Trwa ładowanie...
d1m6i4c

Metro Exodus

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Metro Exodus" to trzecia gra z apokaliptycznej serii Metro, opartej na znanym cyklu książek rosyjskiego pisarza, Dmitrija Głuchowskiego. Gra studia 4A Games przeznaczona jest na konsole PS4 i Xone, a także PC.

Metro Exodus – informacje o grze

"Metro Exodus" jest trzecią odsłoną cyklu o Metrze, jeśli nie liczyć edycji specjalnej "Metro Redux" stworzonej na konsole ósmej generacji. W jej skład wchodziły dwie wcześniejsze gry ("Metro 2033" i "Metro: Last Light") z usprawnioną mechaniką i odświeżoną grafiką.

Premiera "Metro Exodus" odbyła się 15 lutego 2019. Gra trafiła na komputery z systemem Windows, a także na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One.

Skierowane do miłośników akcji i survival horroru "Metro Exodus" jest FPS-em dla jednego gracza. Podobnie jak poprzedniczki, również kontynuację serii wyprodukowało studio 4A Games.

Metro Exodus – fabuła

Akcja gry "Metro Exodus" rozpoczyna się po wydarzeniach znanych z "Metro: Last Light". Oznacza to, że fabuła w trzeciej odsłonie serii pozwala graczowi poznać historię uniwersum Metra, rozgrywającą się już po zakończeniu ostatniej powieści z cyklu – "Metro 2035".

Protagonistą gry "Metro Exodus" ponownie jest Artem, przed którym staje nowe wyzwanie. Przez lata udawało mu się przetrwać w tunelach moskiewskiego metra, jednak nadszedł czas, by wyjść na wyniszczoną wojną nuklearną powierzchnię. Artem wraz z grupą towarzyszy opuszcza klaustrofobiczne podziemia i wyrusza w podróż przez rozległe tereny Rosji, w poszukiwaniu miejsca nadającego się dożycia. Mając za środek transportu pociąg, grupa uciekinierów w przez 12 miesięcy tułaczki musi stawić czoła mutantom i innym przeciwnikom, którzy staną im na drodze.

Metro Exodus – rozgrywka

Mimo że jeszcze przed premierą gry pojawiły się obawy, że przeniesienie akcji na powierzchnię wpłynie na rozgrywkę, "Metro Exodus" wciąż utrzymane jest w klimacie poprzedniczek. Gracz obserwuje świat z perspektywy pierwszej osoby, a styl walki może dostosować do własnych preferencji, stawiając na otwartą walkę lub działanie z ukrycia.

Chociaż jako Artem przyjdzie nam eksplorować lokacje otwarte to, podobnie jak w poprzednich grach z cyklu, pojawią się również ciasne, wywołujące gęsią skórkę tunele i ciasne korytarze. Ciekawym i nowym elementem wpływającym na rozgrywkę w "Metro Exodus" są zmieniające się pory roku, a także system dnia i nocy. Ważne są też elementy survivalu, takie jak konieczność oszczędzania amunicji, filtrów do maski gazowej, a także czyszczenia broni, by utrzymać jej sprawność na wysokim poziomie.

Urozmaiceniem zabawy jest system modyfikacji broni i craftingu, który został rozbudowany w stosunku do poprzednich gier z uniwersum Metra. Gracz ma do dyspozycji szerszy asortyment uzbrojenia (w tym kuszę), które zmodyfikuje, instalując preferowane lufy, kolby czy celowniki. Na sprawność broni wpłynie również jej regularne czyszczenie. "Metro Exodus" pozwoli także na też zbieranie surowców, z których można samodzielnie wytwarzać apteczki czy amunicję, ale też naprawić maskę gazową.

W grze "Metro Exodus" powróci system decyzyjny. Przed graczem staną moralne wybory, które wpłyną na przebieg rozgrywki, jak również jej zakończenie.

Seria Metro

Początki gier osadzonych w moskiewskim metrze sięgają 2010 roku, gdy ukraińskie studio 4A Games wypuściło na rynek pierwszoosobową strzelankę "Metro 2033". Gra powstała na podstawie powieść Dmitrija Głuchowskiego o tym samym tytule (zobacz: "Metro"), a także przy współpracy z autorem. Był to początek cyklu gier FPS z elementami survival horroru, których akcja rozgrywa się w postapokaliptycznym uniwersum Metra.

Na serię gier Metro składają się następujące tytuły:

  • Metro 2033 – pierwsza gra z cyklu Metro bazująca na pierwszym tomie powieści Głuchowskiego; premiera: 2010; platformy: PC i Xbox 360.
  • Metro: Last Light – druga część serii, której fabuła jest luźno oparta na motywach książkowej trylogii; nad zarysem linii fabularnej pracował Głuchowski; premiera: 2013; platformy: PC, Xbox 360, PlayStation 3.
  • Metro Redux – nowe, odświeżone wydanie gier "Metro 2033" i "Metro: Last Light" na konsole nowszej generacji; premiera: 2014; platformy: PC, Xbox One, PlayStation 4.
  • Metro Exodus – trzecia oficjalna gra z uniwersum Metra, w której kontynuowana jest historia z książki "Metro 2035"; premiera: 2019; platformy: PC, Xbox One, PlayStation 4.

Metro Exodus – studio 4A Games

Studio 4A Games jest ukraińskim producentem gier zajmującym się przede wszystkim produkcją serii gier Metro. Na potrzeby pierwszej odsłony cyklu deweloperzy stworzyli autorski silnik 4A Engine. Ze studiem 4A Games już od czasu prac nad "Metro 2033" blisko współpracuje autor trylogii Metra, Dmitrij Aleksiejewicz Głuchowski. Obie strony konsultują się w kwestiach takich jak integralność świata przedstawionego w produkcjach studia.

Poza postapokaliptycznymi produkcjami na podstawie prozy Głuchowskiego studio wydało też grę "Arktika.1", przeznaczoną do zabawy na PC z wykorzystaniem okularów wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift.

Założycielami studia 4A Games byli trzej dawni członkowie GSC Game World, producenta tytułów takich jak "American Conquest", seria Kozacy (w tym Kozacy 3) czy seria S.T.A.L.K.E.R.

d1m6i4c
Metro Exodus
Wydawca

Deep Silver

Dystrybutor

Techland

Kategoria wiekowa

PEGI 18+

Data premiery (Świat)

15.02.2019

Data premiery (Polska)

15.02.2019

Tryby gry

single-player

Platformy

PC, PS4, Xbox One

Wymagania sprzętowe PC

Minimalne wymagania sprzętowe dla gry Metro Exodus:

  • system: Windows 7/8/10
  • procesor: Intel Core i5-4440
  • pamięć: 8 GB RAM
  • karta graficzna: GeForce GTX 670 / GeForce GTX 1050 / AMD Radeon HD 7870
  • VideoRAM: 2048 MB
  • wolne miejsce na dysku: 59 GB
Oficjalna strona www

metrothegame.com

d1m6i4c
d1m6i4c
d1m6i4c
Więcej tematów
d1m6i4c