WP
WP

Far Cry New Dawn - Najnowsze informacje

Gra "Far Cry New Dawn" wywołała ambiwalentne odczucia wśród graczy i recenzentów, otrzymując wiele skrajnych ocen Materiały prasowe
Podziel się

"Far Cry New Dawn" to wydany w 2019 roku FPS, który jest sequelem gry "Far Cry 5". Nowy tytuł Ubisoftu trafił na PC, PlayStation 4 i Xbox One, na wszystkich platformach doczekał się mieszanych recenzji.

WP

Far Cry New Dawn – informacje o grze

"Far Cry New Dawn" to strzelanka pierwszoosobowa stanowiąca bezpośrednią kontynuację fabularną gry "Far Cry 5", jednak o charakterze spin-offu. Nowa produkcja Ubisoftu trafiła na rynek niecały rok po premierze poprzedniczki i spotkała się z mieszanym odbiorem graczy i recenzentów. "New Dawn" oferuje tryb jednoosobowy i wieloosobowy, a zabawa możliwa jest na platformach: PC, PlayStation 4 i Xbox One.

Far Cry New Dawn – fabuła

Historia przedstawiona w "Far Cry New Dawn" rozgrywa się 17 lat po wydarzeniach znanych graczom z "Far Cry 5". Po katastrofie wywołanej wojną nuklearną natura wróciła do równowagi, szybko przejmując ludzkie siedziby. Akcja "Far Cry New Dawn" rozgrywa się w hrabstwie Hope, które wygląda jednak zupełnie inaczej niż w "piątce".

Część bohaterów znanych z poprzedniej gry przetrwała, można więc ponownie spotykać Hurka czy pastora Jerome'a. Pojawiają się też nowi sprzymierzeńcy, jak również nowi przeciwnicy – stojące na czele bandyckiego gangu bliźniaczki Mickey i Lou.

WP

Far Cry New Dawn – rozgrywka

Mechanika rozgrywki w "Far Cry New Dawn" niewiele różni się do tej znanej z poprzednich odsłon cyklu. Gracz trafia do otwartego świata, który przemierza z bronią w garści, wykonuje zlecone misje i walczy z wrogo nastawionymi bandytami. Do poszczególnych punktów na mapie dotrzeć można pieszo lub korzystając z dostępnych w grze pojazdów. Warto też wspomnieć, że udostępniony do eksploracji obszar jest mniejszy niż ten w oryginalnym "Far Cry 5". Urozmaiceniem jest za to możliwość wypraw do innych stanów w poszukiwaniu zasobów.

Z nowości w "Far Cry New Dawn" można wymienić elementy RPG, takie jak rozbudowa bazy i wdrażanie ulepszeń, na które trzeba wydać zebrane surowce. Występujący w grze wrogowie mają różne rangi, a gracz może ulepszać posiadane bronie i pojazdy. W kontekście arsenału ciekawostką jest wyrzutnia pił, do której amunicję można odzyskać z ciał przeciwników.

Far Cry New Dawn – twórcy

Gra "Far Cry New Dawn"została opracowana przez studio Ubisoft Montreal przy współpracy z innymi oddziałami Ubisoftu z Kijowa, Bukaresztu i Szanghaju. Zespół twórców chciał stworzyć nietypową wizualnie grę apokaliptyczną, w której kolory są żywe, a świat prezentuje się wyraziście.

WP

Studio Ubisoft Montreal znane jest też jako główny deweloper serii takich jak Prince of Persia, Watch Dogs, Assassin's Creed czy Tom Clancy's Rainbow Six. W ich dorobku znalazły się też gry "For Honor" czy przeznaczony na VR tytuł "Transference".

Far Cry New Dawn – opinie i recenzje

"Far Cry New Dawn" wypada stosunkowo nieźle w ocenach recenzentów – według agregatora Metacritic średnia FPS-a to 74/100. Wyraźnie gorzej prezentuje się gra z perspektywy większości graczy i użytkowników serwisu, na co wskazuje średnia ocen 3,1/10.

Przeglądając recenzje "Far Cry New Dawn", można zauważyć, według części krytyków gra jest powtarzalna, a do tego brak świeżości fabularnej i wiarygodnych postaci. Według części graczy "Far Cry New Dawn" można zakwalifikować jako duże DLC, gdyż gra jest stosunkowo krótka, brakuje w niej nowych elementów, a rozgrywka nie została znacząco rozwinięta w stosunku do piątej odsłony serii. Z drugiej strony sprawdzony system strzelania utrzymuje poziom grywalności tej produkcji na przyzwoitym poziomie, może więc dostarczyć rozrywki i sprawdzonej, strzelankowej akcji.

Seria gier Far Cry

WP

Początki serii gier Far Cry sięgają 2004 roku, gdy światło dzienne ujrzała pierwsza część cyklu. Oryginalny "Far Cry" zdobył uznanie krytyków i odniósł sukces komercyjny. Przedstawiona w grze historia opowiadała o Jacku Carverze, byłym żołnierzu sił specjalnych. Musiał on odnaleźć dziennikarkę, która zaginęła, gdy eskortował ją łodzią w okolicach wysp Mikronezji.

Po sukcesie pierwszej odsłony Ubisoft kontynuował pracę nad nową marką, wydając dalsze gry z serii, które jednak nie były ze sobą powiązane fabularnie. Głównym elementem wspólnym między poszczególnymi produkcjami z rodziny Far Cry jest model rozgrywki, stawiający na akcję w otwartym świecie opartą na formule FPS.

Gry z serii Far Cry:

 • Far Cry (2004);
 • Far Cry 2 (2008);
 • Far Cry 3 (2012);
 • Far Cry 4 (2014);
 • Far Cry 5 (2018).

Seria gier Far Cry – spin-offy

WP

Jeśli chodzi o grę "Far Cry New Dawn", to należy ono do całkiem pokaźnej grupy spin-offów serii Far Cry. Większość spin-offów miała charakter DLC lub niezależnych od gier głównych historii. Wyjątkiem jest tu "Far Cry New Dawn", pierwsza produkcja z cyklu Far Cry, która nawiązuje do innej gry z serii i jest kontynuacją "Far Cry 5".

Pozostałe spin-offy cyklu Far Cry to:

 • Far Cry Instincts (2005);
 • Far Cry Instincts: Evolution (2006);
 • Far Cry Instincts: Predator (2006);
 • Paradise Lost (2007);
 • Far Cry Vengeance (2007 w Europie);
 • Far Cry 3: Blood Dragon (2013);
 • Far Cry Primal (2016).
Far Cry New Dawn - Informacje podstawowe
Wydawca

Ubisoft

Dystrybutor

Ubisoft

Kategoria wiekowa

PEGI 18+

Data premiery (Świat)

15.02.2019

Data premiery (Polska)

15.02.2019

Tryby gry

singleplayer / multiplayer

Platformy

PC, PS4, Xbox One

Wymagania sprzętowe PC
WP

Minimalne wymagania sprzętowe gry Far Cry New Dawn:

 • system: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (tylko wersja 64bit)
 • procesor: Intel Core i5 2400 3.1 GHz or AMD FX 6350 3.9 GHz
 • pamięć: 8 GB RAM
 • karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 670 (2GB) or AMD Radeon R9 270X (2GB) lub lepsza
 • wolne miejsce na dysku: 30 GB
Oficjalna strona www

far-cry.ubisoft.com

WP
WP