Trwa ładowanie...
d4hjvo2

Battlefield

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Battlefield, jedna z największych serii FPS-ów osadzonych w realiach wojennych, jest marką rozwijana przez studio EA DICE. Poszczególne odsłony cyklu umożliwiają rozgrywkę w różnych realiach historycznych, a czasem również w światach sci-fi.

Seria gier Battlefield

Pomysłodawcą i producentem marki Battlefield jest szwedzkie studio Digital Illusions CE, znane też jako DICE. Większość gier stawia na rozgrywkę wieloosobową, a single player rozwijany jest w mniejszym stopniu.

Battlefield 1942 (2002)

Pierwsza gra z serii Battlefield osadzona jest w realiach II wojny światowej. Gracz może walczyć po stronie Wielkiej Brytanii, USA, Japonii, ZSRR albo Niemiec i wziąć udział w bitwach odpowiadających rzeczywistym działaniom wojennym prowadzonym w czasie wojny.

W Battlefield 1942 dostępnych jest pięć klas postaci określających posiadaną specjalność. Można też pokierować różnorodnymi pojazdami np. czołgami, transporterami opancerzonymi, bombowcami czy okrętami podwodnymi. Produkcja oferuje tryb rozgrywki jednoosobowej, jednak stawia na rozbudowany multiplayer umożliwiający zabawę w kooperacji, ale też trybie Conquest, drużynowym deathmatchu i zdobywaniu flagi.

Dodatki do gry Battlefield 1942:

 • Battlefield 1942: The Road to Rome (2003). Dodatkowe mapy do podstawowego Battlefielda 1942, w tym bitwa o Monte Cassino i operacja "Husky", to tylko fragment zawartości tego rozszerzenia. Gracze otrzymali też możliwość gry po stronie wojsk włoskich lub francuskich, jak również nowe bronie i 8 nowych pojazdów (np. czołg M3 General Lee).
 • Battlefield 1942: Secret Weapons of WWII (2003). Drugi dodatek nie tylko dostarcza świeżą zawartość, ale też nowy tryb zabawy kładący nacisk na wykonywanie zleconych misji.

Battlefield Vietnam (2004)

W kolejnej odsłonie serii deweloperzy z Digital Illusions CE postanowili na tło gry wybrać inny historyczny konflikt – wojnę wietnamską. Gracz weźmie więc udział w rozgrywkach na mapach inspirowanych miejscami wydarzeń takich jak bitwa o Huế czy upadek Sajgonu. W ręce żołnierza, który ląduje na froncie, trafia z życia wzięte uzbrojenie, np. AK-47 czy karabin M-16.

Sama forma rozgrywki pozostaje wierna tej znanej z poprzednika, ponownie więc nacisk jest położony na zabawę sieciową dla najwyżej 64 osób. Gra Battlefield Vietnam trafiła w ręce właścicieli komputerów osobistych z Windowsem.

Battlefield 2 (2005)

Pełnoprawna kontynuacja pierwszej części cyklu to oznaczony dwójką Battlefield 2. Tym razem bierzemy udział w fikcyjnym konflikcie trwającym w czasach współczesnych w dużej mierze na terytoriach Bliskiego Wschodu. W wojnie bierze udział kilka bloków militarnych, w tym USA, Unia Europejska, Rosja, Chiny czy Koalicja Środkowowschodnia.

Rozgrywka w Battlefield 2 możliwa jest na jednej z 16 map jako żołnierz klasy komandos, snajper, szturmowiec, żołnierz wsparcia, sanitariusz, grenadier lub mechanik. Podczas gry w trybie wieloosobowym gracze dzieleni są na dwie drużyny ścierające się w ramach kooperacji albo podboju.

Dodatki do gry Battlefield 2:

 • Battlefield 2: Special Forces (2005). Dodatek skupia się na elitarnych oddziałach specjalnych. Do dyspozycji mamy więc adekwatny sprzęt, w tym broń i pojazdy, a także nowe frakcje (np. SAS i Specnaz).
 • Battlefield 2: Euro Force (2006). Twórcy wprowadzają tu możliwość walki w szeregach europejskich sił zbrojnych, a zatem otrzymujemy też nowe uzbrojenie (FN P90, HK53, Famas i inne) oraz pojazdy.
 • Battlefield 2: Armored Fury (2006). Rozszerzenie (booster pack) zawiera trzy mapy pozwalające na rozgrywkę w USA oraz nowe klasy jednostek, czyli samoloty szturmowe i lekkie śmigłowce.

Battlefield 2: Modern Combat (2005)

Battlefield 2: Modern Combat to pierwsza gra z cyklu na konsole. Najpierw udostępniono ją na PS2 i Xbox, a w 2006 roku ukazała się też odświeżona wersja na Xbox 360. Jeśli zdecydujemy się na rozegranie kampanii dla jednego gracza, czeka nas udział w fikcyjnym konflikcie między Chinami a NATO. Miejscem akcji jest Kazachstan.

Battlefield 2142 (2006)

W czwartej pełnoprawnej odsłonie serii deweloperzy z EA DICE postanowili wprowadzić graczy w nowe realia – przyszłość. Świat wkroczył w kolejną epokę lodowcową, a ograniczona przestrzeń nadająca się do życia stała się zarzewiem nowych konfliktów. Mamy 2142 rok, a militarne siły UE ścierają się z oddziałami PAC (siły rosyjsko-azjatyckie),

Dodatki do gry Battlefield 2142:

 • Battlefield 2142: Northern Strike (2007). Dodatek przenosi gracza do 2145 roku, wprowadza trzy nowe mapy, dodatkowe przedmioty, dwa nowe pojazdy, a do tego tryb rozgrywki Assault Lines.

Battlefield: Bad Company (2008)

Battlefield: Bad Company to pierwszy tytuł, który stworzono w oparciu o silnik Frostbite, autorski produkt EA. Na kolejnych jego wersjach powstały kolejne odsłony Battlefielda, a także gry takie jak Dragon Age: Inquisition, FIFA 17 czy Anthem.

Wyróżnikiem Battlefield: Bad Company jest nie tylko dostępność tylko na konsolach (PS3, Xbox 360), ale też nastawienie na singleplayer. Twórcy postarali się tym razem o rozbudowaną kampanię, która skupia się na losach czterech bohaterów: Prestona Marlowa, Samuela D. Redforda, Terrence'a Sweetwatera i George'a Haggarda.

Dzięki nowej technologii i wdrożeniu silnika Frostbite podczas rozgrywki w Bad Company możemy niszczyć znaczną część otoczenia (nawet do 90 proc.). To zadanie zrealizujemy, posługując się szerokim asortymentem uzbrojenia oraz wykorzystując liczne pojazdy (czołgi, bojowe wozy piechoty, śmigłowce szturmowe, okręty patrolowe).

Tryb wieloosobowy w Battlefield: Bad Company pozwalał na rozgrywkę sieciową maksymalnie 24 graczom.

Battlefield Heroes (2009)

W 2009 roku na PC ukazał się tytuł Battlefield Heroes – gra free-to play przeznaczona wyłącznie do zabawy sieciowej dla wielu graczy. Ta trzecioosobowa strzelanka wykorzystywała wiele rozwiązań wyraźnie parodiujących realia wojenne. Twórcy wykorzystali też nietypową jak na serię Battlefield oprawę graficzną, której stylistyka nawiązywała do komiksu. Serwery Battlefield Heroes zostały wyłączone w 2014 roku.

Battlefield 1943 (2009)

W lipcu 2009 deweloperzy z DICE oddali w ręce graczy konsolowych (PS3, Xbox 360) kolejną odsłonę serii Battlefield czerpiącą garściami z wydarzeń rozgrywających się podczas II wojny światowej. Podobnie jak Battlefield Heroes z pecetów, również ta odsłona jest produkcją z rodziny multiplayerów.

Akcja gry Battlefield 1943 rozgrywa się podczas wojny na Pacyfiku. Gracze mogą więc dołączyć do oddziałów marynarki japońskiej lub należącej do Stanów Zjednoczonych.

Battlefield: Bad Company 2 (2010)

Sequel do Battlefield: Bad Company miał swoją premierę na PC, PS3 i Xbox 360 w 2010 roku, ponownie dostarczając rozrywki miłośnikom rozgrywki jednoosobowej. Gra Battlefield: Bad Company 2 pozwala bawić się również w trybie multi, jednak kampania dla jednego gracza przedstawia dalsze losy bohaterów znanych z poprzedniej produkcji.

Powraca tu imponujący system zniszczeń otoczenia. Nowością jest za to regeneracja zdrowia, która zastępuje znane z poprzednich gier punkty zdrowia. W polskim wydaniu Battlefield: Bad Company 2 głosy podkładają znani aktorzy, a wśród nich Cezary Pazura, Andrzej Blumenfeld, Grzegorz Pawlak i Mirosław Baka.

Dodatki do gry Battlefield: Bad Company 2:

 • Battlefield: Bad Company 2: Vietnam (2010). Ten dodatek pozwala nam przenieść się na front wojny wietnamskiej, gdzie weźmiemy udział w starciach na pięciu nowych mapach. Skorzystamy też z nowego uzbrojenia i pojazdów.

Battlefield Online (2010)

Battlefield Online to sieciowy multiplayer na PC, który stanowił remake Battlefielda 2, jednak otrzymał ulepszoną oprawę graficzną. Za wydanie gry odpowiedzialne było studio Neowiz Games.

Battlefield Play4Free (2011)

Kolejny multiplayer w świecie Battlefield był dostępny dla graczy za darmo, został w nim jednak zaimplementowany system płatności free-to-play. Firma Electronic Arts wdrożyła go pod nazwą Play4Free. Zawartość gry obejmowała tytuły Battlefield 2 i Bad Company 2, a model rozgrywki pozwalał na zabawę w dwóch trybach maksymalnie 32 graczom. Serwery gry Battlefield Play4Free wyłączono w lipcu 2015.

Battlefield 3 (2011)

Battlefield 3 to shooter łączący elementy znane z poprzednich części serii. Z jednej strony twórcy powrócili do idei rozbudowanej gry wieloosobowej (kampania singleplayer również jest dostępna), z drugiej natomiast dodali system destrukcji otoczenia znany z dwóch odsłon Bad Company. Graficznie gra prezentuje się bardzo dobrze – deweloperzy wykorzystali tu silniki Frostbite w wersji 2.0 (na nim powstały też tytuły Medal of Honor: Warfighter oraz Need for Speed: The Run).

Rozgrywka w Battlefield 3 została rozbudowana o nowe elementy, w tym battlelogi dla multiplayera. Do dyspozycji mamy cztery różne specjalności, różnorodne bronie, a także pojazdy militarne czy samoloty bojowe.

Tłem dla akcji gry jest fikcyjna wojna odbywająca się we współczesnym świecie, w 2014 roku. Walczyć będziemy m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Teheranie czy Kuwejcie.

Dodatki do gry Battlefield 3:

 • Battlefield 3: Powrót do Karkand (2011). Pierwsze DLC dodaje do gry cztery nowe mapy znane z Battlefield 2, a także garść nowych broni.
 • Battlefield 3: Walka w zwarciu (2012). Kolejny dodatek wprowadzający 10 kolejnych sztuk uzbrojenia, cztery mapy oraz nowy tryb rozgrywki w multiplayerze, czyli Conquest Domination.
 • Battlefield 3: Siły pancerne (2012). Rozszerzenie oddało w ręce graczy cztery mapy, w tym największą w dotychczasowej historii cyklu. Pojawiły się w nim nowe pojazdy, w tym samochody i czołgi.
 • Battlefield 3: Dogrywka (2012). Z nowości pojawiają się tu, klasycznie już, cztery mapy, ale też dodatkowe zadania i nowy rodzaj rozgrywki opierającej się na podboju.
 • Battlefield 3: Decydujące Starcie (2013). Ostatnie rozszerzenie pozwala na prowadzenie motocykla, skorzystanie z trybów rozgrywki polegającej na przejęciu flagi oraz uczestniczenie w bitwie powietrznej. Weźmiemy udział w starciach na nowych mapach.

Battlefield 4 (2013)

Zgodnie z tradycją serii, Battlefield 4 po macoszemu traktuje tryb kampanii dla jednego gracza, ale oferuje za to dopracowaną rozgrywkę multiplayer. W dniu premiery gra trafiła na komputery osobiste, PS3 i Xbox 360, a niedługo potem również na konsole nowszej generacji PlayStation 4 oraz Xbox One.

Fabularnie Battlefield 4 jest kontynuacją poprzedniczki, akcja rozgrywa się więc w świecie współczesnym. Weźmiemy zatem udział w fikcyjnych konfliktach rozgrywających się w 2020 roku.

Dodatki do gry Battlefield 4:

 • Battlefield 4: Chińska nawałnica (2013).
 • Battlefield 4: Drugie uderzenie (2014).
 • Battlefield 4: Wojna na morzu (2014).
 • Battlefield 4: Zęby smoka (2014).
 • Battlefield 4: Ostateczna rozgrywka (2014).

Battlefield Hardline (2015)

Gra Battlefield Hardline została, w odróżnieniu od poprzedniczek, wyprodukowana przez studio Visceral Games, a deweloperzy z DICE współpracowali przy tytule jedynie w niewielkim stopniu. Gra dostępna jest na platformach PC Windows oraz konsolach siódmej i ósmej generacji.

Ukazały się następujące dodatki do gry Battlefield Hardline:

 • Battlefield Hardline: Bezprawie (2015).
 • Battlefield Hardline: Rabunek (2015).
 • Battlefield Hardline: Blackout (2015) – DLC.
 • Battlefield Hardline: Ucieczka (2016).
 • Battlefield Hardline: Zdrada (2016).

Battlefield 1 (2016)

Battlefield 1 to wielki powrót serii do wydarzeń historycznych. Pozostawiamy za sobą fikcyjne konflikty XXI wieku i tym razem przenosimy się na front I wojny światowej. Wybór tego konfliktu jako tło rozgrywki okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ niewielu twórców gier sięga do tego wydarzenia w swoich grach.

Inspirowany historycznymi wydarzeniami Battlefield 1 oddaje w ręce graczy prawdziwe uzbrojenie wykorzystywane na froncie I wojny. Kampanie dla jednego gracza pozwalają na przechodzenie poszczególnych rozdziałów sześcioma różnymi postaciami. W trybie multiplayer do wyboru mamy za to kilka różnych typów rozgrywki.

Dodatki do gry Battlefield 1:

 • Battlefield 1: Nie przejdą (2017).
 • Battlefield 1: W imię cara (2017).
 • Battlefield 1: Niespokojne wody (2017).
 • Battlefield 1: Apokalipsa (2018).

Battlefield V (2018)

Battlefield V to już szesnasta odsłona cyklu lubianych FPS-ów wojennych od EA DICE. Gra powstała we współpracy z Criterion Games (Burnout Paradise, Star Wars Battlefront II) i trafiła na platformy PS4, Xbox One oraz PC.

"Piątka" czerpie z poprzedniego Battlefielda 1, jednak tym razem trafiamy na front II wojny światowej. Sama fabuła oraz poszczególne misje są jedynie luźnie oparte na wydarzeniach historycznych. Rozgrywka solo obejmuje kilka Opowieści Wojennych przedstawiających różne twarze konfliktu. "Nordlys" przenosi gracza do okupowanej Norwegii, "Pod flagą niczyją" to misja w szeregach brytyjskiego oddziału specjalnego Special Boat Section, "Tyralierzy" przenoszą nas na północ Francji, a "Ostatni Tygrys" to obrona Ren-Ruhra w 1945 roku.

d4hjvo2
Battlefield
Wydawca

Electronic Arts

Dystrybutor

Electronic Arts

Kategoria wiekowa

PEGI 18

Tryby gry

multiplayer, singleplayer

Oficjalna strona www

https://www.ea.com/pl-pl/games/battlefield

d4hjvo2
d4hjvo2
d4hjvo2
Więcej tematów
d4hjvo2