ycipk-446e80
ycipk-446e80

Beholder - Najnowsze informacje

Beholder - gra, w której znajdujemy się w państwie totalitarnym. Od nas zależy, czy będziemy donosicielami, czy bohaterami. Materiały prasowe
Podziel się

Beholder – przygodowa gra strategiczna Warm Lamp Games. Jej premiera miała miejsce w listopadzie 2016 roku. Przenosimy się tu w świat totalitaryzmu. Zostajemy zarządcą domu. Naszym zadaniem będzie szpiegowanie i podsłuchiwanie naszych lokatorów, a także donoszenie na nich. Gra ukazała się początkowo na komputery stacjonarne, a od tamtej pory także na konsole.

ycipk-446e80

Beholder – historia powstania

Za powstanie gry Beholder odpowiada niewielkie niezależne studio o nazwie Warm Lamp Games. Deweloperzy pochodzą z miasta Barnauł w południowej części rosyjskiej Syberii. Bliżej mają więc do Mongolii, niż do Moskwy. Powstali jako jeden z oddziałów działającego w całej Rosji Alawar Entertainment, czyli popularnego twórcy darmowych gier takich jak Farm Frenzy, czy Skarby Montezumy.

W 2015 roku, inspirowani sukcesem takich gier jak Papers, Please, czy This War of Mine, deweloperzy z Warm Lamp Games rozpoczęli pracę nad własną grą. Fundusze udało się uzbierać za pomocą portalu crowdfundingowego Kickstarter. Gra otrzymała nazwę Beholder i jako pierwsi otrzymali ją właśnie sponsorzy wspierający kampanię internetową. 9 listopada 2016 roku odbyła się światowa premiera w platformie Steam.

Beholder - informacje ogólne

Gra otrzymała bardzo dobre recenzje, a także kilka nagród przyznawanych niezależnym grom przygodowym. Po roku gra pojawiła się także na smartfonach i tabletach (Android, iOS). W 2018 roku zadebiutowała również na konsole Sony Playstation 4 i Xbox One. W tym samym czasie Warm Lamp Games rozpoczęło prace nad sequelem. Jego premiera miała miejsce w grudniu 2018 roku.

ycipk-446e80

Powstał film krótkometrażowy oparty o grę. Również nazywa się Beholder i został udostępniony w całości za darmo za pośrednictwem YouTube.

Beholder – fabuła

Akcja gry Beholder rozgrywa się w fikcyjnym świecie z przyszłości. Trafiamy do totalitarnego państwa. Nie ma tu wolności, a władza ma kontrolę nad każdym aspektem naszego życia. Możemy więc zapomnieć o prywatności. Wcielamy się w rolę zarządcy domu, człowieka o nazwisku Carl Stein. Mieszkają z nami coraz to nowi lokatorzy, a naszym zadaniem jest dbanie o nich. Jeśli ich odstraszymy, nie będą chcieli z nami mieszkać.

Pozornie może się to wydawać prostym zadaniem. To jednak tylko przykrywka. Tak naprawdę będziemy śledzić każdy ruch naszych lokatorów. Będziemy zakładać podsłuchy, włamywać się do ich pokojów i szukać czegokolwiek, co mogłoby łamać przepisy. Później wszystko to będziemy wykorzystywać do składania raportów. Tego typu donosy mogą sprawić, że lokatorzy trafią za kratki, jednak możemy też ich zwyczajnie szantażować w zamian za pomoc w donoszeniu na innych.

Beholder - rozgrywka

ycipk-446e80

Gra Beholder ma wiele możliwych ścieżek, którymi będzie podążać fabuła. To także kilka możliwych zakończeń. Dostaniemy różne zadania do wykonania, a na naszej drodze pojawi się wiele różnych postaci. Będziemy musieli nieraz zapomnieć o naszych morałach i przekonać się, jak wygląda życie w ustroju totalitarnym. Rozgrywka jest prowadzona z widokiem z boku. Wektorowa, dwuwymiarowa grafika przypomina tymczasem bajkową, z jedną różnicą. Wszystkie postacie pozbawione są twarz.

Beholder – dodatek DLC

W 2017 roku zadebiutowało jedyne rozszerzenie do gry Beholder. Nazywa się Błogi Sen i jest dostępny do kupienia w wersji cyfrowej. Wcielamy się w nim również w rolę zarządcy, który przed Carlem Steinem nadzorował nad domem. Otrzymujemy jednak niezbyt dobrą wiadomość. Trafiamy do rządowego programu o tytułowej nazwie "Błogi Sen". Jak się okazuje, to przymusowa eutanazja dla najstarszych obywateli świata gry. Jedynym naszym rozwiązaniem jest wydostanie się z tej sytuacji. Mamy na to dwa tygodnie.

Beholder – sequel

Studio Warm Lamp Games korzystając z popularności gry Beholder rozpoczęło pracę nad jej sequelem. Ukazał się w grudniu 2018 roku na komputery stacjonarne i nosi nazwę Beholder 2. Tym razem stajemy się urzędnikiem z Kancelarii Premiera. Od nas samych zależy, jak potoczy się nasza kariera. Możemy, podobnie jak w pierwszej części, być grzecznym pracownikiem i donosić na kolegów i koleżanki. Możemy jednak zrobić coś innego. Od naszych wyborów będzie zależało, jak zakończymy grę.

Beholder - Informacje podstawowe
Wydawca

Alawar Premium

Dystrybutor

Techland

Kategoria wiekowa

PEGI 12

Data premiery (Świat)

09.11.2016

Data premiery (Polska)

09.11.2016

Tryby gry

singleplayer

Platformy

Microsoft Windows, macOS, Linux. Playstation 4, Xbox One, Nintendo Switch. Android, iOS.

Wymagania sprzętowe PC
ycipk-446e80

Minimalne wymagania sprzętowe gry Beholder:

  • System operacyjny: Windows 7/8/10
  • Procesor: Intel Pentium Dual CPU E2180 2.00GHz
  • Pamięć: 2 GB RAM
  • Karta graficzna: GeForce 600M / ATI Radeon HD 5450 (1GB)
  • Miejsce na dysku: 1600 MB dostępnej przestrzeni
Oficjalna strona www

https://beholder-game.com

ycipk-446e80
ycipk-446e80