Trwa ładowanie...
demv0tz

Rayman (seria gier)

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

Rayman – seria gier wideo wydawana już od 1995 roku przez francuskie Ubisoft. To platformówki, których akcja rozgrywa się w bajkowym świecie fantasy. Wcielamy się w tytułowego bohatera, czyli stwora bez szyi, ramion i nóg. Obecnie to pięć głównych gier, jednak łącznie ukazało się ich o wiele więcej. Dostępne są na konsole, a także komputery PC.

Rayman – historia powstania

Rayman zawdzięcza swoje istnienie programiście o nazwisku Michel Ancel. Był jednym z pierwszych zatrudnionych przez Ubisoft deweloperów. Dołączył do tej ogromnej dziś firmy jeszcze jako nastolatek. Potrafił świetnie projektować grafikę i właśnie to było jego pierwszym zadaniem. Po pewnym czasie zaprezentował jednak swoje pierwsze demo oparte na podstawie rysunków stworzonych w dzieciństwie. Jeszcze nie wiedział, że Rayman stanie się tak popularny.

Demo spodobało się szefom Ubisoft. Jak przyznaje Michel Ancel, tworząc pierwszą grę Rayman, mocno inspirował się starymi baśniami z różnych krajów, na przykład z Chin i Rosji. To właśnie pozwoliło stworzyć tak wyjątkowy świat, który przyciągnął uwagę nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Oficjalnie prace nad grą ruszyły w 1992 roku. Początkowo miała się pojawić tylko na mało dziś pamiętaną konsolę Atari Jaguar, jednak zadebiutowała także na Sony PlayStation.

Rayman – pierwsza gra

Gra Rayman zadebiutowała po trzech latach, w 1995 roku. To właśnie dzięki konsoli Sony stała się niezwykle popularna. Została jednym z najchętniej kupowanych tytułów na pierwsze PlayStation. W ciągu pierwszych dwóch lat sprzedano prawie milion egzemplarzy, a gracze chwalili ją za świetną animację, ścieżkę dźwiękową. Od tamtej pory pierwsza gra Rayman ukazała się na niemal wszystkie konsole, a także na smartfony i tablety. Została zapamiętana jako jedna z najlepszych platformówek w historii.

Główny bohater serii to tytułowy Rayman - tajemnicza postać, o której pochodzeniu dowiadujemy się niewiele. Najbardziej charakterystyczną cechą jest jego wygląd. Nie ma szyi, ramion ani nóg, a jego kończyny lewitują w powietrzu. Daje mu to kilka unikalnych zdolności. Potrafi na przykład rzucać swoimi pięściami we wrogów. Pierwsza część platformówki miała grafikę 2D, a Raymanem możemy w niej iść tylko w lewo i prawo (tak jak np. w Mario).

Naszym zadaniem jest odzyskanie artefaktu o nazwie Wielki Proton. To właśnie on ma zapewniać równowagę i spokój w baśniowym świecie Raymana, jednak został skradziony przez złego i podłego Mr. Darka. Będziemy przechodzić kolejne poziomy oraz pokonywać kolejnych bossów, a w międzyczasie odblokujemy też nowe zdolności głównego bohatera.

Rayman – kontynuacja sukcesu

Pierwsza gra Rayman była ogromnym sukcesem dla firmy Ubisoft. Do końca lat 90. francuskie studio miało już swoje oddziały na całym świecie. Michel Ancel, czyli twórca platformówki pozostał jednak we Francji i rozpoczął prace nad drugą częścią serii. Początkowo również miała mieć dwuwymiarową grafikę. Za sprawą rosnącej popularności gier 3D (na przykład Super Mario 64), Rayman przeniósł się jednak w zupełnie nowy świat.

Gra Rayman 2: The Great Escape (w tłumaczeniu "wielka ucieczka") zadebiutowała na półkach sklepowych w 1999 roku. W pierwszej kolejności wydano ją na konsole Nintendo 64, Sega Dreamcast i komputery stacjonarne. Później pojawiła się ponownie na Sony Playstation. Wszystkich zaskoczyła grafiką 3D i świetnymi poziomami. Tym razem to jednak nie tylko rozgrywka. Druga część serii Rayman posiada też rozbudowaną fabułę.

Tym razem świat Raymana próbują podbić tzw. Robo-Piraci. Atakują nas już na samym początku, a Rayman traci swoje zdolności zdobyte w pierwszej części serii i trafia w niewolę wrogów. Musimy się więc wydostać i uratować bajkową krainę. Raymanem sterować będziemy tym razem z widokiem zza jego pleców. W grze mamy także kontrolę nad kamerą. Przechodząc kolejne poziomy będziemy tymczasem w dalszym ciągu rozwiązywać zagadki i zbierać punkty, które pozwolą odblokować dalsze części gry.

