpoczęło pracę nad zupełnie nowym projektem.

Monolith Productions należy obecnie do Warner Bros. Dzięki właśnie tej firmie w 2009 roku studio zyskało prawa do tworzenia gier komputerowych obsadzonych w Śródziemiu z powieści Tolkiena. Twórczość tego autora w dalszym ciągu cieszyła się ogromną popularnością ze względu na serię filmów Władca Pierścieni. Amerykańscy deweloperzy po raz pierwszy sprawdzili rynek w 2012 roku, wypuszczając grę online z popularnego gatunku MOBAGuardians of Middle-earth.

Gracze czekali jednak na coś innego. Pojawiły się plotki, że Monolith pracuje nad całą serią gier akcji obsadzoną w świecie Władcy Pierścieni. Sprawdziły się już dwa lata później za sprawą gry Śródziemie: Cień Mordoru. Miała świetną fabułę, wprowadzała także unikalne sposoby rozgrywki i przede wszystkim "Nemezis" – system, który sprawiał, że w grze zdobywaliśmy nie tylko przyjaciół, ale i wrogów. Za sprawą świetnych recenzji i ciepłego przyjęcia przez graczy, ogłoszono sequel.

Śródziemie: Cień wojny to druga gra z serii i pojawiła się na półkach sklepowych w 2017 roku. Została wydana na komputery stacjonarne i konsole Playstation 4 i Xbox One. Otrzymała oznaczenie PEGI 18, co oznacza że jest przeznaczona dla dorosłych graczy.

Śródziemie: Cień wojny – fabuła

Śródziemie: Cień wojny jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z pierwszej części. Ponownie wcielamy się w Taliona, czyli jednego ze Strażników Północy. W dalszym ciągu jesteśmy też opętani przez Celebrimbora - upiora, który kiedyś był elfem i odpowiada za powstanie legendarnych Pierścieni Władzy. Obydwie postacie zamieszkujące ciało Taliona postanawiają przeciwstawić się Sauronowi i wykuć jeszcze jeden pierścień.

Nowy pierścień ma pomóc Talionowi stać się na tyle potężnym, by zebrać armię i pokonać Saurona. W trakcie spotkamy wiele postaci z książek Tolkiena, a fabuła opowiadana jest za pomocą dialogów, a także przerywników filmowych. Na przejście całej gry Śródziemie: Cień wojny potrzebujemy przynajmniej 15 godzin, a jeśli zdecydujemy się na przechodzenie zadań pobocznych, może to nam zająć nawet 40 godzin.

Śródziemie: Cień wojny – rozgrywka

Podobnie jak w przypadku poprzedniej części, Śródziemie: Cień wojny to gra z otwartym światem. Oznacza to, że możemy poruszać się swobodnie po jej całej ogromnej mapie. Kontrolujemy Taliona zza jego pleców, a główny nacisk kładziony jest tu na elementy akcji, np. walkę. Znajdziemy się tu w bitwach na jeszcze szerszą skalę niż w poprzedniej części. System walki dodatkowo usprawniono, dzięki czemu prowadzi się ją lepiej.

W grze Środziemie: Cień wojny pojawia się tym razem jeszcze większa liczba elementów znanych z gier RPG. Będziemy rozbudowywać swoją zbroję i udoskonalać nasze przedmioty przy pomocy cech dodatkowych, a także specjalnych run. Będziemy także odblokowywać nowe umiejętności i zyskiwać nowe poziomy. Powraca także wcześniej wspomniany system Nemezis. Dzięki niemu zyskamy tym razem nie tylko spersonalizowanych wrogów, ale także własnych towarzyszy.

Poruszając się po Mordorze, będziemy mogli przejmować stopniową kontrolę nad kolejnymi jego terenami. Przydadzą się także umiejętności Celebrimbora, który pomoże nam opętać także wrogów. W dalszym ciągu możemy się też skradać i zabijać ich po cichu, a także wykorzystywać kombinacje ataków. Gra posiada także tryb multiplayer, dzięki któremu zagramy w nią z innymi przez internet. Posiada na przykład tryb walki o fortece, a także tryb rankingowy.

Śródziemie: Cień wojny – gra mobile

Wraz z grą Śródziemie: Cień wojny ukazała się jej wersja na telefony komórkowe. Nazywa się tak samo i była dostępna zarówno na telefony z Androidem, jak i na iPhone’y. To strategia bitewna, w której musimy budować własną drużynę bohaterów i walczyć nią z wrogami. Przypomina więc gry strategiczne RTS, a rozgrywkę prowadzimy w widoku z góry. Była zupełnie darmowa, jednak studio Warner Bros wprowadziło tu mikropłatności, za co była krytykowana przez graczy. Zapowiedziano więc jej wycofanie w 2019 roku.

Śródziemie: Cień wojny – opinie

W ciągu pierwszego tygodnia po premierze gra Śródziemie: Cień wojny sprzedała się w niemal 1 mln. egzemplarzy. Spotkała się z ciepłym przyjęciem fanów Śródziemia, jednak podobnie jak wersja mobile posiadała mikropłatności. Była za to krytykowana już przez pierwszych recenzentów, a po roku od premiery jej twórcy postanowili wycofać ten element rozgrywki.

Tytuł Śródziemie: Cień wojny został w podsumowaniach roku 2017 jedną z najlepszych gier wideo. Amerykański magazyn IGN umieścił ją na swojej liście jako najlepszą grę akcji tego roku. Zwracano uwagę na jeszcze bardziej rozbudowaną rozgrywkę i jeszcze większą mapę. Niektórzy dziennikarze zwrócili jednak uwagę na fabułę, znajdując w niej niezgodności z innymi opowieściami ze świata Tolkiena.

d3pxytu
Śródziemie: Cień wojny
Wydawca

Warner Bros. Interactive Entertainment

Dystrybutor

Cenega

Kategoria wiekowa

PEGI 18

Data premiery (Świat)

10.10.2017

Data premiery (Polska)

10.10.2017

Tryby gry

singleplayer

Platformy

PC (Windows), Xbox One, PlayStation 4

Wymagania sprzętowe PC

Wymagania minimalne gry "Śródziemie: Cień wojny":

  • system Windows 7 SP1
  • procesor Intel Core i5-2300, 2.80 GHz lub AMD FX-4350, 4.2 GHz
  • 6 GB pamięci RAM
  • karta z 2GB pamięci i wsparciem dla DirectX 11: AMD HD 7870, 2 GB lub NVIDIA GTX 660
  • dostęp do internetu
  • 70 GB miejsca na dysku
d3pxytu
d3pxytu
d3pxytu
Więcej tematów
d3pxytu