Trwa ładowanie...
d2uizuq

Strzelanka trzecioosobowa - TPS

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

Strzelanka trzecioosobowa (TPS) to jeden z gatunków gier, polegający na osadzeniu akcji w perspektywie trzeciej osoby.

Strzelanka trzecioosobowa – mechanika

Strzelanka trzecioosobowa, w skrócie TPS – od angielskiego zwrotu 'third-person shooter', to gra, w której gracz obserwuje wydarzenia z perspektywy trzeciej osoby. Kieruje akcją zza pleców sterowanej postaci lub trochę ponad nią. Pozwala to graczowi obserwować bohatera i jego działania oraz otoczenie. W większości strzelanek trzecioosobowych rozgrywka to walka z wrogiem za pomocą broni palnej. Gry takie wyposażone są także w system odsłon. Przykładowymi strzelankami trzecioosobowymi są Max Payne, Gears of War, Star Wars: Battlefront.

Głównym zadaniem gracza w strzelance trzecioosobowej jest wyeliminowanie przeciwnika przy użyciu broni palnej. W przeciwieństwie do strzelanki pierwszoosobowej gracz może ukryć się za przeszkodami. Dodatkowo korzystający z gamepada mogą wspomóc się funkcją wsparcia celowania. Strzelanka trzecioosobowa może posiadać tak zwany system precyzyjnego strzelania, polegający na zmianie kamery na perspektywę pierwszoosobową.

Postać ma większe pole widzenia, w związku z tym może pokusić się o bardziej skomplikowane działania niż w strzelance pierwszoosobowej. Ponadto, może kucać i za pomocą wślizgów ukrywać się za osłonami. Gracz może pokonywać wrogów za pomocą systemu walki wręcz. Metoda ta może być skuteczna w pozbyciu się wroga, jeśli gracz skorzysta z niej podczas ukrywania się za osłoną. Dzięki temu inni przeciwnicy nie wiedzą, gdzie postać się znajduje. Takie poruszanie się postaci może mieć kluczowe znaczenie w grze, jak na przykład w Max Payne, gdzie podczas spowolnienia czasu postać może przejść dalej i jednocześnie strzelać.

Istotną funkcją strzelanki trzecioosobowej jest obracanie kamery dookoła sterowanej postaci, co zwiększa obszar do obserwowania.

d2uizuq

strzelanka pierwszoosobowa

d2uizuq
d2uizuq
d2uizuq
Więcej tematów
d2uizuq

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj