Trwa ładowanie...
d3hrxgp

Gry ekonomiczne

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

Gry ekonomiczne to gry należące do gier strategicznych, w których zamiast aspektu bitewnego dominuje czynnik ekonomiczny. Często nie zawierają one elementów wojennych. Są to przeważnie gry jednoosobowe, a zamiast konfliktu między graczami pojawia się konflikt ze światem. Można wyróżnić trzy typy gier ekonomicznych.

Gry ekonomiczne wywodzące się od Civilization

Są to gry o charakterze ekonomiczno-bitewnym. Na początku gry gracz posiada niewielką grupkę osadników i małe miasteczko. Jego zadaniem jest rozbudowa imperium. Terytorium jest początkowo słabo zamieszkane. Składa się z miast lub wiosek i jednostek należących do gracza oraz z miast i jednostek neutralnych. Gracz musi bronic swojego imperium, kompletować wojsko, tworzyć nowe osady, rozbudowywać teren i badań nowy.

Ponadto, do zadań gracza należy budowanie systemów irygacyjnych i innych elementów infrastruktury. Aby powstało dobre imperium trzeba zachowywać równowagę, różną w zależności od etapu gry. Kolejną fazą gry ekonomicznej z tej grupy jest wojna. Zazwyczaj zwycięża lepiej rozwinięta ekonomicznie cywilizacja.

Gry ekonomiczne wywodzące się od SimCity

To gry czysto ekonomiczne. Gracz zaczyna od zera lub z niewielką ilością gotówki i musi stworzyć swoje terytorium, budynek itp. Obiekt zależy od rodzaju gry. Może to być firma, szpital czy miasto. Istotnym wydaje się fakt, że w tego typu gry można grać bez celu, ale też można go sobie wytyczyć, np. zdobyć pewną sumę pieniędzy w określonym czasie.

Gry ekonomiczne wywodzące się od Tycoon

Są to gry przypominające serię SimCity. Gracz wciela się w jakąś firmę lub przedsiębiorcę i zaczyna przygodę z niewielką kwotą na koncie, najczęściej pieniądze pochodzą z kredytu. Podobnie jak w SimCity, gra może, ale nie musi mieć ustalonego celu.

Gry ekonomiczne – symulacje

Ten typ gier ekonomicznych oferuje graczowi jedynie dane w postaci liczb (np. bilans danej firmy, rachunek zysków i strat). Nie przedstawia żadnej grafiki. Symulacje gier ekonomicznych często są wykorzystywane podczas konkursów lub szkoleń z zakresu ekonomii.

d3hrxgp

gry strategiczne, gry symulacyjne

d3hrxgp
d3hrxgp
d3hrxgp
Więcej tematów
d3hrxgp