Trwa ładowanie...
d3y07ue

Street Fighter (seria gier)

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Street Fighter – seria gier wideo stworzona przez japońskie studio Capcom. Zadebiutowała w 1987 roku i stała się od tamtej pory jedną z najlepiej sprzedających się serii w historii. To pięć głównych części, a także dziesiątki spin-offów, remake’ów. Te bijatyki zostały okrzyknięte jednymi z najlepszych i doczekały się adaptacji filmowych, komiksów i seriali animowanych.

Street Fighter – twórcy

Seria Street Fighter powstała w trakcie walki dwóch japońskich firm. Stworzyło ją studio Capcom, które powstało w latach 80. Jako młoda jeszcze wtedy firma planowało pokonać giganta na rynku – Konami. Zaczęło się od przejmowania pracowników firmy, która do dziś jest znana z niezbyt dobrego ich traktowania. Nowo zatrudnieni deweloperzy Capcom sami proponowali sposoby, by pobić Konami (oczywiście pod względem popularności).

Street Fighter – historia powstania

W połowie lat 80. w Japonii i Stanach Zjednoczonych trwała obsesja na punkcie tzw. arcade’ów, czyli automatów do gier. Niemal każda japońska firma tworzyła gry na tego typu maszyny. Strzałem w dziesiątkę okazały się tu być bijatyki, czyli gry beat-’em up. Automaty pozwalały na nieco bardziej dopasowane układy klawiszy niż w padach do konsol. Pierwsze gry z tego gatunku często posiadały osobne przyciski do bicia oraz osobne do kopania. Gracze szybko pokochali nowy gatunek.

Konami w 1985 wypuściło na rynek grę o nazwie One-Two Kung Fu. Ta bijatyka pozwalała na walkę pomiędzy mistrzami różnych stylów. Stała się bardzo popularna w Japonii. Capcom postanowiło więc odpowiedzieć własną grą, która w ich przekonaniu miała być jeszcze lepsza. Za projekt miał odpowiadać Yoshiki Okamoto (również zwolniony wcześniej przez Konami). Do pomocy zatrudnił "Pistona" Takashiego Nishiyamę i "Finisha" Hiroshiego Matsumoto – najlepszych twórców bijatyk w firmie.

"Piston" Nishiyama to ojciec gatunku. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy w Capcom stworzył Kung-Fu Master – pierwszą w historii grę beat-’em up. Wspólnie z Matsumoto odpowiadał np. za mało dziś pamiętaną grę Avengers (opartą o komiksy Marvela). Panowie tym razem na zlecenie Capcom mieli stworzyć tytuł, który pozwoli na walkę nie tylko pomiędzy różnymi wschodnimi stylami. W nowej grze mogliśmy walczyć także z mistrzami walk z Ameryki.

Street Fighter – pierwsza część

Gra Capcom otrzymała nazwę Street Fighter. Zadebiutowała na arcade’ach w 1987 roku. To także debiut Ryu, czyli głównego bohatera całej serii. To wojownik, którego największym marzeniem jest zostanie najlepszym mistrzem sztuk walki na świecie. W pierwszej części serii wcielamy się tylko w niego. Bierzemy udział w turnieju, który będzie nas przenosić po 5 krajach. Staniemy do walki z 10 przeciwnikami.

W pierwszej części Street Fighter w każdej chwili może do nas dołączyć drugi gracz, który wcieli się w przyjaciela Ryu – Kena Mastersa. Ken jest rywalem Ryu i pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Na tym w zasadzie kończy się fabuła. Pierwsza gra Street Fighter jako jedyna na rynku posiadała 3 specjalne ataki, które mogliśmy wykonać postaciami. Gracze byli zachwyceni jej ciekawą rozgrywką i przygotowaną z dbałością o szczegóły grafiką.

Street Fighter – rewelacyjna druga część

Street Fighter już od samego początku był popularny w wersji na arcade’y. Na popularność w świecie konsol do gier musiał jednak jeszcze poczekać. Tu miał zasłynąć dopiero po kilku latach od premiery pierwszej części. Studio Capcom przez cały czas tworzyło nowe gry. Jedną z nich, zatytułowaną Final Fight początkowo reklamowano jako sequel Street Fighter, jednak później stała się tytułem zupełnie osobnym.

