Trwa ładowanie...
d41y8jr

Dead or Alive (seria gier)

Najnowsze informacje
flickr.com
Źródło: flickr.com

"Dead or Alive" jest serią gier wideo stworzoną przez studio Team Ninja i wydawaną przez Tecmo. Jej pierwsza część zadebiutowała w 1996 roku. To bijatyki, które zasłynęły dzięki swoim wyjątkowym bohaterkom. Wyróżniają się także ciekawymi rozgrywkami i rozbudowaną fabułą. Każda kolejna część bije rekordy sprzedaży, a dziś możemy zagrać w szóstą już odsłonę serii.

"Dead or Alive" – twórcy

Za powstanie gier z serii "Dead or Alive" odpowiada człowiek o nazwisku Tomonobu Itagaki. Rozpoczął swoją karierę w 1992 roku, gdy zatrudniła go japońska firma Tecmo, która wcześniej znana była z tworzenia gier na konsole Nintendo. Na swoim koncie miała np. kultowe "Ninja Gaiden". Zbliżała się jednak premiera Sony Playstation. Szefowie Tecmo szukali nowych twórców, którzy pomogliby wejść na rynek z grami na najnowsze konsole. Itagaki miał być początkowo tylko projektantem grafiki.

"Dead or Alive" – historia powstania

Tomonobu Itagaki w świecie gier wideo jest znany z niecodziennych i nieprzyzwoitych nieraz zachowań. Niedługo po rozpoczęciu pracy w Tecmo zauważył, że firma ma kłopoty finansowe. Wspomniał o tym w trakcie spotkania z szefem. Co więcej, postanowił się z nim założyć. Powiedział, że tylko on może uratować sytuację firmy. Jego rozwiązaniem była zupełnie nowa gra. Itagaki dla żartu nazwał ją "Dead or Alive", by podkreślić, że Tecmo zbankrutuje jeśli mu się nie uda.

Największymi inspiracjami Itagakiego w trakcie tworzenia "Dead or Alive" były gry "Mortal Kombat", a także (słabo dziś pamiętane w Polsce) "Fatal Fury". Postanowił wykorzystać przemoc z tych pierwszych i szybkość rozgrywki z drugich. Niektóre pomysły zapożyczył z gry "Virtua Fighter". Tym, co miało wyróżniać "Dead or Alive", były jednak bohaterki. W nowej grze do wyboru było kilka wojowniczek płci żeńskiej.

"Dead or Alive" – pierwsza część

Japoński deweloper przyznał w jednym z wywiadów, że przemoc i wojowniczki stanowiły jego główny plan na zapewnienie "Dead or Alive" ciekawej rozgrywki. Chciał w ten sposób zwiększyć sprzedaż nowej gry. Pomysł okazał się ogromnym sukcesem. Itagaki założył dział Tecmo o nazwie Team Ninja i wydał swoją grę. "Dead or Alive" po raz pierwszy ukazało się na automatach w 1996 roku.

Sukces gry "Dead or Alive" przerósł najśmielsze oczekiwania Tecmo. Gra w ciągu roku zarobiła prawie 10 mln dolarów i uratowała japońską firmę od bankructwa. Deweloperzy odpowiedzieli powrotem do prac nad tytułem. W ciągu dwóch lat od premiery gra otrzymała grafikę 3D oraz zupełnie nową rozgrywkę. "Dead or Alive" w 1998 roku trafiło także na Sony Playstation. Nową wersją gry zachwycali się zarówno gracze, jak i recenzenci.

"Dead or Alive" – fabuła, rozgrywka

Akcja "Dead or Alive" rozgrywa się na tak zwanym Dead or Alive Tournament (po polsku "Turniej Martwych lub Żywych"). Główną bohaterka to Kasumi, która jest kunoichi, czyli kobietą-ninja. Postanowiła dołączyć do turnieju, by pokonać swojego wujka Raidou i odnaleźć zaginionego brata. Opuszcza w tym celu wioskę, co wiąże się ze złamaniem praw ninja. W rezultacie rusza za nią pościg, a Kasumi staje naprzeciw wojownikom z całego świata.

W "Dead or Alive" nie brakuje np. wojownika wzorowanego na Bruce’ie Lee. Nazywa się on Jann Lee. W pierwszej części serii pojawia się łącznie ośmiu przeciwników. Walczymy tu w inny sposób niż w innych bijatykach. Mamy do dyspozycji zupełnie inny system kontrataków, które rozpoczynamy, łapiąc ciosy wroga. "Dead or Alive" przenosi nas na areny całego świata, a krawędzie każdej z nich wyłożone są materiałami wybuchowymi, na co również musimy uważać w trakcie walki.

"Dead or Alive" – kontynuacja i cała seria gier

"Dead or Alive" od czasów premiery pierwszej części zmieniło się w całą serię gier wideo. Bijatyki doczekały się wielu odsłon, a także wersji poszczególnych gier. Każda kolejna część to lepsza grafika oraz bardziej skomplikowana fabuła. Pierwsze części serii nie otrzymały oznaczenia wiekowego, jednak ostatnie części mają już PEGI 16, co oznacza że nie są odpowiednie dla młodszych graczy.

Itagaki i jego Team Ninja rozpoczęli prace nad kontynuacją pierwszej części już po premierze jej wersji na Playstation. Dwójka miała się jednak ukazać na kolejną generację tej konsoli. Zadebiutowało Sony Playstation 2, co pozwoliło wykorzystać znacznie lepszą, bardziej realistyczną grafikę i większą ilość poziomów. "Dead or Alive 2" zadebiutowało na przełomie 1999 i 2000 roku.

