Trwa ładowanie...
d2srraz

Soma (gra komputerowa)

Najnowsze informacje
somagame.com
Źródło: somagame.com

Soma to gra z gatunku survival horror, wyprodukowana i wydana przez studio Frictional Games, które znane jest z innego, sławnego horroru pt. Amnesia: Mroczny obłęd (zdaniem niektórych gry będącej gatunkowym wyznacznikiem survival horroru). Gra ukazała się na platformie Windows PC w dystrybucji cyfrowej i została wyprodukowana przy użyciu autorskiego silnika HPL Engine 3. Jej premiera odbyła się 22 września 2015.

Soma – akcja

Akcja gry Soma rozgrywa się w podwodnym ośrodku PATHOS-II, który został opanowany przez maszyny o ludzkich cechach. Gracz wciela się w postać Simona Jarretta, usiłującego wydostać się z tego miejsca.

Deweloperzy ze studia Frictional Games zadbali o to, aby atmosfera rozgrywki w Somie wywoływała niepokój i zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji oraz dotykała różnych wątków filozoficznych, np. przetrwania cywilizacji w obliczu katastrofy.

Soma – fabuła

Do podwodnego ośrodka badawczego PATHOS-II, umieszczonego na dnie Oceanu Atlantyckiego, trafia młody mężczyzna, Simon Jarrett, który przeżył ciężki wypadek samochodowy, w wyniku którego doznał poważnych obrażeń mózgu. Aby powrócić do pełnej sprawności, decyduje się poddać eksperymentalnej terapii, prowadzonej właśnie w tymże ośrodku. Kiedy do niego dociera, okazuje się, że pracownicy nie żyją, a miejscem zawładnęły tajemnicze stwory oraz sztuczna inteligencja. Zadaniem Simona jest wydostanie się z niosącego zagrożenie ośrodka.

Fabuła gry komputerowej Soma jest całkowicie liniowa, to znaczy, że gracz ściśle podąża za przewidzianymi przez deweloperów wydarzeniami.

Soma – mechanika

Wydarzenia przedstawione w grze Soma obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, a więc gracz patrzy oczami głównego bohatera. Gra pozwala nam eksplorować podwodny ośrodek i odkrywać związane z nim tajemnice, tj. czytać notatki oraz maile, przeszukiwać różne szuflady i szafki, czy odsłuchiwać nagrania. Element eksploracyjny w takim wydaniu jest jednocześnie jednym ze sposobów prowadzenia narracji, a zatem gracz, dzięki przeszukiwaniu różnych miejsc, odkrywa informacje istotne dla zrozumienia fabuły.

Najbardziej jednak rozwiniętym elementem mechaniki Somy jest przetrwanie w starciu z dziwnymi istotami. Gracz nie może ich atakować, ale za to może wykorzystać na swoją korzyść klaustrofobiczne, zaciemnione pomieszczenia ośrodka badawczego, które służą mu za kryjówki, a także wykorzystywać elementy otoczenia jako swoiste rozpraszacze.

Ponadto Soma oferuje graczom również zagadki logiczne i minigry, pozwalające zdobywać przedmioty oraz ulepszenia, dzięki którym istnieje możliwość uzyskania dostępu do kolejnych poziomów.

Soma – sposób budowania atmosfery grozy

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Somy jest oprawa audiowizualna, która buduje napięcie i poczucie zagrożenia. Gracz porusza się po zaciemnionych i bardzo wąskich terenach (np. szybach wentylacyjnych), obrośniętych oceaniczną fauną, w których bardzo często czają się tajemnicze monstra i z których bardzo często nie ma ucieczki.

Na szczególną uwagę zasługuje również oprawa dźwiękowa gry Soma. Zwiedzającemu złowrogie i obce tereny graczowi towarzyszy elektroniczna muzyka ambient, charakterystyczna dla horroru, jeszcze bardziej potęgująca wrażenie obcości, niepokoju, obłędu.

d2srraz
Soma (gra komputerowa)
Wydawca

Frictional Games

Dystrybutor

Frictional Games

Kategoria wiekowa

+16 (PEGI)

Data premiery (Świat)

22.09.2015

Data premiery (Polska)

22.09.2015

Tryby gry

Singleplayer

Platformy

PC Windows

Wymagania sprzętowe PC

Wymagania rekomendowane gry Soma:

  • procesor: Intel Core i5 2.9 GHz,
  • pamięć: 8 GB RAM,
  • karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 480/Radeon HD 8770 lub lepsza,
  • dysk: 25 GB,
  • system operacyjny: Windows 7;
  • 64-bit.
Oficjalna strona www

http://www.somagame.com/

d2srraz
d2srraz
d2srraz
Więcej tematów
d2srraz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj