God of War (seria gier)
God of War to seria fabularnych gier akcji czerpiących z inspirację z mitologii greckiej i nordyckiej. Protagonistą cyklu jest Kratos, którym gracz kieruje, angażując się w starcia typu hack and slash. Produkcje tworzone są od 2005 roku z myślą o konsolach PlayStation.
God of War – informacje o serii
Głównym bohaterem serii God of War jest Kratos, spartański wojownik, który został zmanipulowany przez Aresa, greckiego boga wojny, do popełnienia niewybaczalnego czynu. Mężczyzna szuka zapomnienia, coraz bardziej wikłając się w sprawy bogów.
Cykl God of War można podzielić na gry z okresu greckiego i z okresu nordyckiego. Do pierwszego okresu zaliczają się produkcje od pierwszego God of War (2005) do God of War: Wstąpienie (2013). Twórcy osadzili siedem gier w fikcyjnym świecie, który luźno nawiązuje do mitologii greckiej i wykorzystuje znane stamtąd figury bogów olimpijskich.
Drugi rozdział w historii God of War zapoczątkowała niewielka gra tekstowa play-by-web udostępniona w aplikacji Facebook Messenger. Nosiła tytuł God of War: A Call from the Wilds i była prequelem do prawdziwego otwarcia ery nordyckiej – konsolowej gry God of War (2018) na PlayStation 4.
God of War (2005) – informacje o grze
Cykl gier o potężnym Kratosie zapoczątkował tytuł God of War wydany w 2005 roku na konsole PS2. Produkcja łączy elementy zręcznościowe i przygodowe z widokiem trzecioosobowym. Deweloper serii God of War to amerykański producent gier wideo Santa Monica Studio.
Protagonistą historii jest Kratos, wojownik pochodzący ze Sparty, który przez lata służył bogowi wojny Aresowi, ale ostatecznie wszedł w układ z pozostałymi bogami olimpijskimi. Teraz jego misją jest zabicie dawnego zwierzchnika. W tym celu musi zdobyć puszkę Pandory.
God of War II (2007) – informacje o grze
Kontynuacja historii Kratosa, który na koniec poprzedniej gry wrócił z karkołomnej misji z tarczą. Bogowie nagrodzili wojownika, pozwalając mu na zajęcie miejsca Aresa i zostanie bogiem wojny. Nie było to jednak lekarstwem na wszystko, dlatego dręczony wydarzeniami z przeszłości Kratos postanawia pomóc swoim rodakom ze Sparty w wojennych podbojach.
Niepohamowany bóg wojny sieje zniszczenie w Rodos, ale jego poczynania postanawia przerwać Zeus. Osłabionemu Kratosowi z pomocą przychodzi Gaja, która wtajemnicza go w plan zabicia Zeusa.
Rozgrywka w God of War II w założeniach jest podobna do tej znanej z poprzedniczki. Mamy więc do czynienia ze starciami hack and slash, podczas których gracz wykorzystuje sekwencje ciosów. Dodatkowe elementy zabawy to quick time events, komponenty typowe dla gier platformowych, a także łamigłówki.
God of War: Betrayal (2007) – informacje o grze
God of War: Betrayal dwuwymiarowa gra mobilna wyprodukowana przez Javaground i SOE Los Angeles na platformy Jave ME. Akcja produkcji rozgrywa się przed wydarzeniami z God of War: Duch Sparty. Kratos zostaje wrobiony w morderstwo olbrzyma Argosa, wyrusza więc na poszukiwania prawdziwego winowajcy.
Betrayal to jedyna produkcja z rodziny God of War, która nie trafiła na PlayStation. Mimo to pozostała wierna oryginalnej historii, stylistyce i nastawionej na akcję rozgrywce.
God of War: Chains of Olympus (2008) – informacje o grze
Oryginalnie stworzona na przenośne konsole PlayStation Portable gra God of War: Chains of Olympus to prequel pierwszego God of War. Tym razem pracami nad tytułem zajęło się studio Ready at Dawn we współpracy z Santa Monica Studio.
Przedstawione w grze wydarzenia rozgrywają się w okresie dziesięcioletniej służby Kratosa na rzecz bogów Olimpu. Morfeusz spowija okolice Maratonu całunem mgły, która ma uśpić czujność bogów i doprowadzić do ich upadku. Szansą na przywrócenie równowagi jest odnalezienie Heliosa, boga słońca. To zadanie zostaje powierzone Kratosowi, którego przewodniczką zostaje Atena.
Klasyczne dla God of War elementy rozgrywki zostały zachowane, a gracz musi zmierzyć się z wrogami takimi jak cyklopy, satyry, sfinksy i inne istotny zaczerpnięte z greckiej mitologii. Nasz bohater posługuje się śmiercionośną bronią i korzysta z magicznych umiejętności. Po ukończeniu gry odblokowany zostaje specjalny tryb wyzwań Hadesa.
God of War Collection (2009) – informacje o grze
W 2009 roku ukazała się kolekcja remasterów God of War przystosowanych do nowych konsol PlayStation 3 oraz PlayStation Vita. W zestawie znalazły się dwa tytuły – pierwszy God of War i God of War II. W ten sposób producenci wprowadzili serię GoW na sprzęt nowej generacji na krótko przed wypuszczeniem nowej odsłony cyklu.
God of War III (2010) – informacje o grze
Trzecia część God of War została wydana przez Santa Monica Studio w 2010 roku na PS3. Gra doczekała się pełnej polskiej wersji językowej, w której w roli Kratosa możemy usłyszeć Bogusława Lindę. W obsadzie polskiego dubbingu znaleźli się też Michał Żebrowski (Herkules), Krzysztof Zakrzewski (Zeus), Elżbieta Jędrzejewska (Hera) czy Włodzimierz Bednarski (Hefajstos).
Fabuła God of War III skupia się na Tytanomachii, czyli serii starć między bogami a Tytanami, w których bierze udział Kratos. Bohater łaknie zemsty, postanawia więc ich zlikwidować. Stawia czoła potężnym przeciwnikom i toczy widowiskowe boje, podczas których będzie musiał wykazać się też umiejętnościami taktycznymi.
W 2015 roku udostępniono God of War III w zremasterowanej wersji na konsole PlayStation 4.
God of War: Duch Sparty (2010) – informacje o grze
God of War: Duch Sparty to kolejne po Chains of Olympus wydanie gier o przygodach Kratosa przeznaczone na PS Portable (w 2011 roku pojawił się też port gry na PS3). System walki został usprawniony w stosunku do poprzedniczki. Same starcia opierają się na combosach, a potyczki z silniejszymi przeciwnikami uwzględniają system quick time events.
Fabuła gry po raz kolejny przenosi gracza w przeszłość, pozwalając mu poznać losy Kratosa po tym, jak zabił Aresa i sam zasiadł na tronie boga wojny. Chociaż protagonista posiadł niezwykłe moce, nie sprawiło to, że uporał się ze zmorami sprzed lat. Wyrusza więc w podróż, by odkryć sekrety związane z prześladującą go przeszłością.
God of War: Wstąpienie (2013) – informacje o grze
God of War: Wstąpienie to prequel głównej serii gier – przedstawia wydarzenia, które miały miejsce krótko po tym, jak Kratos zabił swoją rodzinę. Bohater w końcu postanawia sprzeciwić się Aresowi, za co trafia do więzienia Tytanów. Nie pozostaje jednak więźniem na długo. Spartański wojownik wydostaje się z lochów i wkracza na drogę zemsty.
Styl rozgrywki w God of War: Wstąpienie pozostaje w znacznej części podobny do tego znanego z dotychczasowych odsłon. Zmiany są w większości kosmetyczny, a z tych większych wspomnieć warto tryb multiplayer pozwalający na rozgrywkę maksymalnie ośmiu graczom. Produkcja trafiła na konsole PlayStation 4.
God of War (2018) – informacje o grze
Nowy rozdział w historii serii God of War otworzyła produkcja wydana na konsole ósmej generacji. Twórcy nie tylko wykorzystali nowe możliwości sprzętu, ale też zmodyfikowali rozgrywkę i podejście do sposobu prowadzenia fabuły. Przygodowa gra akcji God of War (2018) przede wszystkim zmienia też materiał bazowy służący do konstrukcji świata gry – produkcja inspirowana jest mitologią nordycką.
Fabuła tej części cyklu przedstawia dalsze losy Kratosa, który opuścił Grecję i udał się na północ Europy. Bohater osiadł w Norwegii, ustatkował się i związał z kobietą imieniem Faye. Para doczekała się też syna – Atreusa. Gdy żona Kratosa umiera, wraz z synem wyrusza on w podróż, podczas której będzie musiał stawić czoła nordyckim bóstwom.
W kwestii rozgrywki ponownie mamy do czynienia z widokiem trzecioosobowym, jednak tym razem kamera pozostaje za plecami bohatera, powyżej jego ramienia, co zmienia perspektywę gracza. Do tego świat gry jest częściowo otwarty, dzięki czemu pojawia się pewna swoboda eksploracji poszczególnych lokacji.
Inne zmiany w nowym God of War to np. broń Kratosa, którą tym razem jest topór, nie zaś znane z poprzednich części ostrza na łańcuchu. Oręż możemy ulepszać magicznymi runami. Kolejna nowość to towarzysz podróży, Atreus, który walczy razem z ojcem, a także otrzymuje nowe uzbrojenie i zdobywa doświadczenie. W tej części serii nie uświadczymy sekwencji quick time events.
Zobacz też: Recenzja nowego "God of War"
Wydawca | Sony |
Dystrybutor | Sony |
Kategoria wiekowa | PEGI 18 |
Tryby gry | singleplayer |
Platformy | konsole PlayStation |
Oficjalna strona www | https://godofwar.playstation.com/ |