Trwa ładowanie...
d23xf6i

Dragon Ball (seria gier)

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

Dragon Ball – seria gier wideo stworzonych na podstawie mangi i anime o tej samej nazwie. Pierwszy tytuł zadebiutował w 1986 roku, niedługo po premierze w telewizji. Dziś to już kilkadziesiąt gier, ze sprzedażą sięgającą łącznie ponad 50 mln egzemplarzy. Ich twórcy zmieniali się wielokrotnie, wydane zostały na wszystkie możliwe platformy, w także jako gry mobile.

Dragon Ball – historia powstania

Powstanie Dragon Balla możemy zawdzięczać człowiekowi o nazwisku Akira Toriyama. Na początku lat 80. zyskał sporą popularność w Japonii dzięki mandze o nazwie Dr Slump. Studio Toei Animation stworzyło na jej podstawie anime o takiej samej nazwie, a niedługo komedię o przygodach robota Arale Norimaki pokochał cały kraj (w Polsce musieliśmy poczekać na transmisję do połowy lat 90).

W międzyczasie Akira Toriyama planował stworzenie zupełnie nowej serii. Głównym bohaterem miał zostać Son Goku, czyli chłopiec z ogonem małpy posiadający nadludzką siłę. Tym razem miała to nie być jednak tylko komedia, ale także ciągła akcja. Goku miał uczyć się sztuk walki, wiele razy wykorzystywać swoje zdolności, a także odkrywać przy tym wiele tajemnic otaczających oparty na Azji świat mangi.

Mangę nazwano Dragon Ball. Jak przyznaje Akira Toriyama, tworząc ją mocno wzorował się na klasycznych chińskich powieściach, filmach z Jackiem Chanem i wczesnych grach komputerowych. Dwa lata po powstaniu mangi studio Toei Animation ponownie zdobyło od niego licencję na tworzenie anime i tak w 1986 Dragon Ball zadebiutowało także w telewizji. Od tamtej pory powstaje do dzisiaj w piątej już serii o nazwie Dragon Ball Super.

Dragon Ball – pierwsze gry z serii

Niedługo po premierze anime, Japonię ogarnęła mania na punkcie Dragon Ball. Twórcy przewidzieli to i jeszcze przed debiutem w telewizji pozwolili na wykorzystanie swojej licencji twórcom gier komputerowych. Pierwsze gry Dragon Ball powstały więc jeszcze w tym samym roku. To Dragon Ball: Dragon Daihikyō z września i Dragon Ball: Shenlong no Nazo (na świecie znana jako Dragon Power) z października 1986 roku.

Pierwsza gra Dragon Ball powstała na mało pamiętaną dzisiaj konsolę Super Cassette Vision. To dopiero druga z nich zyskała popularność. Ta z kolei była o wiele lepsza i dostępna na pierwsze Nintendo Entertainment System. Później pojawiła się także w Europie, gdzie Dragon Ball zdążył w międzyczasie zyskać sporą sławę (w naszym kraju oglądaliśmy w telewizji francuską wersję z polskim lektorem).

Dragon Ball – gry z lat 80. i 90.

Gry Dragon Ball od zawsze wydaje firma Bandai (obecnie Bandai Namco). Była także producentem pierwszych z nich, chociaż wcześniej kojarzona była tylko z tworzenia zabawek dla dzieci. Kolejne części powstały jeszcze pod koniec lat 80, ukazały się jednak tylko w Japonii. To Dragon Ball: Daimaō Fukkatsu, a także* Dragon Ball 3: Goku Den*. W międzyczasie rozpoczęła się druga seria mangi i anime o nazwie Dragon Ball Z i to właśnie na niej wzorowane były kolejne gry z serii.

Pierwsze gry Dragon Ball to głównie bijatyki z elementami gier RPG i karcianych. Podobnie wyglądała sytuacja na początku lat 90. Dekadę rozpoczęła gra Dragon Ball Z: Fierce Attack! Saiyan. Jej fabułę zaczerpnięto z anime, a w następnych latach powstało kilka sequeli. W międzyczasie zmieniały się generacje konsoli. Na początku lat 90. gry Dragon Ball powstawały głównie na Super Famicom (na świecie znana jako Super Nintendo lub po prostu SNES).

Dragon Ball – gry na PlayStation

W 1994 roku miała miejsce premiera pierwszej konsoli Sony Playstation. Zapewniała graczom o wiele lepszą grafikę, a także bardziej rozbudowane fabuły gier. Obsługiwała płyty CD. Producenci gier wideo nie musieli się już niczym ograniczać i rozpoczęli walkę o dominację na nowym rynku. Powróciły na przykład popularne wcześniej głównie na automatach bijatyki. Jedna z pierwszych tego typu gier to słynny do dziś Tekken, czyli tytuł, którego pierwsza część rozsławiła Playstation.

Nie trzeba było długo czekać na pierwszą grę Dragon Ball na konsolę Sony Playstation. To Dragon Ball Z: Ultimate Battle 22. W Japonii pojawiła się na półkach sklepowych w 1995 roku, a w Europie rok później. Pozwalała na walkę postaciami ze świata Dragon Ball, które zaprojektowano w oparciu o oryginalne rysunki. Posiadała trójwymiarowe tła, a także widowiskowe (jak na tamte czasy) efekty specjalne. Otrzymała jednak słabe recenzje.

Firma Bandai w dalszym ciagu zlecała jednak tworzenie nowych gier Dragon Ball. Kolejne z nich powstawały do 1997 roku, gdy Dragon Ball przeniósł się po raz pierwszy w przestrzeń trójwymiarową. To gra *Dragon Ball GT: Final Bout *oparta na trzeciej, ostatniej wówczas serii mangi i anime z przygodami Son Goku. Postacie ze świata "smoczych kul" zmieniły się w modele 3D, jednak sama rozgrywka się nie zmieniła. Dalej była to typowa bijatyka.

Dragon Ball – gry Budokai

Końcówka lat 90. to zarazem koniec samego Dragon Balla. Akira Toriyama zrezygnował z dalszego rysowania mangi, a seria GT tworzona bez niego nie miała już takiej oglądalności. Gry również nie sprzedawały się tak dobrze, a po Final Bout firma Bandai przestała je produkować. Sytuacja miała się zmienić dopiero po pięciu latach za sprawą kolejnej generacji konsol. W 2002 roku na Sony PlayStation 2 ruszyła seria Dragon Ball Z: Budokai, czyli pierwsze prawdziwie trójwymiarowe bijatyki.

Dopracowano rozgrywkę i grafikę gier, otrzymały też wysokiej jakości dubbing. Powrócono do fabuły Dragon Ball Z, jednak tym razem japońscy twórcy skupili się bardziej na samych walkach. Po raz pierwszy recenzenci zachwycali się nowymi grami z serii Dragon Ball. Ich sprzedaż przerosła najśmielsze oczekiwania twórców (tym razem to niewielkie studio o nazwie Dimps). W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano prawie 2 mln egzemplarzy.

Gra Dragon Ball Z: Budokai doczekała się dwóch sequeli. Później na konsole Sony PlayStation 3 i Xbox 360 wydano je także z ulepszoną grafiką jako Budokai: HD Collection.

Dragon Ball – najnowsze gry

Od tamtej pory fani Dragon Balla długo musieli czekać na godnego następcę gier Budokai. Gry obsadzone w świecie Son Goku i przyjaciół powstawały niemal nieprzerwanie, jednak żadna z nich nie cieszyła się już taką popularnością. W 2013 roku Akira Toriyama powrócił, a wraz z nim jego największe dzieło, najpierw na wielkim ekranie. Powstał nowy film Dragon Ball Z: Battle of Gods, który kontynuował przygody Goku po pokonaniu wroga Buu (zapomniano nawet o serii GT).

Nowe pokolenia po raz pierwszy mogły się przekonać na własne oczy, dlaczego seria cieszy się tak wielką popularnością. Ogłoszono także zupełnie nową mangę i anime o nazwie Dragon Ball Super. Jednocześnie miała mieć miejsce premiera nowych gier. Jako datę wybrano 2015 rok. Na półkach sklepowych pojawiła się wtedy gra Dragon Ball: Xenoverse. Jej twórcami okazali się być po raz kolejny deweloperzy ze studia Dimps odpowiedzialnego za serię Budokai.

Gra Dragon Ball: Xenoverse również doczekała się kolejnej części. Wydano ją także na konsole ósmej generacji, czyli Sony Playstation 4 i Xboxa One. Po raz pierwszy Dragon Ball pojawił się także na komputerach stacjonarnych. Recenzenci zwrócili uwagę na jeszcze lepszy, niż kiedykolwiek system rozgrywki, jednak krytykowali tryb fabularny gry. Ich zdaniem nie pasował do kanonu świata Dragon Ball.

Ostatnia dotychczas wydana gra Dragon Ball ukazała się w 2018 roku i powraca do dwuwymiarowego świata. To Dragon Ball FighterZ. Mamy w nim do dyspozycji niemal wszystkie postacie z oryginalego anime i mangi, a w ramach dodatków DLC, także z najnowszego Dragon Ball Super. W pracach nad grą pomagał nawet sam Akira Toriyama.

Dragon Ball – gry na konsole przenośne i smartfony

Ukazało się także wiele gier Dragon Ball na urządzenia o mniejszych rozmiarach. Pierwsze z nich powstawały jeszcze w latach 90., w czasach pierwszego Game Boy. Zapoczątkowała je seria Goku RPG, z tytułem Dragon Ball Z: Goku Hishōden z 1994 roku. Miała czarno-białą grafikę i kładła nacisk głównie na fabułę. Doczekała się drugiej części, jednak obydwie wydane były tylko w Japonii.

Kolejne gry Dragon Ball powstawały już na konsole z kolorową grafiką. Swoich tytułów doczekały się Game Boy Color, Game Boy Advance, a także Nintendo DS. Wśród nich wyróżniała się szczególnie Dragon Ball Z: Legendary Super Warriors, czyli gra strategiczna, która zadebiutowała także w Europie. Powstała też gra z serii Budokai na konsole Playstation Portable (PSP).

Gry Dragon Ball na telefony komórkowe zadebiutowały w 2007 roku, również tylko w Japonii. Pierwszą z nich był Dragon Radar Mobile, czyli słynny radar ze świata Toriyamy. Za jego pomocą możemy szukać smoczych kul. Pierwszą grą mobile, która odniosła sukces był Dragon Ball Z: Dokkan Battle z 2015 roku. Jako pierwszy tytuł z serii pojawił się na Androidzie i iOS, a do dziś został pobrany aż 250 milionów razy.

d23xf6i
Dragon Ball (seria gier)
Wydawca

Bandai (obecnie Bandai Namco)

Dystrybutor

Bandai (obecnie Bandai Namco Entertainment)

Kategoria wiekowa

PEGI 12

Tryby gry

singleplayer, multiplayer

d23xf6i
d23xf6i
d23xf6i
Więcej tematów
d23xf6i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj