Trwa ładowanie...
d23xy1t

This War of Mine

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

This War of Mine – survivalowa gra strategiczna autorstwa polskiego 11 bit studios. Jej premiera miała miejsce w 2014 roku. Wcielamy się w niej w grupę cywili szukających schronienia w oblężonym w trakcie wojny mieście. Musimy przeżyć pomimo braków żywności i lekarstw, a także wielu czyhających niebezpieczeństw. Gra ukazała się na komputery stacjonarne, a także na konsole.

This War of Mine – informacje ogólne

Za powstanie This War of Mine odpowiada firma 11 bit studios pochodząca z Warszawy. Na rynku gier wideo działa od 2010 roku i tworzy szczególnie gry o tematyce wojennej, a także survivalowej. W szczególności zasłynęła dzięki tytułowi Anomaly: Warzone Earth z 2011 roku. Warszawskie studio w swoich grach największy nacisk kładzie na moralność i etykę. Fabuły gier 11 bit studios często stawiają graczy przed trudnymi wyborami.

This War of Mine zadebiutowało w listopadzie 2014 roku. Gra ukazała się początkowo tylko na komputery stacjonarne. Została wydana wtedy na systemy Windows, macOS i Linux. Rok później powstała także wersja na smartfony i tablety (Android, iOS). 2016 rok to tymczasem premiera wersji na konsole Xbox One i Playstation 4, a dwa lata później gra ukazała się także na konsolę Nintendo Switch.

Gra This War of Mine otrzymała świetne recenzje już po premierze. Warszawskich deweloperów chwalono przede wszystkim za podejście do tematyki i za mrożące krew w żyłach wrażenia z gry. Koszty produkcji tytułu zwróciły się już w ciągu pierwszych dwóch dni od premiery, a w 2019 roku 11 bit studios ogłosiło ponad 4,5 mln. sprzedanych egzemplarzy.

This War of Mine – fabuła

Fabuła This War of Mine wzorowana jest na prawdziwych wydarzeniach. Trwa wojna, a miasto Pogoren jest oblężone. Wcielamy się w grupę cywili, którym udało się przetrwać horror wojny. Wszędzie czekają na nas zagrożenia, nieustannie musimy się także zmagać z brakiem żywności i lekarstw. Gra nawiązuje do oblężenia Sarajewa w latach 90. na terenie obecnej Bośni i Hercegowiny, a także zbrodni wojennych jakie miały tam wtedy miejsce.

This War of Mine – rozgrywka

Naszym celem jest przeżycie. W This War of Mine będziemy musieli podejmować przy tym trudne nieraz decyzje, kierując się sumieniem. Gra jest podzielona na dni, a rozgrywka różni się znacząco w dzień i w nocy. Na początku przejmujemy kontrolę nad grupą do 4 postaci. Przydzielane są nam losowo spośród 12, które łącznie przewidzieli twórcy gry. Podobnie losowo generowane są poziomy, dzięki czemu możemy cieszyć się unikalną rozgrywką przy każdej nowo rozpoczętej grze.

W trakcie rozgrywki najwięcej czasu będziemy spędzać w naszym schronisku. To właśnie tu rozpoczniemy też grę. Musimy zdobywać pożywienie dla innych zamieszkujących je postaci, a także tworzyć nowe przedmioty i ulepszenia. Na zewnątrz czyhają na nas snajperzy. Nawet jeśli uda nam się w nocy wyjść ze schroniska, musimy uważać na kolejne dotknięte wojną postacie, które spotkamy na swojej drodze.

Świat This War of Mine widzimy z boku, podobnie jak w grach platformowych. Od platformówek gra odróżnia się jednak grafiką 3D. Posiada ocenę PEGI 18, co oznacza, że nie jest odpowiednia dla osób niepełnoletnich.

This War of Mine – dodatek DLC

W 2016 roku wraz z premierą gry This War of Mine w wersji na konsole zadebiutował dodatek DLC rozszerzający rozgrywkę. Nazywa się The Little Ones. Jego fabuła opowiada o wpływie horroru wojny na dzieci. W trakcie gry do naszej grupy cywili dołączy dziecko, którego ciągle będziemy musieli bronić przed wydarzeniami świata gry. Nie możemy także dopuścić, by dotknął je klimat wojny i by nie było smutne.

Fabuła dodatku jest przedstawiona podobnie jak wersja podstawowa gry, w sposób bardzo realistyczny i mrożący krew w żyłach. Wraz z nią, w wersji na konsole Xbox One i PS4 otrzymujemy także wersję podstawową gry. To jednak nie koniec dodatków do This War of Mine. Przewidziano także trzy rozszerzenia fabularne z serii o nazwie Stories. Po polsku to "opowieści oblężonego miasta".

Kupimy je przez internet - zarówno osobno, jak i w ramach tzw. Season Pass. Dotąd ukazały się dodatki o nazwie Father’s Promise ("ojcowska obietnica") oraz The Last Broadcast (w tłumaczeniu "ostatni komunikat"). W tym pierwszym wcielamy się w ojca chroniącego swoją córkę i próbującego uciec z Pogoren. W drugim natomiast staniemy przed dylematami radiowego operatora o imieniu Malik.

Każdy z dodatków to także nowe poziomy i dodatkowe mechanizmy rozgryki. Obecnie gra sprzedawana jest także wraz ze wszystkimi rozszerzeniami. To This War of Mine: Complete Edition i obejmuje wszystkie dodatki i aktualizacje. Właśnie w taki sposób sprzedawana jest także na konsolę Nintendo Switch.

This War of Mine – gra planszowa

W 2017 roku miała miejsce premiera gry planszowej This War of Mine. Wydana została przez Galakta Games. Jej autorem jest znany polski designer fabularnych, Michał Oracz, który wcześniej zasłynął między innymi za sprawą kultowej Neuroshimy. Planszówka This War of Mine to dokładna adaptacja oryginalnej wersji gry, przygotowana z dokładnością do najmniejszych detali. Spotkała się ze świetnymi recenzjami w świecie gier planszowych i co ciekawe, również posiada możliwość zapisu gry.

d23xy1t
This War of Mine
Wydawca

11 bit studios

Dystrybutor

Cenega

Kategoria wiekowa

PEGI 18

Data premiery (Świat)

14.11.2014

Data premiery (Polska)

14.11.2014

Tryby gry

jednoosobowa

Platformy

PC (Windows, Mac OS, Linux), PS4, Xbox One, Nintendo Switch

Wymagania sprzętowe PC

Wymagania minimalne gry This War of Mine:

  • system: Windows 7/8/10
  • procesor: przynajmniej Intel Core2 Duo 2.4, AMD Athlon X2 2.8 Ghz
  • pamięć: 2 GB RAM
  • karta graficzna: Geforce 9600 GS, Radeon HD4000, Shader Model 3.0, 512 MB
Oficjalna strona www

http://www.11bitstudios.com/pl/gry/16/this-war-of-mine

d23xy1t
d23xy1t
d23xy1t
Więcej tematów
d23xy1t

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj