Trwa ładowanie...
d20c6fv

Cities: Skylines

Najnowsze informacje
Kadr z gry Cities: Skylines flickr.com

Cities: Skylines jest grą strategiczno-ekonomiczną stworzoną przez studio Colossal Order i wydaną w 2015 roku na komputery osobiste. Od kwietnia 2017 dostępna jest również wersja na konsole Xbox One.

Cities: Skylines – informacje ogólne

Cities: Skylines jest następcą gier z serii Cities in Motion studia Colossal Order, która skupiała się na rozbudowie transportu miejskiego. Cities: Skylines jest symulatorem budowy miasta, którego rozgrywka bazuje na aspektach strategicznych i ekonomicznych.

Paradox Interactive, wydawca współpracujący z producentem gry, przez jakiś czas wstrzymywał się z pracami nad Cities: Skylines. Było to spowodowane obawami przed konkurencją w postaci serii SimCity, dominującej w tym gatunku gier wideo.

Gdy udostępniona graczom w 2013 roku kolejna część SimCity otrzymała średnie oceny, rozpoczęto prace nad Cities: Skylines. Gra ukazała się w 2015 roku na PC (Windows, macOS, Linux), a w 2017 roku światło dzienne ujrzała edycja na Xbox One.

Cities: Skylines – rozgrywka

Cities: Skylines jest otwartą symulacją budowy miasta, w której gracz może zająć się rozplanowywaniem przestrzeni miejskich, zarządzaniem podatkami, usługami publicznymi i transportem. Podczas gry w Cities: Skylines należy podtrzymywać budżet miejski na odpowiednim poziomie, dbać o zdrowie, miejsca pracy i zadowolenie mieszkańców, kontrolować komunikację w mieście czy zajmować się handlem z innymi metropoliami.

W grze należy też zwracać uwagę na politykę w stosunku do różnych klas społecznych. Swoją przygodę z Cities: Skylines gracz rozpoczyna, posiadając parcelę o powierzchni 2x2 km, a wraz z upływem rozgrywki może poszerzyć tereny miejskie do powierzchni 36 km kwadratowych.

Cities: Skylines – rozszerzenia

Od czasu wydania gry Cities: Skylines pojawiły się do niej cztery główne płatne dodatki, a także wiele modyfikacji i elementów stworzonych przez użytkowników w Warsztacie Steam.

Wśród podstawowych rozszerzeń DLC do Cities: Skylines znalazły się:

 • After Dark (2015) – pakiet dodający nowe budynki, np. kasyna i luksusowe hotele, a także infrastrukturę umożliwiającą rozwój turystyki; dodatek do Cities: Skylines wprowadza cykl dnia i nocy.
 • Snowfall (2016) – rozszerzenie wprowadzające elementy związane z zimowym krajobrazem, a także tramwaje i edytor motywów graficznych (pozwalający stworzyć np. miasto obcych).
 • Match Day (2016) – darmowe DLC zawierające stadion piłkarski.
 • Natural Disasters (2016) – ten dodatek wprowadza do Cities: Skylines klęski żywiołowe i narzędzia umożliwiające przygotowanie się na nie, a także zwalczanie ich skutków.
 • Mass Transit (2017) – rozszerzenie wydane w maju 2017 roku, dodające nowe opcje w obrębie transportu miejskiego, jak taksówki i kolej jednoszynowa.
 • Concerts (2017) – mini-dodatek pozwalający na organizowanie koncertów i festiwali muzycznych, a także zarządzanie tymi wydarzeniami. Poza tym elementem rozgrywki gracz może też posłuchać nowej ścieżki dźwiękowej, którą do DLC dodali twórcy.
 • Green Cities (2017) – ten dodatek skupia się na zrównoważonym rozwoju miasta. Dostępne są trzy nowe mapy i nowe wyzwania, które zachęcają do zaimplementowania polityki prowadzącej do powstania zielonego miasta. Do realizacji tego celu wykorzystamy liczne nowe budynki, usługi oraz rozwiązania technologiczne (obróbka odpadów, pływający kolektor śmieci, samochody elektryczne).
 • Parklife (2018) – motywem przewodnim dodatku są parki, a więc np. ogrody, rezerwaty przyrody czy parki rozrywki. Gracz projektuje obszary parkowe, wykorzystując obiekty takie jak formacje roślinne, monumenty i budynki. Otrzymuje przy tym do dyspozycji nowe przepisy prawne oraz system zarządzania turystyką. Wiele możliwości zabawy otwiera przed nami 5 nowym map i usprawnień (stawianie budowli przy ścieżkach parkowych, zarządzanie parkami).
 • Industries (2018) – duże rozszerzenie DLC rozbudowuje aspekty rozgrywki związane z działalnością produkcyjną. Gracz zarządza obszarami przemysłowymi, które przy odpowiednim zarządzaniu stają się bardziej wydajne. Ważny jest eksport oraz import, a także dobrze przemyślana logistyka. Nowość stanowią usługi pocztowe, a wśród nowych budynków pojawiają się lotnisko towarowe czy fabryka zabawek. Zawartość Cities: Skylines – Industries obejmuje też 5 nowych map oraz nowe przepisy miejskie i dotyczące przemysłu (np. związków zawodowych, bezpieczeństwa pracy czy usług Wi-Fi.
 • Campus (2019) – w ręce gracza trafia system zarządzania życiem studenckie w metropolii na pięciu nowych mapach. Możliwe staje się tworzenie trzech typów kampusów, (politechnika, uniwersytet, szkoła humanistyczna), rozwijanie akademickiej działalności sportowej oraz dbanie o różne strefy aktywności studentów.

Cities: Skylines – oceny i popularność

Gra Cities: Skylines została pozytywnie odebrana przez recenzentów, uzyskując wiele ocen 8/10 i 9/10. Docenili oni skalę i złożoność tego tytułu, a w recenzji czasopisma „The Escapist” gra została uznana za najlepszy symulator budowy miasta od dekady. Portale takie jak Eurogamer i PC World uznały, że Cities: Skylines zajęła miejsce SimCity jako wiodącej gry gatunku.

W ciągu miesiąca od wydania gra Cities: Skylines sprzedała się w milionowym nakładzie, a przez kolejne dwa lata jej popularność wciąż rosła, zwiększając sprzedaż do 3,5 miliona egzemplarzy. Ciekawostką jest, że w Sztokholmie posłużono się Cities: Skylines w celu wykonania symulacji i rozplanowania nowego miejskiego systemu komunikacji.

Cities: Skylines
Wydawca

Paradox Interactive

Dystrybutor

Cenega S.A.

Kategoria wiekowa

PEGI: 3

Data premiery (Świat)

10.03.2015

Data premiery (Polska)

17.04.2015

Tryby gry

single-player

Platformy

PC (Windows, Linux, macOS), Xbox One

Wymagania sprzętowe PC

Minimalne wymagania gry Cities: Skylines:

 • system: Windows XP/Vista/7/8/8.1 64-bit
 • procesor: Intel Core 2 Duo 3.0 GHz/AMD Athlon 64 X2 6400+ 3.2 GHz
 • pamięć: 4 GB RAM
 • karta graficzna: 512 MB GeForce GTX 260/Radeon HD 5670 lub lepsza
 • wolne miejsce na dysku: 4 GB
Oficjalna strona www

http://www.citiesskylines.com/

d20c6fv
d20c6fv
d20c6fv
Więcej tematów
d20c6fv