Rayman 2: The Great Escape od czasu premiery także został okrzyknięty jedną z najlepszych platformówek w historii. To już druga gra z serii, która może się cieszyć takim tytułem. W czasopismach branżowych dostawała równie świetne oceny. Recenzenci zwracali uwagę na jeszcze lepszą rozgrywkę i kolorowy świat, w którym toczy się akcja. Rayman 2 otrzymał wiele nagród i tytułów Gry Roku.

Rayman – ostatnia część trylogii

Pierwotnie Ubisoft planował zaledwie jedną część gier Rayman. Później pomysł przerodził się jednak w trylogię. Sam główny twórca, czyli Michel Ancel, zrezygnował jednak po premierze drugiej części. Jego ambicje sprawiły, że pracował już nad zupełnie nową grą, a Raymanem 3 francuskie studio zajęło się bez niego. Nowym tytułem projektanta zostało kultowe Beyond Good & Evil.

Premiera Rayman 3: Hoodlum Havoc miała miejsce w 2003 roku. Główny bohater po raz kolejny zyskuje nowe zdolności i przy ich pomocy kolejny raz ratuje swój świat. Gra ukazała się na konsole Nintendo GameCube, Xbox, komputery stacjonarne, a także po raz pierwszy na zupełnie nowe Sony Playstation 2. Otrzymała dobre recenzje, jednak nie była już tak przełomowym tytułem jak pierwsze dwie. Z powodu malejącej sprzedaży Ubisoft do końca dekady nie tworzyło już jej kontynuacji.

Rayman – "Szalone Kórliki", czyli seria Rabbids

Popularność Raymana wśród zarówno dzieci, jak i starszych graczy nigdy jednak nie zmalała. Studio Ubisoft postanowiło wykorzystać ten fakt. Powstał spin-off, czyli zupełnie nowa seria oparta na świecie bohatera bez szyi. Nazwano ją Rayman Raving Rabbids, a w polskiej wersji "Rayman: Szalone Kórliki". Gra została wydana w 2006 roku na komputery stacjonarne, a także konsole.

Tym razem platformówka stała się zbiorem mini-gierek, który sprawdzi się świetnie na imprezach. W Rayman: Szalone Kórliki najlepiej gra się więc w kilka osób. Wśród wielu dostępnych trybów rozgrywki pojawiają się mini-gry taneczne, strzelanki oraz walki z bossami. Gra nie została tak ciepło przyjęta jak poprzednie, jednak powstały jej kolejne części.

Rayman – gry Origins i Legends

Platformówki Rayman powróciły dopiero w 2011 roku. Do prac nad nowymi grami z serii zgodził się powrócić także twórca pierwszych dwóch części. Od tej pory ponownie miały posiadać grafikę 2D. Pierwsza gra Rayman od 8 lat miała być zarazem powrotem do początków. Otrzymała więc adekwatny tytuł. Rayman Origins (a więc "początki") zadebiutował na konsole Sony Playstation 3, Xbox 360 oraz Nintendo Wii, a także na komputery stacjonarne.

Powracamy do świata, który znamy z oryginalnej trylogii. Powraca tytułowy główny bohater, a także jego towarzysz Globox. Jak się dowiadujemy, twórca bajkowej krainy - tzw. Śniący Bajki zaczyna mieć koszmary. W naszej krainie pojawiają się potwory. Po raz kolejny będziemy musieli jako Rayman uratować ją przed zagładą.

Gracze przyzwyczajeni do pierwszych części serii będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w pokonywaniu kolejnych poziomów. Gra Rayman: Origins jest jednak łatwa do opanowania także dla początkujących graczy, w tym nawet najmłodszych z nich. Posiada tryb multiplayer, dzięki któremu możemy ją przejść nawet w 4 osoby. Zapewniła twórcom kolejne świetne recenzje, a niektórzy spośród recenzentów nazwali ją nawet "najlepszą platformówką od czasów Mario".

Ostatnią częścią głównej serii jest jak na razie gra Rayman: Legends. To bezpośrednia kontynuacja przygód z poprzedniej części i po raz kolejny rozgrywka, którą możemy prowadzić także w kilka osób. Jej premiera miała miejsce w 2013 roku, a od momentu premiery została wydana także na konsole najnowszej generacji – Sony Playstation 4, Xbox One, a także Nintendo Switch. Gra zapewnia wielogodzinną rozrywkę i ponad 120 poziomów do pokonania.

demv0tz
Rayman (seria gier)
Wydawca

Ubisoft

Dystrybutor

Ubisoft

Kategoria wiekowa

PEGI 3 (trylogia), PEGI 7 (Origins i Legends)

Tryby gry

singleplayer, multiplayer

Platformy

konsole (wszystkie generacje), komputery PC, urządzenia mobilne (Android, iOS)

demv0tz
demv0tz
demv0tz
Więcej tematów
demv0tz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj