Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
playstation 5
Wojciech Grzesiak
17-01-2023 10:32
Artykuł sponsorowany RTV EURO AGD

PlayStation 5 skończyła dwa lata. Czy teraz jest dobry moment na zakup?

Najświeższa generacja konsoli Sony PlayStation zadebiutowała w listopadzie 2020 r., a więc konsola ma już ponad 2 lata. Po początkowych problemach z dostępnością zakup sprzętu jest teraz o wiele łatwiejszy. Przed ostateczną decyzją o zakupie warto wiedzieć, czego można się spodziewać i co się zmieniło, ponieważ w międzyczasie Sony dokonało kilku modyfikacji sprzętu oraz oferty.

 Źródło: Adobe Stock
d1862fa
d1862fa

Konsola Sony PlayStation zadebiutowała w Japonii w 1994 r. i była wypadkową wojny marek Nintendo oraz Sega. Początkowo miała być produkowana dla tego pierwszego koncernu jako SNES-CD, ale ostatecznie Nintendo zdecydowało się na współpracę z firmą Philips, a Sony zwietrzyło interes. W 2020 r. doczekaliśmy się piątej już generacji, choć jej start nie był łatwy za sprawą zerwanych łańcuchów dostaw części i podzespołów potrzebnych do produkcji elektroniki. Teraz, kiedy dostępność konsol się poprawiła, coraz więcej osób po nie sięga. Sprawdź jeszcze przed zakupem, czego możesz się spodziewać.

Rozwiązania nowej generacji

Konsola PS5 trafiła na rynek w dwóch wersjach – z napędem oraz bez niego. Różnica tkwi w cenie oraz oczywiście w budowie. Choć wersja Digital jest tańsza, to należy jednak pamiętać, że wtedy jesteście skazani na zakup gier z oficjalnego cyfrowego sklepu Sony, a te nierzadko nawet na przecenie są one droższe od pudełkowych wersji. Dodatkowo PlayStation 5 oferuje kompatybilność wsteczną z grami z PlayStation 4, a więc jeżeli macie pudełkowe wersje gier z poprzedniej generacji, to warto pomyśleć o zainwestowaniu w konsolę z napędem.

Jeżeli chodzi o wnętrzności, to mamy tu ośmiordzeniowy procesor AMD Zen 2 o zmiennej częstotliwości do 3,5 GHz, 16 GB RAM pamięci GDDR6 oraz 512 MB dodatkowej pamięci DDR4, dysk SSD o pojemności 825 GB i wreszcie procesor graficzny wyposażony w 36 jednostek obliczeniowych działających z częstotliwością do 2,23 GHz. Jeżeli mielibyśmy to przełożyć na zrozumiały język korzyści, PlayStation 5 może wyświetlać treści z płynnością do 120 klatek na sekundę lub w rozdzielczości 4K. Do tego dzięki szybkiemu dyskowi dogrywanie tekstur w grach jest niemal niezauważalne. Docelowo konsola ma obsługiwać rozdzielczość 8K, ale cały czas oczekuje na aktualizację.

Pady do PS5 również uległy zmianie. Pożegnaliśmy DualShock i powitaliśmy DualSense, który wydaje się być jeszcze dojrzalszym produktem. Smuklejszy chwyt, przyciski sprawiające wrażenie płynniej działających, nieco większa masa, która przekłada się na lepsze odczucia z gry, a także wbudowany mikrofon do czatu głosowego z możliwością wyciszenia – to tylko niektóre ze zmian. Poprawiono również mechanizm wibracji, który zapewnia jeszcze głębsze doznania z gry.

d1862fa

Dwa lata później

Rok 2022 przyniósł ciekawe zmiany w uniwersum PlayStation 5. Przede wszystkim pojawił się nowy model o oznaczeniu CFI-1200, który jest o prawie 500 g lżejszy od pierwszego modelu oznaczonego jako CFI-1000. Zmieniono miejsce do zamontowania dysku twardego oraz lokalizację baterii CMOS, a układ chłodzenia stał się lżejszy. Dodatkowo zużycie energii w modelu CFI-1200, znanym też jako C-Body, jest niższe o 20–30 W.

Duża rewolucja objęła usługę PlayStation Plus, dzięki której teraz można nie tylko grać w sieci z innymi, ale także uzyskać dostęp do bogatej biblioteki gier. W planie Essential są dwie gry do pobrania w miesiącu. PlayStation Plus Extra zapewnia dodatkowo dostęp do katalogu 400 najlepszych, wyselekcjonowanych gier. Wariant Premium dodaje jeszcze 340 tytułów. Każdy z wariantów można opłacać miesięcznie, kwartalnie lub rocznie.

Jak widać, przez ponad 2 lata obecności na rynku konsola PlayStation 5 została ulepszona, a oferta Sony rozwinęła się o ciekawe i atrakcyjne dodatki. To wszystko w połączeniu ze zwiększoną dostępnością sprzętu, również w Polsce, sprawia, że teraz jest dobry moment, by zastanowić się nad jej zakupem.

Artykuł sponsorowany RTV EURO AGD
d1862fa
d1862fa
Więcej tematów