Trwa ładowanie...
d1p5mlj

Fallout (seria gier)

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Bethesda Softworks

Fallout to jedna z najgłośniejszych serii gier RPG osadzonych w świecie postapo. Chociaż w swoich początkach gry były klasycznymi RPG-ami turowymi, marka zmieniła kierunek na fabularne gry akcji.

Seria gier Fallout – historia

Inspiracją dla pierwszych odsłon Fallouta była gra sci-fi Wasteland, czyli RPG z 1988 roku studia Interplay Productions. Deweloperzy rozwinęli pomysły z tej produkcji w swojej kolejnej grze fabularnej, czyli pierwszym Falloucie (1992). Twórcy cyklu czerpali też z innych dzieł popkultury, takich jak film "Chłopiec i jego pies" (1975) na podstawie opowiadania Harlana Ellisona czy "Mad Max 2".

Nad pierwszym Falloutem pracowała ekipa, której przedstawiciele stworzyli w 1996 roku Black Isle Studios – oddział Interplay. Stworzył on też inne legendarne produkcje takie jak Fallout 2, Planescape: Torment czy Icewind Dale.

Pierwsze dwie części serii Fallout to klasyczne gry RPG z widokiem izometrycznym i turowym systemem walki. Zmiany pod względem formuły gry przyniosła dopiero jej trzecia odsłona, czyli Fallout 3. Nowy kierunek w rozwoju kolejnych tytułów przyjęli deweloperzy z Bethesda Game Studios, którzy przejęli markę. Zdecydowali się oni na format fabularnych gier akcji z widokiem FPP lub TPP.

Fallout (1997) – informacje o grze

Wydany w 1997 roku Fallout trafił na komputery osobiste i odniósł sukces finansowy, zdobywając przy tym uznanie krytyków. Akcja oryginalnego Fallouta rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, a konkretnie w zniszczonych wybuchem nuklearnym Stanach Zjednoczonych. Kierowany przez gracza protagonista musi opuścić schron w poszukiwaniu sposobu na naprawienie systemu odpowiedzialnego za pozyskiwanie czystej wody.

Sama rozgrywka to połączenie eksploracji otwartego świata, walk turowych, rozwijania postaci, rozmów z napotkanymi postaciami, wykonywania misji i podejmowania decyzji, które wpływają na zakończenie historii. Główny bohater może w świecie gry napotkać postaci, które zechcą się do niego przyłączyć – wśród nich warto wspomnieć psa imieniem Ochłap.

Fallout 2 (1998) – informacje o grze

Fallout 2 jest kontynuacją wdanej rok wcześniej poprzedniczki – deweloperem gry było studio Black Isle Studios, a wydawcą firma Interplay Entertainment. Ze względu na niezwykle krótki czas procesu wydawniczego do produkcji wkradły się liczne błędy, które jedynie częściowo naprawiły wydane przez twórców łatki. Nie wpłynęło to jednak na entuzjastyczne przyjęcie gry przez graczy i krytyków.

Drugi Fallout przenosi gracz w znany mu świat postapo, który po upływie 80 lat od wydarzeń z "jedynki" wciąż nie jest idealnym miejscem do życia. Twórcy ponownie zaoferowali graczom złożoną fabułę, rozbudowane dialogi i wybory moralne. Świat gry jest większy, a mechanika rozgrywki nieco zmodyfikowana, dzięki czemu można w większym stopniu kontrolować towarzyszy podróży.

Fallout 2 do dzisiaj pozostaje jedną z najwyżej ocenianych odsłon serii.

Fallout 3 (2008) – informacje o grze

Fallout 3 to pierwsza gra z cyklu uwielbianych produkcji postapo stworzona przez Bethesda Game Studios. Mamy tu do czynienia z gruntownymi zmianami w mechanice rozgrywki, ponieważ grę przeniesiono do trójwymiaru i wprowadzono widok pierwszoosobowy (z opcją zmiany na widok TPP znad ramienia). Jest to fabularna gra akcji z otwartym światem, w której wykonujemy misje, zdobywamy punkty doświadczenia i rozwijamy umiejętności.

Istotny dla rozgrywki jest też współczynnik karmy, który kształtowany jest pod wpływem dobrych lub złych działań protagonisty.

Fallout 4 (2015) – informacje o grze

W 2015 roku studio Bethesda udostępniło Fallout 4 na konsolach PlayStation 4 i Xbox One, a także na komputerach osobistych. To czwarta pełnoprawna odsłona serii, a jej akcja rozgrywa się w 2287 roku, czyli dekadę po wydarzeniach z Fallouta 3. Mechanika rozgrywki jest w założeniach podobna, jednak twórcy dodali elementy takie jak rozbudowa bazy, różnego rodzaju pancerze czy system craftingu pozwalający na wykorzystanie licznych obiektów ze świata gry.

Kierowana przez gracza postać na początku gry otrzymuje pulę punktów, które należy rozdysponować w taki sposób, by uzyskać jak najlepsze statystyki – ponownie jest to znany fanom serii system SPECJAL. W tej odsłonie cyklu ponownie pojawia się wierny czworonóg Ochłap. Jeżeli chodzi o towarzyszy broni, to główny bohater może nawiązywać z nimi romanse.

Spin-offy serii Fallout

  • Fallout: New Vegas (2010). Następna po Falloucie 3 gra z omawianego cyklu postapo to tytuł niezależny fabularnie. Wyprodukowało ją studio Obsidian Entertainment (Neverwinter Nights 2, Dungeon Siege III, Pillars of Eternity), a wydawcą była oczywiście firma Bethesda Studios. Miejscem akcji jest postapokaliptyczna wersja Las Vegas. Produkcja kontynuuje pomysły z "trójki”, w tym system karmy i reputację. Ciekawym urozmaiceniem rozgrywki są kasyna, które pozwalają na zdobywanie dodatkowych pieniędzy.
  • Fallout Shelter (2015). Ten spin-off serii to strategia ekonomiczna 2D wydana pierwotnie na urządzenia mobilne. Z czasem trafiła też na inne platformy – w 2016 na PC, w 2017 na Xbox One, a w 2018 na PS4 i Nintendo Switch. Shelter jest swoistym rozszerzeniem uniwersum Fallouta, a głównym zadaniem gracza w tej produkcji jest zarządzanie schronem przeciwatomowym.
  • Fallout Pinball (2016). Gra od Zen Studios stanowiąca modyfikację rozgrywki znanej z popularnego dawniej automatu do gier zwanego pinballem. Produkcja trafiła do kolekcji Bethesda Pinball. Ukazała się też wersja free-to-play na urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS.
  • Fallout 76 (2018). Multiplayer sieciowy osadzony w świecie Fallouta, a także prequel poprzednich gier z serii osadzony jest w alternatywnym świecie postapo w 2012 roku. Deweloperem gry jest Bethesda Game Studios. Fallout 76 to gra wieloosobowa w znacznym stopniu opierająca się na kooperacji (drużyny do 4 graczy), ale można też zdecydować się na zabawę w pojedynkę.

Fallout – pozostałe gry wideo

  • Fallout Tactics: Brotherhood of Steel (2001) – jest to turowa strategia czasu rzeczywistego z elementami RPG wyprodukowana przez studio Micro Forté.
  • Fallout: Brotherhood of Steel (2004) – RPG akcji od Interplay Entertainment nie należy do kanonu serii. Jest to produkcja wprowadzająca taktyczny system walki bez trybu turowego.

Fallout – gry planszowe, karciane i bitewne

  • Fallout: Warfare – strategiczna gra bitewna z figurkami, która bazuje na fabule Fallout Tactics.
  • Fallout – gra planszowa od Fantasy Flight Games wydana w 2017 roku, której scenariusze nawiązują do różnych historii znanych z serii Fallout.
  • Fallout: Wasteland Warfare – figurkowa gra bitewna wydana w 2018 roku przez Modiphius Entertainment.
d1p5mlj
Fallout (seria gier)
Wydawca

Bethesda Softworks, Interplay Entertainment

Dystrybutor

Cenega S.A., CDP

Kategoria wiekowa

PEGI 18, PEGI 16

Tryby gry

singleplayer, multiplayer

Platformy

PC, konsole, urządenia mobilne

Oficjalna strona www

https://fallout.bethesda.net/pl/

d1p5mlj
d1p5mlj
d1p5mlj
Więcej tematów
d1p5mlj