Street Fighter powrócił dopiero w 1991 roku. Nishiyama i Matsumoto stworzyli grę jeszcze lepszą, jeszcze bardziej rozbudowaną i posiadającą wiele wyjątkowych, rewolucyjnych wręcz mechanizmów rozgrywki. Po raz pierwszy w historii posiadała możliwość walki różnymi postaciami. Mamy tu do dyspozycji 8 mistrzów walki. Każdy z nich to inny sposób walki. Ciosy mogliśmy po raz pierwszy blokować. Po raz pierwszy w historii znalazł się tu także system kombo, czyli kombinacje ciosów.

Druga część serii Street Fighter otrzymała nazwę Street Fighter II: The World Warrior. Odniosła kolejny sukces w wersji na automaty. Po roku jako port trafiła także na konsolę Super Nintendo Entertainment System (SNES). Szybko została bestsellerem, a niedługo mówili o niej gracze na całym świecie. Przez następne 2 lata zagrało w nią 25 mln osób, a do dziś jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych i najlepszych gier w historii.

Street Fighter – ogromny sukces serii

Dzięki sukcesowi drugiej części, seria Street Fighter doczekała się wielu klonów, które również przekształciły się potem w wielkie franczyzy. To właśnie na niej wzorowane było Mortal Kombat, a także podobnie nazwane, jednak mniej popularne Virtua Fighter. Gra o "ulicznych walkach" w ciągu kolejnych lat od premiery trafiała na niemal wszystkie możliwe urządzenia, a studio Capcom stało się wielką, wielomiliardową wręcz firmą.

Jak oszacowali eksperci, Street Fighter II zarobił do dziś ponad 10 mld dolarów. Wszystko dzięki ogromnej ilości wersji gry. Do końca pierwszej połowy lat 90. powstawały kolejne edycje Street Fighter II. Zagrać można było w wersję Super Turbo, Special Champion Edition, Hyper Fighting. Powstawały niemal ciągle i udoskonalały przełomową rozgrywkę drugiej części serii. Na kolejną grę trzeba było poczekać tymczasem do 1995 roku. Nie była to jednak trzecia część serii.

Street Fighter – gry Alpha i crossovery

W latach 90. powstały niezliczone gry Street Fighter. Następcą dla genialnej drugiej części serii była jednak nie trzecia część, a kilka gier o nazwie Street Fighter Alpha. Miały nowych twórców. Nishiyama i Matsumoto zrezygnowali z tworzenia serii i zajęli się innymi projektami. Nie zabrakło jednak przełomowych mechanizmów rozgrywki. Gry Alpha to np. Super Combo. To pasek, po naładowaniu którego mamy możliwość zadania specjalnych ciosów.

Łącznie powstały trzy gry Street Fighter Alpha, a każda z nich wprowadzała także nowe postacie. Wśród twórców ścieżki dźwiękowej znalazł się żart skierowany wobec wcześniejszego rywala rynkowego dla odpowiedzialnego za serię studia. Jeden z pracowników Capcom podpisał się tu jako Konomi. Można sobie było spokojnie pozwolić na taki żart. Firma wygrała walkę ze swoim konkurentem, a Konami nigdy więcej nie podjęło się tworzenia gier z gatunku bijatyki.

Capcom aż do końca lat 90. korzystało z sukcesu Street Fighter. Studio powróciło do współpracy z Marvelem, z którym oryginalni twórcy serii tworzyli razem grę Avengers. Powstały crossovery pomiędzy Street Fighter, a uniwersum amerykańskich rysowników komiksów. Na półkach sklepowych pojawiły się gry X-Men vs. Street Fighter, a także słynne dziś Marvel Super Heroes vs. Street Fighter. Po raz pierwszy mogliśmy w nich walczyć np. ze Spider-Manem.

Street Fighter – trzecia część

Chociaż nikt jeszcze nie wiedział, gry 2D z gatunku bijatyk miały niedługo nieco stracić na popularności. Studio Capcom nie chciało tymczasem przenosić serii w trójwymiarowy świat. Powstała kontynuacja serii Street Fighter i oficjalna trzecia jej część. Nie cieszyła się jednak tak dużymi wynikami sprzedaży, jak poprzedniczka. Street Fighter III zadebiutował na arcade’ach w 1997 roku.

Szefowie japońskiego studia zdecydowali, że nowa gra nie pojawi się na wszystkich możliwych urządzeniach tak, jak miało miejsce w przypadku drugiej części serii. Street Fighter III trafił na mniej popularną konsolę Sega Dreamcast, a później jedynie w ramach portu na Sony Playstation 2. Sprzedaż trzeciej części była w rezultacie o wiele mniejsza. Gracze, a także recenzenci byli zawiedzeni nową odsłoną serii.

Street Fighter – Capcom rezygnuje z serii

Chociaż w latach 90. powstało prawie 20 gier Street Fighter, następna dekada miała zaowocować ich brakiem. Capcom po trzeciej, mniej udanej części zrezygnowało z tworzenia kolejnych gier o tej nazwie. Nie zabrakło oczywiście reedycji i nowych wydań wcześniejszych części. Powstało np. Street Fighter Anniversary Collection (kolekcja rocznicowa), wydane 10 lat po słynnej grze Street Fighter II.

Street Fighter – powrót i czwarta część

Street Fighter powrócił dopiero w 2008 roku. Ryu, Ken i inni bohaterowie mieli się też znaleźć po raz pierwszy w świecie 3D. Wszystko dzięki deweloperowi o nazwisku Yoshinori Ono, który długo przekonywał szefów Capcom, by jeszcze raz dali serii szansę. Ostatecznie zgodzili się, a w nagrodę otrzymali kolejny rewelacyjną grę. To Street Fighter IV. Premiera wersji na konsole i komputery PC odbyła się w 2009 roku.

Street Fighter IV posiada grafikę 3D, jednak jej rozgrywkę prowadzimy z widokiem "z boku". Jest powrotem do korzeni dla serii i nawiązuje w dużym stopniu do dwójki. Mamy tu do dyspozycji wszystkie z 12 postaci Street Fighter II, a także 4 nowe. Gracze odkryją po pewnym czasie także ukryte postacie. Znajdziemy tu także wyjątkowe kombo, ciosy specjalne, a także bonusowe poziomy.

Street Fighter – najnowsze gry

Nowe gry Street Fighter nie powstają już tak często, jak kiedyś. Seria tworzona jest nadal, a ostatnia część tych słynnych bijatyk ukazała się na półkach sklepowych w 2016 roku. To Street Fighter V wydane na konsole najnowszej generacji (PS4), a także komputery z systemem Windows. Posiada świetną grafikę i nowe postacie. Rozgrywka została ponownie nieco dopracowana, jednak nie obyło się bez kontrowersji.

Street Fighter V wprowadza mikropłatności, za które był krytykowany przez graczy. Nie zabrakło dodatków DLC, które trzeba było kupić by odblokować nowe postacie. W wersji na konsole nie brakowało błędów technicznych, które spowalniały rozgrywkę online. Piąta część serii Street Fighter została ponownie wydana jako Street Fighter V: Arcade Edition. Zawiera wszystkie poprawki, dodatki DLC, a także nowe tryby rozgrywki i nowe postacie.

Powstał także Street Fighter x Tekken. To kolejny crossover Capcom, tym razem z japońskim Namco. Łączy postacie Street Fighter z niemal równie popularną serią bijatyk o nazwie Tekken. Gra trafiła na półki sklepowe w 2012 roku i ukazała się na konsole poprzedniej generacji – PS3 i Xbox 360.

Street Fighter – adaptacje filmowe, inne media

Street Fighter cieszył się ogromną popularnością w latach 90., co spowodowało sporą ilość różnego rodzaju adaptacji. Powstały komiksy, manga, a nawet seriale animowane o tej nazwie. Powstał też cieszący się niechlubną sławą film "Uliczny wojownik" z 1994 roku. Główną rolę zagrał gwiazdor filmów akcji, Jean-Claude Van Damme. W jedną z ról wcieliła się nawet Kylie Minogue. Otrzymał jednak bardzo słabe recenzje i pomimo zysków rzędu 100 mln dolarów został okrzyknięty jednym z najgorszych filmów roku.

d3y07ue
Street Fighter (seria gier)
Wydawca

Capcom

Dystrybutor

Cenega

Kategoria wiekowa

PEGI 12

Data premiery (Świat)

30.08.1987

Data premiery (Polska)

20.12.1992

Tryby gry

singleplayer, multiplayer

Platformy

arcade (automaty do gier), konsole wielu generacji, PC

Oficjalna strona www

https://streetfighter.com/

d3y07ue
d3y07ue
d3y07ue
Więcej tematów
d3y07ue