The Elder Scrolls V: Skyrim
Co to jest Skyrim?
The Elder Scrolls V: Skyrim, w skrócie Skyrim to fabularna gra akcji o otwartym świecie, której premiera miała miejsce 11 listopada 2011 roku. Skyrim jest piątym tytułem z serii The Elder Scrolls oraz kontynuacją gry The Elder Scrolls IV: Oblivion.
Fabuła rozgrywki toczy się się dwieście lat po wydarzeniach przedstawionych w grze Oblivion, nie jest jednak jej bezpośrednią kontynuacją. Gra została wyprodukowana przez Bethesda Game Studios i wydana przez Bethesda Softworks.
The Elder Scrolls V: Skyrim – ogólnie
Seria gier o nazwie The Elder Scrolls powstaje już od połowy lat 90. Początkowo miała być symulatorem walk na miecze na tzw. Arenie, jednak później przerodziła się w świetną serię fabularnych gier fantasy. Zasłynęła z tego, że pochłania ogromną ilość czasu. Przejście ostatnich części serii zajmuje nawet powyżej 100 godzin. Twórcami The Elder Scrolls jest amerykańskie studio Bethesda Softworks. To właśnie ta seria przyniosła im sukces, a od tamtej pory znani są np. także z gier Fallout.
Kolejne części The Elder Scrolls ukazują się średnio co 5 lat. Ich akcja rozgrywa się na fikcyjnym kontynencie o nazwie Tamriel. Każda z gier to inny region, o zupełnie innym wyglądzie i innych problemach mieszkańców. Nowe tytuły z serii nie są kontynuacjami poprzednich, łączy je jednak główny motyw fabuły. We wszystkich z nich wcielamy się w bohatera próbującego uratować świat Tamriel przed zagładą.
The Elder Scrolls V: Skyrim – historia powstania
Prace nad piątą częścią serii ruszyły w sposób standardowy dla Bethesdy, czyli zaraz po premierze części czwartej. The Elder Scrolls IV: Oblivion zadebiutowało w 2006 roku i było kolejnym już sukcesem dla swoich twórców. Zdobyło wiele spośród nagród przyznawanych dla Gier Roku, a recenzenci zachwycali się nim jeszcze bardziej niż poprzednimi częściami serii. Po raz kolejny zwrócono uwagę na bogaty w detale i pełen przygód otwarty świat gry.
2006 rok to więc również początek prac nad Skyrimem. Zaczęło się jednak od długiej fazy planowania. Autorzy musieli dzielić swój czas także na grę Fallout 3, którą mieli zamiar niedługo wydać. Premiera tego tytułu nastąpiła po dwóch latach, a całe studio Bethesda mogło skupić się na The Elder Scrolls V: Skyrim. Nad tytułem pracowało ok. 100 osób, na czele których stanął nowy dyrektor kreatywny – Todd Howard (obecnie szef firmy).
Za ścieżkę dźwiękową po raz kolejny miał odpowiadać tymczasem Jeremy Soule znany z poprzednich części. Twórcy zdecydowali, że tym razem w jeszcze większym stopniu skupią się na świecie gry. Chcieli, by wydawał się być żywy, pełen ciekawych miejsc i postaci, a także posiadał wciągającą fabułę. Premiera The Elder Scrolls V: Skyrim miała miejsce w 2011 roku. Grę wydano na komputery PC oraz konsole PS3 i Xbox 360.
W ciągu pierwszego tygodnia na półki sklepowe trafiło siedem milionów egzemplarzy gry. Jest też dostępna w wersji cyfrowej za pośrednictwem platformy Steam, gdzie już w pierwszym dniu po premierze grało jednocześnie ponad 200 tys. osób. The Elder Scrolls V: Skyrim otrzymało oznaczenie PEGI 18. Gra wobec tego nie jest odpowiednia dla niepełnoletnich graczy.
The Elder Scrolls V: Skyrim – fabuła
Akcja gry Skyrim rozgrywa się ok. 200 lat po wydarzeniach z poprzedniej części serii. Nie jest jednak jej bezpośrednim sequelem. Rozpoczyna się czwarta era. Cesarstwo nie ma dziedzica swojego tronu, co wykorzystują elfy z Aldmerskiego Dominium. Rozpoczynają Wielką Wojnę. Wybrany zostaje cesarz Titus Mede II, który próbuje zapobiec wojnie i podpisuje z elfami akt przymierza. Miejscem gry jest nowy region na północy kontynentu Tamriel. To tytułowe miejsce, czyli Skyrim.
Północna kraina, w której rozgrywa się akcja The Elder Scrolls V: Skyrim jest miejscem pochodzenia znanych z serii Nordów. Dzieli się na prowincje dowodzone przez tzw. Jarlów. Główny z nich to Ulfrik Gromowładny, którego okrzyknięto Królobójcą, gdy zabił Króla Skyrim. Teraz odpowiada za najstarsze miasto regionu, czyli Wichrowy Tron. Postanawia rozpocząć wojnę domową i bunt przeciwko cesarstwu. Chce, by Skyrim stało się niezależne.
My tymczasem również zostajemy uznani za jednego z rebeliantów. Grę rozpoczniemy jako więzień. Budzimy się w powozie Legionu Cesarskiego, gdzie, jak się okazuje, nie jesteśmy sami. Obok nas siedzi sam Ulfrik pojmany wraz z grupą swoich buntowników. W trakcie krótkiej rozmowy dowiadujemy się, że powóz zmierza w kierunku najbliższego grodu. Na miejscu czeka nas egzekucja. Gdy jednak docieramy na miejsce, tuż przed naszym wyrokiem pojawia się smok.
Smoki wcześniej istniały w The Elder Scrolls tylko w legendach. Te stworzenia miały wedle nich wyginąć przed tysiącami lat. Po pewnym czasie dowiemy się o przepowiedni, wedle której ich powrót będzie świadczył o zbliżającym się końcu świata. Teraz jednak naszym jedynym celem jest przetrwanie i ucieczka z zaatakowanego przez smoka miejsca egzekucji. Pomoże nam w tym jeden z buntowników albo cesarski żołnierz. O tym, jak potoczą się nasze dalsze losy decydujemy sami.
The Elder Scrolls V: Skyrim – rozgrywka
Grę Skyrim rozpoczynamy od stworzenia naszego bohatera. Mamy do wyboru 10 różnych ras, w tym cztery ludzkie. Oprócz tego to np. także elfy, przypominający koty khajitowie oraz argnonianie podobni do jaszczurek. Wybieramy swoją płeć, do dyspozycji mamy też szczegółowy edytor wyglądu. W przeciwieństwie do poprzednich gier z serii The Elder Scrolls nie wybieramy tu jednak żadnej klasy postaci. Klasy zastępuje kilkanaście różnych zdolności, które będziemy rozwijać wedle własnego uznania.
Skyrim jest grą nieliniową o otwartym świecie, co oznacza, że nie musimy wykonywać zadań w określonej kolejności. Możemy do woli zwiedzać świat, jednak na początku będzie to niezwykle trudne. Po ucieczce z miejsca ataku smoka nie umiemy jeszcze posługiwać się mieczem, a każda walka (nawet ze zwierzętami) może nas pozbawić życia. Bohaterem (lub bohaterką) sterujemy z widokiem z pierwszej lub trzeciej osoby. Możemy się przełączać między perspektywami.
Na swojej drodze napotkamy wiele postaci sterowanych przez komputer (NPC). Od niektórych z nich otrzymamy nowe zadania, inne z kolei będą do nas nastawione negatywnie. W Skyrim mamy do dyspozycji wiele różnego rodzaju broni, w tym miecze (jedno- lub dwuręczne), topory, łuki i kusze. Po pewnym czasie możemy opanować również zaklęcia magiczne, które przydadzą się w walce, a także do uleczania ran. Interfejs gry pokazuje stan naszego zdrowia, kondycji i magii (many).
The Elder Scrolls V: Skyrim – dodatkowe informacje
Większa liczba opcji dostępna jest za pomocą menu. Znajdziemy tam mapę, dziennik oraz ekwipunek. W tym ostatnim spędzimy sporo czasu, wzbogacając naszą zbroję i zmieniając bronie. Wszystkie przedmioty możemy w nim obracać. Przyda się to w zagadkach logicznych, na które trafimy częściej niż w poprzednich grach serii. Skyrim to, oprócz miast i osad, także wiele lochów, zamków i jaskini, w których spotkamy bandytów i inne, jeszcze gorsze istoty.
W trakcie rozgrywki możemy dołączyć do różnego rodzaju frakcji, a także gildii. Otrzymamy od nich osobne linie zadań do wykonania. Niektóre z nich wzajemnie się wykluczają, więc będziemy musieli zdecydować, jaką grupę wybrać. Dostępny jest system szybkiej podróży, którego używamy za pomocą ogromnej mapy gry. W świecie Skyrim zmieniają się nie tylko pory dnia i nocy, ale także pogoda.
Grafika Skyrim opiera się na tym samym silniku graficznym, co poprzednie części. Została jednak znacznie dopracowana. System walki jest bardziej dynamiczny i łatwiejszy w obsłudze, jednak jego dodatkowe możliwości zachwycą również doświadczonych graczy. Możemy tu np. walczyć dwiema broniami naraz. W grze znajdziemy oczywiście również wiele opcji bardziej dyplomatycznych, a także system handlu i inne sposoby spędzania czasu.
The Elder Scrolls V: Skyrim – mody, dodatki
Skyrim został świetnie przyjęty przez zarówno graczy, jak i krytyków. Portal Metacritic zbierający oceny różnych publikacji podaje łączną ocenę 94/100 dla wersji PC i zbliżone dla wersji na konsole. Jak zwrócił uwagę dziennikarz amerykańskiego magazynu Wired, Skyrim jest światem "przypominającym opowieści o Wikingach pełnym charakteru i uroku". Tradycyjnie dla Bethesdy nie brakowało błędów technicznych, jednak szybko zostały naprawione za pomocą łatek.
Poprawki techniczne to nie jedyne co możemy pobrać do gry Skyrim. Od czasów premiery ukazały się trzy rozszerzenia DLC. To Dawnguard, Hearthfire i Dragonborn. Wszystkie ukazały się w ciągu roku od premiery podstawowej wersji gry. Dostępne były za pośrednictwem internetu w wersji cyfrowej, w platformach Steam, PS Store i Xbox. Przejście każdego z nich zajmuje ok. 10 dodatkowych godzin. Łącznie w krainie Skyrim spędzimy więc nawet 200 godzin.
Podobnie jak poprzednie części, Skyrim posiada ogromne wsparcie dla różnego rodzaju modyfikacji tworzonych przez graczy. Mody znajdziemy na stronie internetowej Nexus Mods. Wśród nich trafimy na takie zmieniające wygląd postaci, dodające nowe wątki fabularne, a także dodające zupełnie nowe lokalizacje. Nie brakuje także modów graficznych do Skyrim. Nazywają się ENB i oznaczają zupełnie nowe efekty oświetlenia, inne cienie, odbicia i o wiele więcej.
The Elder Scrolls V: Skyrim – kolejne wersje
W czerwcu 2013 roku zadebiutowała wersja rozszerzona gry Skyrim. To The Elder Scrolls V: Skyrim – Legendary Edition. Zawiera wszystkie poprawki techniczne wydane do momentu premiery, a także wszystkie trzy rozszerzenia DLC. Ukazała się także w Polsce, więc to ją powinny wybrać osoby poszukujące oryginalnej wersji gry z 2011 roku. Ci z nas, którzy posiadają najnowsze konsole lub komputery stacjonarne, skorzystają jednak z innej edycji.
Studio Bethesda początkowo milczało na temat The Elder Scrolls i wszyscy myśleli, że skupiło się raczej na drugiej z serii gier, Fallout. Po pewnym czasie okazało się jednak, że cały czas pracuje nad kolejnym wydaniem gry Skyrim. Po trzech latach od "edycji legendarnej" na półkach sklepowych pojawiła się zremasterowana wersja gry. Wydano ją również na konsole nowej generacji, czyli Playstation 4 i Xbox One. To The Elder Scrolls V: Skyrim – Special Edition.
Przez pewien czas edycja specjalna była oferowana za darmo osobom, które wcześniej kupiły podstawowego Skyrima. Po roku zadebiutowała także na nowej konsoli Nintendo Switch, a od tamtej pory także w wirtualnej rzeczywistości. Dostępna jest na headsety VR takie jak HTC Vive, Oculus Rift i inne.
Wydawca | Bethesda Softworks |
Dystrybutor | Cenega |
Kategoria wiekowa | PEGI 18 |
Data premiery (Świat) | 11.11.2011 |
Data premiery (Polska) | 11.11.2011 |
Tryby gry | singleplayer |
Platformy | PC, Xbox 360, Playstation 3. Special Edition - PC, Xbox One, Playstation 4, Nintendo Switch |
Wymagania sprzętowe PC | Wymagania minimalne gry The Elder Scrolls V: Skyrim:
|