Trwa ładowanie...
d3cg3oi

Gry strategiczne

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

Gry strategiczne – to gry wymagające umiejętności planowania i strategicznego myślenia. Stawiają przed graczem wyzwania taktyczne, strategiczne i logiczne, a nawet dotyczące zdobywania nowych terenów. Dzieli się je ze względu na czas akcji rozgrywki (w czasie rzeczywistym lub w systemie turowym) oraz typy zadań (strategiczne lub taktyczne).

Gry strategiczne – charakterystyka

Gry strategiczne opierają się na odpowiednim myśleniu i planowaniu. Gracz musi zaplanować akcje przeciwko wrogom, aby zredukować jego siły zbrojne. Kluczem do zwycięstwa jest lepsza od przeciwnika strategia. Mniejszą rolę odgrywa tu przypadek.

W grach strategicznych gracz najczęściej widzi świat przedstawiony z lotu ptaka, ale może także sterować przypisanymi mu postaciami. Gra strategiczna charakteryzuje się elementami walki o różnym natężeniu, a także wyborem różnych opcji strategicznych i taktycznych. Gracz ma możliwość sprawdzenia swoich umiejętności wojskowych oraz predyspozycji w zakresie zarządzania zasobami gospodarczymi.

Od gier akcji odróżnia je większa skala działań mających na celu przechytrzenie przeciwnika. Co ciekawe, w grach strategicznych szanse gracza i wroga są wyrównane, obie strony posiadają podobne surowce niezbędne do prowadzenia akcji. Od gier logicznych odróżnia je forma planowania. W grach logicznych odbywa się ono w izolacji, natomiast w grach strategicznych dotyczy wielu graczy. Z kolei, od gier ekonomicznych dzieli je fakt, że w tych drugich nie podejmuje się żadnych walk zbrojnych.

Gry strategiczne są za to w pewnej mierze podobne do gier fabularnych. Mianowicie, zarówno w jednych, jak i w drugich kieruje się postaciami o różnych właściwościach. Gry fabularne oferują jednak niewielką liczbę jednostek, podczas gdy w grach strategicznych mamy do dyspozycji większą liczbę postaci.

Gry strategiczne – mechanika

Gry strategiczne umożliwiają graczowi kontrolę nad jednostkami zgromadzonymi na polu walki. Każda z postaci ma określone wady i zalety, w zależności od gry gracz ma do dyspozycji więcej lub mniej rodzajów jednostek. Rozgrywka zazwyczaj polega na rozwiązaniu konfliktu między między zbiorowiskami lub pojedynczymi postaciami. Poszczególni bojownicy różnią się szybkością przemieszczania się i innymi możliwościami, liczbą żyć i wytrzymałością na rany. Używa się ich głównie w celach bojowych, jednak mogą posłużyć także jako pomoc w transporcie innych jednostek lub w przeprowadzeniu zwiadu. Jeśli jakaś jednostka ulegnie zniszczeniu, gracz traci korzyści płynące z jej posiadania. Większość gier strategicznych umożliwia budowę nowych jednostek.

Gracz steruje postaciami przy użyciu myszy lub skrótów klawiaturowych. Do poleceń wydawanych jednostkom należą atak, ruch, utrzymanie pozycji lub zatrzymanie się. Niektóre jednostki mogą posiadać specjalne umiejętności, jak np. zdolność bycia niewidzialnym. Jednym z celów gier strategicznych jest rekonstrukcja istotnych okoliczności taktycznych, bazujących na historii. Bowiem gracz może prowadzić bitwy stosując kilka metod: flankowania, dywersji lub odcinania linii zaopatrzenia.

Gracz może także rozlokować jednostki na wybranym terenie. Niektóre gry strategiczne opierają się na prowadzeniu dyplomacji lub działalności szpiegowskiej. Najważniejszym elementem rozgrywki jest jednak walka zbrojna urozmaicająca konflikt.

Oprócz prowadzenia walki i pokonania przeciwnika przed graczem stoją także zadania ekonomiczne. Może to być konstruowanie budynków, zarządzanie posiadanymi zasobami lub utrzymanie populacji. Zebrane zasoby gracz może wymienić na jednostki lub budynki, np. fabrykę. Rodzaje zasobów mogą być różne w zależności od gry. W niektórych surowce mogą być porozrzucane po mapie, a zadaniem gracza jest ich zdobycie. Inne skupiają się na zarządzaniu zasobami. Czasami gracz może przeznaczyć posiadane surowce na badania naukowe oraz usprawnienia stanu gospodarki. Zdarza się, że niektóre usprawnienia są odblokowywane po wykonaniu jakiegoś zadania, np. wzniesieniu budynku.

W starszych wersjach gier strategicznych akcja gry obserwowana była z lotu ptaka, natomiast nowoczesne gry wprowadziły perspektywę odwzorowania przestrzeni trójwymiarowej. Rzadko gracz ma możliwość obserwowania wydarzeń zza pleców postaci. Widok z góry ma umożliwić mu podejmowanie jak najskuteczniejszych strategii.

Kluczową rolę w grach strategicznych pełni eksploracja. Przepełniony ciemnością krajobraz zostaje odsłonięty wraz z przybyciem bohaterów na dany obszar. Często wykorzystuje się tu technikę mgły wojny – jeśli jednostki nie przebywają na odkrytym terenie, to dalej pozostaje on w ciemności. Ponadto, gracz może obserwować zdobyty teren, jednak nie jednostki znajdujące się na nim.

Gracze mogą podjąć działania w rozgrywce jednoosobowej lub wieloosobowej. W tej pierwszej uczestniczą w serii meczów ze sztuczną inteligencją. Ukończenie misji skutkuje odblokowaniem usprawnień bądź dodatkowych zdolności. W rozgrywce wieloosobowej gracze zmagają się z innymi graczami.

Gry strategiczne – podział

Ze względu na cechy rozgrywki gry strategiczne można podzielić na:

  • strategiczne gry czasu rzeczywistego – ruch graczy nie jest skrępowany przez tury i kolejki, mogą oni podejmować decyzje kiedy chcą i ich skutki są natychmiast odczuwalne;
  • strategiczne gry turowe – gracz może poruszać swoimi postaciami wyłącznie w swojej kolejce, owy ruch zależny jest od innych współczynników. Zawierają one bardziej rozbudowana sztuczną inteligencję.

Sposób prowadzenia działań w grze strategicznej może zawierać dwa elementy:

  • strategię – dotyczy zwłaszcza sił wojskowych, prowadzonych bitew, celów dowódczych czy wybranej doktryny wojennej;
  • taktykę – dotyczy sposobu kierowania jednostkami podczas bitwy.

Gry strategiczne – sceneria

Akcja gier strategicznych może rozgrywać się w różnych miejscach. Działania mogą być prowadzone na morzu (morskie gry strategiczne) lub w kosmosie (kosmiczne gry strategiczne). Wydarzenia gier strategicznych mogą być także osadzone w realiach historycznych, np. II wojny światowej lub wojen napoleońskich. Można wyróżnić także gry umiejscowione w świecie fantasy.

d3cg3oi

strategiczne gry czasu rzeczywistego (RTS), strategiczne gry turowe

d3cg3oi
d3cg3oi
d3cg3oi
Więcej tematów
d3cg3oi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj