Trwa ładowanie...
d24shj7

Soulcalibur (seria gier)

Najnowsze informacje
en.bandainamcoent.eu
Źródło: en.bandainamcoent.eu, fot: Bandai Namco Entertainment

Soulcalibur to seria bijatyk osadzona w świecie stylizowanym na fantastykę historyczną. Wyróżnikiem gier jest rodzaj toczonych walk – wykorzystuje się w nich broń białą. Cykl tworzony jest od lat 90. przez Bandai Namco Entertainment.

Soulcalibur – twórcy serii

Producentem i wydawcą gier z cyklu Soulcalibur jest studio Bandai Namco Entertainment. Grupa deweloperów pracująca nad rozwojem marki od drugiej części gry to wewnętrzne studio Namco, funkcjonujące pod nazwą Project Soul.

Soulcalibur – grywalne postacie

Chociaż w uniwersum gier Soulcalibur pojawia się wielu oryginalnych bohaterów (Cervantes de León, Heishiro Mitsurugi, Siegfried, Nightmare, Ivy, Taki), w wielu częściach serii gościnnie pojawiają się grywalne postacie z innych gier wideo. Warto wspomnieć chociaż niektóre z nich:

  • Heihachi Mishima, King, Ling Xiaoyu, Asuka Kazama, Jun Kazama (Tekken).
  • Link (The Legend of Zelda).
  • Yoda, Galen Marek, Darth Vader (Star Wars).
  • Geralt z Rivii (Wiedźmin).
  • 2B (NieR: Automata).

Pierwszy Soulcalibur – Soul Blade

Pierwsza bijatyka, która zainicjowała budowę marki Soulcalibur, to wydany na automaty Soul Edge. W Europie gra zagościła w 1997 roku już w wersji konsolowej, której tytuł brzmiał Soul Blade.

Soulcalibur (1998)

Soulcalibur to fabularna kontynuacja Soul Blade, która początkowo była również grą arkadową, ale w 1999 roku przeniesiono ją również na konsole Dreamcast. Lata później trafiła również na konsole Xbox 360. Soulcalibur powszechnie uznawany jest za jedną z najlepszych gier z gatunku bijatyk, jakie kiedykolwiek się ukazały.

Soulcalibur II (2002)

Wydany w 2002 roku Soulcalibur II wprowadził wiele usprawnień graficznych oraz w obrębie rozgrywki. Nowością dla całej marki było dodanie do drugiego Soulcalibura bohaterów z innych mediów – Linka z The Legend of Zelda (był dostępny w wersji na GameCube), komiksowego Spawna (w wersji na Xbox) oraz Mishimy z Tekkena (na PS2).

Soulcalibur III (2005)

Następna odsłona serii od Namco pierwotnie została opracowana wyłącznie na konsole PlayStation 2, ale rok po premierze przeniesioną ją również na automaty. Akcja gry Soulcalibur III rozpoczyna się krótko po wydarzeniach znanych z poprzedniczki, czyli powracamy do 1591 roku. Rozgrywka została usprawniona, a szczególnie zwraca uwagę dostępność licznych trybów rozgrywki. Nowością jest Character Creation Mode (samodzielny wybór postaci i broni), Tales of Souls (tryb fabularny unikalny dla każdej postaci) i Chronicles of the Sword (rozgrywka strategiczna).

Soulcalibur IV (2008)

Bijatyka Soulcalibur IV została opracowana w wersjach na Xbox 360 oraz PlayStation 3. Deweloperzy sięgnęli do kolejnej znanej marki i dołączyli do gry bohaterów z uniwersum Gwiezdnych Wojen oraz Star Wars: The Force Unleashed.

Soulcalibur V (2012)

W grze Soulcalibur V wydanej na PS3 oraz Xbox 360 przenosimy się o 17 lat w przód. Protagonistą jest syn znanej z poprzednich odsłon serii Sophitii – Patroklos. Podczas walk możemy wcielić się w 28 różnych bohaterów, z czego 10 to postaci nowe dla serii. Same starcia odbywają się na tych samych, jednak swego rodzaju nowością jest odświeżony system Critical Edge – gdy w całości zapełnimy specjalny pasek, będziemy mogli skorzystać ze specjalnego ataku.

Zabawa możliwa jest w licznych trybach dla jednego gracza (np. Story Mode, tryb zręcznościowy, Quick Battle) lub w multiplayerze (online i offline).

W tej części cyklu postacią gościnną jest Ezio Auditore da Firenze ze znanej serii gier Assassin's Creed.

Soulcalibur VI (2018)

Oznaczona szóstką odsłona cyklu Soulcalibur jest swego rodzaju rebootem – powraca do korzeni popularnej bijatyki. Powraca wiele tradycyjnych elementów mechaniki starć, ale twórcy postarali się też o kilka nowości, takich jak Reversal Edge (spowolnienie czasu) i Soul Charge (przewrócenie przeciwnika).

Spin-offy serii Soulcalibur

  • Soulcalibur Legends (2007) na konsole Wii to pierwszy spin-off cyklu. Tytuł odchodzi od znanej formuły i stawia na połączenie elementów hack'n'slash i przygodowej gry akcji. Gracz wybiera jedną z siedmiu dostępnych postaci i przechodzi nią kolejne pełne przeciwników poziomy. Dostępny jest też multiplayer w dwóch trybach – kooperacji i rywalizacji.
  • Soulcalibur: Broken Destiny (2009) na PlayStation Portable wzorowana jest w dużej mierze na Soulcaliburze IV. Nowością są np. poziomu rozgywające się o różnych porach dniach oraz nowy tryb gry Gauntlet Story. Gościnnie w Broken Destiny pojawia się Kratos, wojownik ze znanej serii God of War.
  • Soulcalibur: Lost Swords (2014) – bijatyka free to play na PS3 wyłącznie dla jednego gracza. Twórcy czerpali z piątej odsłony głównej serii.
  • Soulcalibur: Unbreakable Soul (2013) – karciana gra mobilna na urządzenia z systemem iOS. Fabuła gry opowiada o próbach znalezienia fragmentów ostrza Soul Edge przez Cassandrę i Edge Mastera.
d24shj7
Soulcalibur (seria gier)
Wydawca

Bandai Namco Entertainment

Dystrybutor

Cenega S.A.

Kategoria wiekowa

PEGI 16

Tryby gry

singleplayer, multiplayer

Platformy

PC, konsole

Oficjalna strona www

https://en.bandainamcoent.eu/soulcalibur/soulcalibur-vi

d24shj7
d24shj7
d24shj7
Więcej tematów
d24shj7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj