Jak wybrać sprzęt gamingowy? Wkrocz do świata elektronicznej rozrywki
Choć gry komputerowe są coraz piękniejsze i bardziej realistyczne, to wyścig sprzętowy w ostatnich latach znacznie zwolnił. Dzięki temu wejście do świata elektronicznej rozrywki nie oznacza już wymiany podzespołów co kilka miesięcy. Wystarczy kupić odpowiedni sprzęt i gadżety, by cieszyć się grą. Jak się za to zabrać? Co warto mieć?
Gry komputerowe to doskonała rozrywka dla każdego, niezależnie od wieku. Pozwalają poczuć się mistrzem kierownicy, zanurzyć w świecie fantastycznych przygód lub poćwiczyć refleks i spostrzegawczość. Oczywiście ważny jest odpowiedni sprzęt, żeby wszystko działało płynnie i by nic nie zakłócało radości płynącej z czasu spędzonego w wirtualnym świecie. Kluczowymi elementami są komputer, monitor, mysz, klawiatura i nagłośnienie.
Centrum dowodzenia
Komputer gamingowy to sprzęt, który sprawdzi się nie tylko do grania, ale często również przy pracy kreatywnej, więc można połączyć przyjemne z pożytecznym. Najlepiej postawić na mocną konfigurację, która choć nie będzie należała do najtańszych, to sprawi, że przez długi czas ominie cię konieczność inwestycji w nowe podzespoły. Co wybrać? Zamiast prezentować listę konkretnych modeli, mamy lepsze rozwiązanie – po prostu sprawdź listę najpopularniejszych tytułów i dowiedz się, jakie mają wymagania sprzętowe. Oczywiście najlepiej kierować się grami AAA, a więc tymi największymi, najdroższymi w produkcji i wymagającymi solidnego komputera, żeby grafika zapierała dech w piersiach.
Drugim elementem jest monitor – tu liczą się częstotliwość odświeżania oraz czas reakcji matrycy. Częstotliwość odświeżania wyrażana jest w hercach i oznacza, ile razy monitor może odświeżyć obraz w ciągu sekundy. Złotym standardem przy monitorach komputerowych jest 144 Hz. Druga ważna kwestia to czas reakcji, od którego zależy, jak szybko zauważysz i zareagujesz na dynamiczne zmiany rozgrywki. W bardziej technicznym języku – to wyrażany w milisekundach czas niezbędny na podświetlenie/wygaszenie pojedynczego piksela matrycy. Im jest on krótszy, tym obraz jest ostrzejszy. Już za ok. 1 tys. zł można kupić monitor z czasem reakcji matrycy na poziomie 1 ms.
Wszystko pod kontrolą
Po komputerze i monitorze czas na odpowiednią klawiaturę i mysz. W przypadku myszy do grania liczy się czułość wyrażana w DPI, która określa, ile punktów na ekranie pokona kursor podczas przesunięcia myszy o 1 cal (2,54 cm), a więc im wyższy parametr DPI, tym lepiej. Akceptowalne minimum to 10 tys. DPI. Warto postawić na mysz przewodową, ponieważ połączenie kablem daje mniejsze ryzyko wystąpienia opóźnień. Ostatnia kwestia to rodzaj sensora, i tu do wyboru jest optyczny lub laserowy. Optyczny jest oparty na diodach LED, uważa się go za bardziej precyzyjny niż laserowy.
Klawiatura ma równie duże znaczenie, w przypadku gamingowych najczęściej spotkacie klawiatury mechaniczne. Dlaczego? Przede wszystkim są one najtrwalsze, a z racji tego, że każdy klawisz ma osobny mechanizm, to nie ma mowy o sytuacji przypadkowego, samoczynnego naciśnięcia któregoś z klawiszy sąsiadujących. Taka sytuacja może mieć miejsce przy klawiaturach membranowych, gdzie pod klawiszami jest umieszczona mata z wypustkami, która może się przemieścić. Ciekawostką są klawiatury optyczno-mechaniczne, w których klawisz nie jest połączony z podstawą klawiatury, lecz ma sensor optyczny. Dzięki temu odległość aktywacji potrafi wynosić zaledwie 1 mm, co daje ogromną przewagę, np. w pierwszoosobowych strzelankach.
Usłysz każdy szmer
Ostatnia ważna kwestia to odpowiednie nagłośnienie. Wydawałoby się, że najlepiej postawić na wielokanałowy system audio, ale nie zawsze się to sprawdza. Czasami lepiej wybrać słuchawki gamingowe, które pozwolą usłyszeć nawet najmniejszy szmer. Warto postawić na modele bezprzewodowe z funkcją dźwięku przestrzennego. Dzięki temu zlokalizujesz źródło niepokojących szmerów lub kroków przeciwnika i będziesz gotów, żeby odpowiednio zareagować. Wbudowany mikrofon pozwoli pozostać w kontakcie z drużyną.
WP Gry na: