Trwa ładowanie...
d4ecwdv

Ubisoft

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Ubisoft to francuska firma produkująca i wydająca gry komputerowe. Składa się z 19 oddziałów w różnych krajach oraz prężnie rozwijających się studio, między innymi w Toronto, Karolinie Północnej, Mediolanie i Montrealu. Według statystyk z 2014 roku względem wielkości jest trzecim wydawcą gier w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.

Ubisoft – historia

Firma Ubisoft powstała w 1986 roku z inicjatywy pięciu braci Yvesa, Michela, Gérarda, Christiana i Claude'a Guillemonta. Za sprawą współpracy z Sierra On-Line, Electronic Arts i MicroProse gry Ubisoft zostały rozpowszechnione. Przedsiębiorstwo rozszerzyło działalność o obszar Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W 1994 roku stworzono postać Raymana, która stała się kluczową rolą w powstających grach wideo.

W 2000 roku Ubisoft przejął studio Red Storm Entertainment, a rok później Blue Byte Software. W 2003 roku przedsiębiorstwo liczyło 22 jednostki, z czego dziewięć prowadziło własną produkcję. Do 2004 roku mogło poszczycić się kilkoma kasowymi grami: Tom Clancy’s Splinter Cell, Tom Clancy’s Rainbow Six 3: Raven Shield, Rayman 3: Hoodlum Havoc i Prince of Persia: Piaski czasu.

Wraz z przełomem XX i XXI wieku Ubisoft postanowił wzbogacić swój dorobek o gry online. Założył w tym celu stronę główną ubi.com i rozpoczął pracę nad Uru: Ages Beyond Myst oraz The Matrix Online, by ostatecznie zakończyć ją w 2004 roku. Na początku tego roku Ubisoft nabył Wolfpack Studios – kreatorów Shadowbane i MMORPG. Pod koniec 2004 roku prawie 20 proc. udziałów Ubisoftu znalazło się w rękach Electronics Arts, które jednak sprzedano w 2010 roku.

W 2006 roku Ubisoft wykupił brytyjskie studio Reflections Interactive wraz z prawami do serii Driver. Rok później pojawiła się gra będąca jedną z najważniejszych serii Ubisoftu - Assassin’s Creed. W 2008 roku przedstawiciele Ubisoftu ogłosili podczas targów w Lipsku powstanie oddziału firmy w Polsce.

2009 rok to debiut serii Just Dance, początkowo była produkowana z przeznaczeniem na konsolę Nintendo Wii, lecz po kilku latach pojawiała się na wszystkich konsolach. Na początku XXI wieku postanowiono rozszerzyć działalność o rynek gier mobilnych. Pojawiło się także kilka gier przeglądarkowych Ubisoftu, takich, jak Anno Online czy The Settlers Online.

W kolejnych latach Ubisoft przejął studio THQ Inc. oraz fińskie RedLynx. Firma pozyskała także francuskie studio Ivory Tower oraz wydała grę wyścigową The Crew jego autorstwa. W październiku 2015 roku koncern Vivendi pozyskał 6 proc. akcji Ubisoftu, a w kolejnych miesiącach nabył kolejne 16 proc.

Ubisoft – działalność producencka

Firma Ubisoft posiada na całym świecie studia deweloperskie, nazywane Ubisoft Studios, które prowadzą działalność deweloperską. Niektóre z nich pełnią znaczące funkcje, a inne spełniają wyłącznie rolę pomocnika. Gry o największym potencjale tworzone są wspólnie przez kilka studiów. Grupa Ubisoft składa się z następujących studiów deweloperskich: Blue Byte Software, Future Games of London, Ivory Tower, Massive Entertainment, Nadeo, Owlient, Red Storm Entertainment, RedLynx Entertainment, Ubisoft Abu Dhabi, Ubisoft Annecy, Ubisoft Barcelona, Ubisoft Mobile Barcelona, Ubisoft Bukareszt, Ubisoft Chengdu, Ubisoft Filipiny, Ubisoft Halifax, Ubisoft Kijów, Ubisoft Mediolan, Ubisoft Montpellier, Ubisoft Montreal, Ubisoft Osaka, Ubisoft Paryż, Ubisoft Mobile Paryż, Ubisoft Pune, Ubisoft Quebec, Ubisoft Reflections, Ubisoft San Francisco, Ubisoft Shanghai, Ubisoft Singapur, Ubisoft Sofia, Ubisoft Toronto.

Ubisoft – działalność wydawnicza

Na początku działalności firma Ubisoft była dystrybutorem tytułów najważniejszych wydawców światowych. W połowie lat 90. XX wieku wydawała już własne produkcje oraz tworzone przez deweloperskie studia. W dorobku Ubisoftu znalazły się także gry powstałe w zewnętrznych studiach niezwiązanych z firmą. Wśród najistotniejszych gier warto wymienić: cykl Call of Juarez, cykl Brothers in Arms, cykl IL-2 Sturmovik czy cykl Heroes of Might & Magic. Produkcje promowane przez Ubisoft dostępne są na wszystkich wiodących platformach. W oferowanych przez Ubisoft propozycjach można znaleźć wiele gatunków gier - od strategicznych, po przeglądarkowe.

Ubisoft – Uplay

Uplay jest platformą cyfrowej dytsrybucji i zarządzania prawami do gier. Ponadto, jest także platformą serwisu społecznościowego oraz platformą przeznaczoną do rozgrywki wieloosobowej. Usługa z łatwością sprawdza się na wszystkich dostępnych platformach sprzętowych. Uplay charakteryzuje się własnym systemem osiągnięć, dzięki któremu gracze otrzymują jednostki – punkty Uplay za wykonanie określonych celów. Nierozerwalną częścią platformy Uplay jest sklep oferujący różne gry innych producentów. Jednocześnie wszystkie funkcje Uplay dostępne są wyłącznie dla gier Ubisoft.

Aby uruchomić usługę Uplay należy posiadać zainstalowaną aplikację klient Uplay, łączącą konta gracza z różńych platform i pozwalającą zakupić i uruchomić gry i komunikować się z innymi użytkownikami. Początkowo aplikacja wymagała stałego połączenia z Internetem, jednak po licznych protestach wymóg ten został wycofany.

Ubisoft – powstanie UbiWorkshop

W 2010 roku powstał film Książę Persji: Piaski Czasu wyreżyserowany przez Mike’a Newella, stworzony na podstawie serii gier Ubisoftu Prince of Persia. Powstały w Montrealu oodział UbiWorkshop był odpowiedzialny za tworzenie artbooków, komiksów i filmów krótkometrażowych opierających się na grach Ubisoftu. Na koncie firmy pojawiły się trzy takie realizacje oraz kilka komiksów i książek bazujących na cyklu Assassin’s Creed.

Ubisoft Motion Pictures

W 2011 roku powstał oddział Ubisoft Motion Pictures w Rennes. Prezesem został Gérard Guillemot. Pierwszą realizacją był serial animowany Rabbids Invasion stworzony wspólnie ze stacją Nickelodeon. Bohaterami uczyniono króliki pojawiające się w serii gier. W 2017 roku miała miejsce premiera pierwszego filmu fabularnego w produkcji Ubisoft Motion Pictures osadzonego w świecie Assassin’s Creed.

d4ecwdv

1986

Francja

Rennes

https://www.ubisoft.com/pl-PL/

d4ecwdv
d4ecwdv
d4ecwdv
Więcej tematów
d4ecwdv