Trwa ładowanie...
dmcagsd

Final Fantasy V

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Precision GFX /

Final Fantasy V należy do serii legendarnych gier konsolowych Final Fantasy z gatunku jRPG.

Final Fantasy V – informacje ogólne

Final Fantasy V należy do gatunku japońskich gier fabularnych (jRPG), tytuł został wyprodukowany przez studio Square Co. (obecnie Square Enix) i po raz pierwszy trafił na rynek japoński 6 grudnia 1992 roku z przeznaczeniem na konsole Super Nintendo Entertainment System (SNES). W kolejnych latach pojawiły się nowe wersje na inne platformy – w 1998 roku pojawiła się japońska wersja Final Fantasy V na PlayStation, która do Europy dotarła w 2002 roku.

Do Europy dotarła też edycja na Game Boy Advance (2007 rok) i PlayStation Network (2011 rok), w 2014 roku udostępniono grę na iOS i Androida, a 24 września 2015 pojawiła się (również w Polsce) wersja Final Fantasy V na systemy Windows.

Final Fantasy V – fabuła

W Final Fantasy V mamy do czynienia ze światem fantasy, w którym działa moc magicznych kryształów reprezentujących żywioły wody, ognia, ziemi i wiatru. Głównym bohaterem Final Fantasy V jest Bartz Klaser, którego poznajemy, gdy ratuje córkę króla Tycoona z rąk goblinów. Całe zamieszanie zapoczątkowane jest przez meteoryt, który spada w okolicach zamku władcy. Król Tycoon wyrusza jego śladem, a córka postanawia śledzić ojca.

Gdy już zostaje ocalona przez Klasera, oboje spotykają cierpiącego na amnezję Galufa i pirata Farisa. W ten niespodziewany sposób tworzą nietypową drużynę i stają się Wojownikami Światła, który misją jest pokonanie czarnoksiężnika Exdeath, który pragnie uzyskać władzę nad światem.

Final Fantasy V – rozgrywka

W grze Final Fantasy V mamy do czynienia z klasycznym systemem RPG kojarzonym z japońskimi grami fabularnymi. Gracz kieruje drużyną maksymalnie czterech postaci, którymi porusza się po różnych lokacjach świata gry, zwiedzając różne miasta czy lochy. Przedostawanie się między poszczególnymi lokacjami odbywa się pieszo, na pokładzie okrętu powietrznego czy na grzbiecie dużego ptaka Chocobo.

W Final Fantasy V walki odbywają się w systemie turowym na oddzielnych arenach. Ciekawym rozwiązaniem jest znany z Final Fantasy III system profesji, które można przypisywać postaciom. Początkowo gracz ma dostęp tylko do ich niewielkiej puli, ale z czasem może odblokować 22 klasy, z których każda rozwijana jest osobno, dzięki czemu można stworzyć postaci o różnorodnych umiejętnościach.

Final Fantasy V – kontynuacja gry w formie anime

W 1994 roku światło dzienne ujrzała seria anime Final Fantasy: Legend of the Crystals, której akcja została osadzona 200 lat po wydarzeniach z Final Fantasy V. Tytuł powstał jako seria OVA składająca się z czterech 30-minutowych odcinków.

Final Fantasy V – oceny i popularność

Pierwotne wydanie Final Fantasy V na platformę Super Famicon sprzedało się w nakładzie 2 milionów egzemplarzy w pierwszych dwóch miesiącach od premiery. Gra otrzymała w większości pozytywne recenzje, a głównym krytykowanym elementem była fabuła.

Final Fantasy V doceniono ze względu na poprawioną w stosunku do poprzednich części oprawę graficzną, rozbudowany system klas oraz rozgrywkę. Ocena wersji Final Fantasy V na Game Boy Advance otrzymała od recenzentów w agregatorze Metacritic ocenę 83 proc., a od użytkowników 8,6/10. Oparta na czterech recenzjach średnia ocena edycji Final Fantasy V na systemy iOS z 2013 roku wyniosła 85 proc.

dmcagsd
Final Fantasy V
Wydawca

Square Enix

Dystrybutor

Google Play

Kategoria wiekowa

PEGI: 12

Data premiery (Świat)

06.12.1992

Data premiery (Polska)

24.09.2015

Tryby gry

single-player, multiplayer

Platformy

Super Famicom, Game Boy Advance, PlayStation Network, Wii U VC, Android, iOS, Windows

Wymagania sprzętowe PC

Wymagania minimalne gry Final Fantasy V:

  • system: Windows Vista
  • procesor: Intel Pentium IV 2.4 GHz
  • pamięć: 2 GB RAM
  • karta graficzna: 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
Oficjalna strona www

http://dlgames.square-enix.com/ff/ff5/en/index.html

dmcagsd
dmcagsd
dmcagsd
Więcej tematów
dmcagsd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj