Trwa ładowanie...
d2ci2qv

Przygodowe gry akcji

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

Przygodowe gry akcji, inaczej gry przygodowo-zręcznościowe to gry łączące cechy gier przygodowych i gier akcji. Przygodowe gry akcji zyskują coraz większą popularność, często mylnie określa się je mianem gier przygodowych.

Przygodowe gry akcji – ogólna charakterystyka, definicja pojęcia

Przygodowe gry akcji nie posiadają dokładnej definicji, dlatego ich cechy przypisywane są w zasadzie każdej grze łączącej rozgrywkę opartą na zręczności i refleksie z elementami rozwiązywania zagadek. Od początku swego istnienia gatunek przygodowych gier akcji nie miał stałej definicji. Skutkuje to różnicami w jego opisywaniu.

Za pierwszą grę przygodową uznaje się grę Adventure z 1978 roku, chociaż często ze względu na miejsce akcji przypisuje się tę rolę grze The Legend of Zelda z 1986. Gry posiadające podobną fabułę, lecz inny świat przedstawiony, np. science-fiction, nie są nazywane przygodowymi grami akcji. W dalszym ciągu można zauważyć różnice w opisywaniu tego gatunku przez graczy oraz pisma internetowe i magazyny o grach.

Rozgrywka przygodowej gry akcji polega na zbieraniu zasobów, badaniu otoczenia, interakcji z nim oraz rozwiązaniu zagadek. Ponadto, przygodowe gry akcji wymagają od gracza refleksu, zwłaszcza w walce z wrogami lub podczas prób ich ominięcia. Takie cechy przygodowych gier akcji, jak sterowanie bohaterem czy kilka rodzajów akcji, przypominają cechy stylu arcade'owego. Często poza uzyskaniem jak najlepszego wyniku gracz ma do osiągnięcia inny główny cel. Można zatem wskazać tu podobieństwo do gier fabularnych.

Przygodowe gry akcji – podgatunki

Mimo trudności w jednoznacznym zdefiniowaniu gatunku, można wyróżnić kilka podgatunków przygodowych gier akcji. Do najpopularniejszych należą:

  • survival horrory – opierają się zwykle na grozie, gracz musi zarządzać zasobami i kontrolować czy ma odpowiednią ilość leków lub amunicji, by przetrwać, przykładami takich gier są The Forest, The Evil Within;
  • gry survivalowe – celem w grze jest przetrwanie w trudnych warunkach, przykładem mogą być gry Wurm Online czy Ark: Survival Evolved;
  • fabularne gry akcji – wśród których można wyróżnić Secret of Mana czy Baldur’s Gate: Dark Alliance;
  • gry platformowe – opierające się na penetracji dwuwymiarowego otoczenia, przykładem mogą być gry Castlevania: Symphony of the Night, Super Metroid czy seria Super Mario.
d2ci2qv

gry przygodowe, survival horror, gry survivalowe, fabularne gry akcji, gry platformowe

d2ci2qv
d2ci2qv
d2ci2qv
Więcej tematów
d2ci2qv