"Dead or Alive 2" otrzymało jeszcze lepsze recenzje niż poprzednia część. Gra jest dziś uważana za jedną z najlepszych bijatyk w historii. Po raz pierwszy pojawia się tu organizacja DOATEC, która organizuje turnieje. Jak się okazuje, to ona odpowiada za wydarzenia pierwszej części. Głównym wrogiem jest tymczasem Tengu, czyli potwór z mitologii japońskiej. Nie zmienia się jednak podstawowa zasada – weźmiemy udział w kolejnym turnieju, by go pokonać.

Gry "Dead or Alive" mają różne poziomy. Często znajdziemy w nich przeszkody do pokonania, takie jak ściany lub przepaście. Druga część serii wprowadziła także poziomy składające się z kilku osobnych platform. Możemy z nich zrzucać naszych przeciwników i zadać im w ten sposób spore obrażenia. Łącznie jest tu 14 postaci. Pojawia się wśród nich wcześniej wspomniany brat głównej bohaterki – Hayate.

"Dead or Alive" – następne części

"Dead or Alive 2" doczekało się kilku wersji, np. "Dead or Alive 2 Millenium", a także "Dead or Alive 2 Hardcore", które wprowadzają drobne poprawki do grafiki. Powstały w tym samym roku co wersja podstawowa. Równie szybko rozpoczęto prace nad kolejną grą z serii. "Dead or Alive 3" miało jednak trafić na zupełnie inną konsolę. Tecmo podpisało umowę z Microsoftem i podjęło się dostosowania serii do wymagań nowego Xboxa.

"Dead or Alive 3" zadebiutowało w 2001 roku. Rozgrywka gry pozostaje tu praktycznie bez zmiany, jednak znajdziemy w niej większą ilość postaci i jeszcze bardziej rozbudowaną fabułę. Gracze posiadający Xboxa doczekali się także reedycji dwóch pierwszych części serii, czyli "Dead or Alive Ultimate". W tym samym czasie powstał także spin-off serii. Gra "Xtreme Beach Volleyball" przeznaczona jest raczej dla dorosłych graczy. Bohaterki "Dead or Alive" grają tu w siatkówkę.

"Dead or Alive" – odejście twórcy serii

Gra o siatkówce obsadzona w świecie "Dead or Alive" stała się bardzo kontrowersyjna, a twórca serii zaciekle jej bronił. Niedługo stanął też przed sądem za pocałowanie jednej ze swoich deweloperek. Firma Tecmo postanowiła usunąć go z dotychczasowego stanowiska, na co Itagaki zareagował odejściem z firmy. Team Ninja kontynuował tworzenie "Dead or Alive" bez niego. Kolejne części serii nie ukazują się już jednak tak szybko jak wcześniej.

"Dead or Alive" – ostatnie części

"Dead or Alive 4" pojawiło się na półkach sklepowych w 2005 roku. To ostatnia część tworzona pod nadzorem autora serii. Gra trafiła na Xboxa 360. Ma po raz kolejny ulepszoną grafikę. Znajdziemy tu jeszcze większą ilość postaci (22), wśród których pojawiają się także bohaterowie innych serii gier, np. SPARTAN-458 ze świata gier "Halo" od Microsoftu. "Dead or Alive 4" to także nowe tryby, w tym np. Time Attack, w którym musimy pokonać wrogów w jak najkrótszym czasie.

Ze względu na odejście twórcy serii na jej następną część przyszło nam poczekać aż do następnej dekady. Studio Team Ninja zdecydowało, że "Dead or Alive" nie będzie już tak nasycone przemocą. Miało jednak powracać przy tym do korzeni i posiadać nawet kilka postaci zapożyczonych z "Virtua Fighter". "Gra Dead or Alive 5" została wydana w 2012 roku i trafiła także na Sony Playstation 3.

"Dead or Alive 5" było kolejnym już sukcesem dla Tecmo. Część recenzentów krytykowała grę za nierealistyczne przedstawienie bohaterek, jednak wszyscy jednogłośnie chwalili system rozgrywki piątej części serii. "Dead or Alive 5" otrzymało kilka nagród w podsumowaniach roku, w tym tytuł najlepszej bijatyki 2012 na targach Gamescom. Gra ponownie ukazała się w kilku różnych wersjach, w tym "Dead or Alive 5 Plus" na przenośne konsole Playstation Vita.

"Dead or Alive 6" – najnowsza gra

Najnowszą częścią serii jest gra "Dead or Alive 6" wydana w marcu 2019 roku. Prace nad szóstą odsłoną trwały dwa lata. Deweloperzy Team Ninja położyli tu większy nacisk na rozgrywkę wieloosobową, która do tej pory była nieco mniej popularna. "Dead or Alive 6" ma zyskać fanów także w świecie e-sportu. Gra jest przystępna nawet dla początkujących, a osoby, które nigdy nie grały w poprzednie części, będą w stanie zrozumieć jej fabułę.

"Dead or Alive 6" trafiło na Xboxa One, Sony Playstation 4 i po raz pierwszy także na komputery stacjonarne. Przy pierwszym uruchomieniu możemy skorzystać z samouczków, które tłumaczą system prowadzenia walki. Do dyspozycji mamy tu 29 postaci, jednak dostępna jest także darmowa wersja Core Fighters z mniejszą ich ilością. Planowane jest też wydanie dodatku DLC do gry.

d41y8jr
Dead or Alive (seria gier)
Wydawca

Tecmo

Dystrybutor

Tecmo / Koei Tecmo

Kategoria wiekowa

PEGI 16

Data premiery (Świat)

26.11.1996

Data premiery (Polska)

26.11.1996

Tryby gry

singleplayer, multiplayer

d41y8jr
d41y8jr
d41y8jr
Więcej tematów
d41y8jr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj