Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Tutorial przedsiębiorczości, czyli młodzież i biznes

Rzadko który nastolatek rozważa w przyszłości rozpoczęcie kariery w biznesie. Własna firma to odpowiedzialność i ryzyko, a także niebagatelny wkład finansowy. Zniechęcona młodzież stawia na pracę dla kogoś innego. Tymczasem początkujący biznesmeni mogą liczyć na ogromne wsparcie w postaci wiedzy oraz dofinansowań.

Share
Tutorial przedsiębiorczości, czyli młodzież i biznes
Źródło: materiały partnera
d3rlli6

Wszechobecna pandemia COVID-19 nie bierze jeńców. Wiele biznesów upada, a te, które utrzymują się na rynku, poszukują sposobów na uniezależnienie swoich dochodów od kolejnych obostrzeń i regulacji. Zakładanie firmy, nawet w sprzyjających warunkach, to duża odpowiedzialność. Dlatego dzisiaj tym bardziej należy poprzedzić tę decyzję intensywną analizą wszystkich za i przeciw. Dobrze przy tym uświadomić sobie, że na każdą trudną sytuację są sposoby. Firma, która je znajdzie, wyjdzie z kryzysu obronną ręką.

Pokonywanie trudności

Warto podejść z odrobiną dystansu do historii biznesmenów, którzy osiągnęli sukces. Takie wywiady lub artykuły emanują pozytywną energią, lecz rzadko wspominają o wyzwaniach za każdym zakrętem. Przedsiębiorca ma pełną kontrolę nad wszystkimi aspektami działalności firmy. Bez wystarczającej wiedzy można popełnić błędy, których skutki będą odczuwalne po wielu latach. Z odpowiednim przygotowaniem można tego jednak uniknąć. W dobie kryzysu większość branż aktywnie szuka innowacji, które pozwolą im na dopasowanie modelu biznesowego do sytuacji. To pole do popisu dla ludzi kreatywnych. To właśnie oni mogą stworzyć rozwiązania, których obecnie potrzebuje świat. A później dobrze na tym zarobić. Wystarczy tylko znaleźć problem, z którym ktoś się zmaga, a następnie zaproponować odpowiedź.

d3rlli6

Poznaj zasady gry

Przystąpienie do gry, czy to komputerowej czy planszowej, bez dokładnego przestudiowania instrukcji to pozbawianie samego siebie szans na zwycięstwo. Są lepsze sposoby poznawania zasad niż uczenie się na własnych błędach. W świecie biznesu oznacza to konieczność dokładnego zrozumienia rynku i grupy docelowej. Dzięki temu można stworzyć produkt, który odpowiada potrzebom naszych potencjalnych klientów. Później pozostaje tylko stworzyć dobrą strategię działania i przewidzieć trudności. Można nauczyć się tego w inkubatorach przedsiębiorczości oraz u biznesowych mentorów. Zdobyta wiedza przyda się przy walce o dotacje przyznawane przez Fundusze Europejskie. Warto także sprawdzić strony kampanii edukacyjnych. Cash Lajf Balans, dla przykładu, pozwala spróbować swoich sił w biznesie dzięki rozbudowanej, interaktywnej grze – bez ryzykowania swoim kapitałem!

"Gdy zaczynałem, popełniłem kilka błędów, których łatwo mogłem uniknąć. Dopiero gdy zacząłem rozmawiać z moim mentorem i zadawać nurtujące mnie pytania, wyszedłem na prostą. Teraz to widzę. Wsparcie kogoś, kto ma więcej doświadczenia i obycia ze światem biznesu jest bezcenne. Warto od tego zacząć” – Krzysztof Sobczak, firma Emplocity.

Skąd wziąć pieniądze?

Żeby dobrze zarządzać finansami firmy, należy najpierw te finanse posiadać. Wielu młodych ludzi jest przekonanych, że aby założyć firmę, trzeba się zadłużyć lub zaryzykować wieloletnimi oszczędnościami. Tymczasem pieniądze mogą pochodzić z innych źródeł. Jednym z nich mogą być Fundusze Europejskie, które wspierają rozwój młodych przedsiębiorstw za pomocą bezzwrotnych dotacji. Platformy startowe podpowiedzą, jak mądrze wykorzystać te środki. Młodzi ludzie z wschodnich województw mogą zwracać się o pomoc m.in. do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

d3rlli6

"Dzięki specjalistom z platformy startowej miałem ułatwiony początek – wiedziałem, jakich wyzwań mogę się spodziewać. Dzięki ułożonemu z ich pomocą biznesplanowi udało mi się uzyskać dotację. Te pieniądze to był prawdziwy wiatr w żagle!” – Jakub Lachowski, firma Plantalux.

Gry uczą biznesu

Jeszcze kilka lat temu na gry komputerowe patrzono nieprzychylnym okiem. Dziś wiadomo, że gaming pomaga rozwinąć wiele zdolności przydatnych w codziennym życiu – od improwizacji i nieszablonowego myślenia, aż po planowanie i gospodarowanie zasobami. Te „skille” mogą przydać się także w zarządzaniu biznesem. Ba, sama pasja do gier może być źródłem naszego utrzymania. I wcale nie trzeba być e-sportowym czempionem. Wystarczy pomysł i determinacja. Daniel Krężołek zarówno sam kochał gry, jak i zawodowo organizował wydarzenia związane z gamingiem. Gdy zorientował się, że na kieleckim rynku brakuje miejsca spotkań dla ludzi o podobnych zainteresowaniach, zaczął działać. Ocenił ryzyko, znalazł odpowiednie miejsce i wymyślił nazwę, którą każdy fan gier rozpoznał od razu. Dziś klubokawiarnia Quest zatrudnia siedem osób, a Daniel już myśli nad jej dalszym rozwojem.

"Po tym, jak zacząłem pracować na własny rachunek, nie wyobrażam sobie powrotu na etat. Historia Questa dowodzi, że odpowiednia analiza i dobry plan potrafią sprawić, że wszystko potoczy się gładko. Pamiętajcie, że skilli przydatnych w biznesie nauczycie się nie tylko na kursach przedsiębiorczości!” – Daniel Krężołek, Klubokawiarnia Quest

d3rlli6

Nie można jednak mieć złudzeń – przypomina Daniel. Biznes to wciąż biznes, nie zabawa. Ale satysfakcja z sukcesu ma słodki smak!

Pauza!

Każdy pasjonat gier wie, że gdy ktoś zupełnie wsiąknie w wirtualny świat, ciężko czasem wrócić do rzeczywistości. Podobnie bywa z prowadzeniem firmy. Szczególnie w początkowych miesiącach biznes będzie pochłaniał nasz czas, energię i myśli. To ogromna odpowiedzialność, która potrafi przytłoczyć nawet najbardziej odporną psychicznie osobę. Dlatego aby uniknąć wypalenia, trzeba dbać o siebie od samego początku. Umiejętne zarządzanie czasem tak, by nie zabrakło go dla nas i naszych bliskich, to klucz do zdrowia – naszego oraz naszej firmy.

Gramy?

Założenie własnej firmy to prawdziwa przygoda. Choć nie sposób uniknąć wyzwań i trudności, to nagroda, która czeka nas na końcu tej drogi, jest warta wysiłku. Początkujący przedsiębiorca ma do dyspozycji wachlarz możliwości, jeśli chodzi o dostępną pomoc. Bezzwrotne dotacje z Funduszy Europejskich, merytoryczna wiedza z programów mentorskich oraz kampanie edukacyjne to tylko kilka sposobów na ułatwienie sobie początków.

d3rlli6

Czas na wciśnięcie <START>. Zaczynamy!

materiały partnera
Źródło: materiały partnera
d3rlli6

Podziel się opinią

Share
d3rlli6
d3rlli6
Więcej tematów