Trwa ładowanie...
d197zrv

Forza Horizon i Forza Motorsport

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Microsoft Studios

Forza Horizon i Forza Motorsport to dwie podserie gier wyścigowych, które należą do wysoko ocenianego cyklu Forza. Wydawcą gier z tej serii jest Microsoft, dlatego też produkcje dostępne są na komputerach z systemem operacyjnym Windows oraz na konsolach Xbox.

Cykl gier wyścigowych Forza

Serię Forza zapoczątkowała wydana w 2005 roku gra Forza Motorsport, która stanowiła symulator wyścigów samochodowych. W kolejnych latach pojawiały się dalsze odsłony cyklu z dopiskiem Motorsport w tytule i wszystkie kładły nacisk na symulacyjny model rozgrywki. Rok po premierze Forza Motorsport 4 (2011) pojawił się jednak spin-off cyklu, czyli Forza Horizon (2012), który nieco modyfikował mechanikę gry – upraszczał sterowanie i udostępniał otwarty świat.

To właśnie wyścigi z 2012 roku zapoczątkowały poboczną serię Forza Horizon, która od tego czasu doczekała się kilku kolejnych odsłon. Niezależnie od tych produkcji pojawiają się też kolejne tytuły z serii Forza Motorsport w dalszym ciągu implementujące elementy symulacji.

Nazwa całego cyklu pochodzi od francuskiego słowa "forza", które oznacza siłę.

Gry z serii Forza Motorsport

 • Forza Motorsport (2005). Pierwsza gra z serii Forza, która zapoczątkowała też cykl symulatorów wyścigów Forza Motorsport. Produkcja studia Turn 10 Studios wydana w Polsce przez CD Projekt trafiła na konsole Xbox. Gracz mógł zasiąść za kierownicą ponad 200 licencjonowanych samochodów (np. Honda Civic, Ferrari Enzo, Audi R8), także bawić się w trybach singleplayer oraz multiplayer.
 • Forza Motorsport 2 (2007). Druga odsłona cyklu wydana na Xboxa 360 zwiększała liczbę pojazdów do 300 i usprawniała fizykę zniszczeń. Wyścigi odbywają się na prawdziwych torach wyścigowych takich jak Silverstone Circuit, Laguna Seca, Suzuka International Racing Course czy Nürburgring.
 • Forza Motorsport 3 (2009). Trzecią grę z cyklu Forza również udostępniono na konsole Xbox 360. Tym razem do dyspozycji gracza było ponad 400 aut (np. Toyota Supra, Porsche 959, Ferrari 250 GTO) z możliwością modyfikacji, a także więcej niż 100 torów wyścigowych. Nowe rozwiązania w stosunku do poprzedniczek to samochody sportowo-użytkowe, stock cars czy opcja tuningu. W kwestii mechaniki jazdy dodano realistyczny drift oraz dachowanie samochodów.
 • Forza Motorsport 4 (2011). Kolejna produkcja była ostatnią z cyklu Forza Motorsport skierowaną na platformę Xbox 360. Gra obsługiwała czujnik ruchu Kinect, a do tego wprowadziła tryb gry World Tour, a także tryb Autovista służący do szczegółowego podglądu części samochodu takich jak silnik. Podczas wyścigów online możliwa stała się rywalizacja między 16 graczami. W DLC do gry udostępniono nowe modele samochodów: Ford Pinto, Chevrolet Corvair Monza, DMC DeLorean, AMC Gremlin, AMC Pacer.
 • Forza Motorsport 5 (2013). Ta odsłona serii jest pierwszą, która trafiła na konsole Xbox One. Do dyspozycji gracza jest około 200 pojazdów, w tym Ferrari F12 Berlinetta, McLaren M23 i Ferrari 312T2. Ścieżka dźwiękowa do tej gry Forza Motorsport została przygotowana przez Lance'a Hayesa i Johna Broomhalla.
 • Forza Motorsport 6 (2015). Gra domyślnie trafiła na Xbox One, ale we wrześniu 2016 roku ukazało się też specjalne wydanie na PC Microsoft Windows – Forza Motorsport 6: Apex w modelu free-to-play. Tytuł dostarcza blisko 450 samochodów, czyli ponad dwa razy więcej niż Motorsport 5, a do tego 7 nowych tras. Producenci wydali też kilka dodatków zawierających m.in. pojazdy znane z serii filmów "Szybcy i wściekli", a także rozszerzenia Porsche i NASCAR.
 • Forza Motorsport 7 (2017). Siódma odsłona cyklu Motorsport w październiku 2017 trafiła na platformy Xbox One i PC Windows. Twórcy wykorzystali dotychczasowy dorobek serii Forza, dzięki czemu gracz skorzysta z ponad 700 aut (większość z nich pojawiła się też w Forza Horizon 3), a także weźmie udział w wyścigach w 32 lokacjach, część z których znana jest z Forza Motorsport 4 i Forza Motorsport 6. Gra wspiera rozdzielczość 4K i wyświetlanie 60 kl./s.

Gry z serii Forza Horizon

 • Forza Horizon (2012). Gra była piątą częścią cyklu Forza, ale też zapoczątkowała nowy cykl wyścigów. Za jej powstanie odpowiedzialne jest studio Playground Games, które zajęło się rozwojem tytułów ze świata Forza Horizon na zlecenie Turn 10 Studios. W stosunku do poprzedniczek produkcję wyróżniał otwarty świat i mniej restrykcyjny model jazdy. Akcja Forza Horizon rozgrywa się podczas fikcyjnych wyścigów Forizon Festival w stanie Kolorado. Gra udostępnia szereg trybów rozgrywki takie jak rajdy po bezdrożach czy zaliczanie okrążeń na torze wyścigowym. Prowadzić można licencjonowane auta np. Ford GT40, Dodge Viper czy Ferrari F40. Produkcja powstała na usprawnionej wersji silnika graficznego znanego z Forza Motorsport 4.
 • Forza Horizon 2 (2014). Produkcja opracowana z myślą o konsolach Xbox 360 oraz Xone. Obszar rozgrywki jest niemal trzykrotnie większy do tego udostępnionego "jedynce" – wyścigi odbywają się we Francji i Włoszech. Samodzielne rozszerzenie Forza Horizon 2 Presents Fast & Furious wprowadza system nitro. Ukazały się też dodatki wprowadzające nowe samochody takie jak Porsche Macan, Porsche Cayman GT4 czy Porsche 911 GT3 RS.
 • Forza Horizon 3 (2016). Jedna z najwyżej ocenianych gier z rodziny Horizon trafiła na Xone i PC, oferując graczom rozgrywkę międzyplatformową. Tym razem otwarty świat wyścigów obejmuje rozległe tereny Australii. W świecie gry bierzemy udział w różnych rodzajach wyścigów i wyzwań, zbieramy punkty doświadczenia i ulepszamy pojazdy. Podstawowa wersja gry oferuje 350 aut, ale ukazały się też dodatki z nowymi modelami (np. Nissan GT-R, Porsche Panamera, Chevrolet K5 Blazer).
 • Forza Horizon 4 (2018). Gra zdobyła uznanie wśród graczy i krytyków, zdobywając kilka tytułów najlepszej gry wyścigowej roku (Game Critics Awards 2018, D.I.C.E. Awards 2019). Podczas rozgrywki eksplorujemy tereny UK, w tym obszary odpowiadające wzgórzom Cotswolds czy ulicom Edynburga. W Forza Horizon 4 pojawia się 450 licencjonowanych pojazdów, kreator tras, a także dynamiczny system zmiennych warunków pogodowych i pór roku.

Forza Street – spin-off serii głównej

Forza Street to gra wydana w 2019 roku w modelu free-to-play na urządzenia z systemami iOS oraz Android. Wcześniej, bo w maju 2018, trafiła na PC z Windows 10 jako Miami Street. Zgodnie z założeniem twórców rozgrywka jest uproszczona w stosunku do głównym gier z serii, a do tego polega na uczestniczeniu w ulicznych wyścigach sportowych w Miami.

d197zrv
Forza Horizon i Forza Motorsport
Wydawca

Xbox Game Studios

Dystrybutor

Xbox Game Studios

Kategoria wiekowa

PEGI: 3

Tryby gry

singleplayer/multiplayer

Platformy

PC (Windows), Xbox

Oficjalna strona www

https://www.forzamotorsport.net/en-us/

d197zrv
d197zrv
d197zrv
Więcej tematów
d197zrv