Trwa ładowanie...
d3v8ijb

2048

Najnowsze informacje
Domena publiczna
Źródło: Domena publiczna

2048 to bardzo popularna darmowa gra logiczna, która została udostępniona na przeglądarki internetowe 9 marca 2014 roku i już pierwszego dnia zdobyła ogromną popularność.

2048 – opis

W grze 2048 mamy do czynienia z planszą kwadratowych klocków o wymiarach 4x4 pola. Do sterowania wykorzystujemy strzałki klawiatury. Rozgrywkę zaczynamy, gdy większość planszy jest pusta, a jedynie na dwóch kwadratowych klockach wyświetlają się cyfry 2 lub 4. Krótko mówiąc, gra 2048 polega na przesuwaniu kwadratowych pól, których wartości sumują się w chwili połączenia klocków. Zastrzeżenie jest takie, że dodawać do siebie można jedynie klocki o tej samej wartości. Celem gry jest uzyskanie wyniku 2048.

Gracz może przemieszczać kwadratowe klocki w pionie i w poziomie, każdy ruch przesuwa je o jedno pole w wybranym kierunku, a po jego wykonaniu na planszy odkryte zostaje jedno pole z cyfrą 2 lub 4. Klocki zatrzymują się, gdy natrafią na koniec planszy lub klocek o innej wartości. Suma wartości wszystkich dodanych do siebie klocków wyświetla się w prawym górnym rogu. Gracz wygrywa, gdy osiągnie wynik 2048, ale może wtedy grać dalej, aby uzyskać wyższą sumę punktów. Uzyskanie wyniku o dokładnej wartości 2048 nie jest proste, udaje się to jedynie w 0,7 proc. rund.

2048 – alternatywne wersje

Jako że gra 2048 wyszła na licencji umożliwiającej jej dowolne kopiowanie i modyfikowanie, szybko zaczęły pojawiać się jej inne warianty. Można natknąć się na wersję mulitplayer, warianty z innymi wymiarami plansz, możliwością cofania ruchów, czy takie o wyższym poziomie trudności, gdzie np. nowe klocki z cyframi generują się o wiele szybciej. Niektóre wersje gry wprowadzają większe zmiany, jak choćby litery zamiast cyfr, a nawet postaci zamiast cyfr. Powstały też alternatywne wersje 2048 z postaciami z Doktora Who, Dragon Balla Z, Simpsonów, a nawet z popularnymi internetowymi memami, takimi jak Pieseł.

2048 – popularność

Gra 2048 została udostępniona na licencji MIT i już pierwszego dnia wyświetlono ja cztery miliony razy. Popularność 2048 może wynikać z niezwykłej prostoty i grywalności. Twórca gry 2048 dopracował schemat kolorów, animacje i płynność. O 2048 było na tyle głośno, że „Wall Street Journal” porównał ją do gry logicznej Candy Crush, która zaczęłam bić rekordy popularności parę lat wcześniej.

Gra 2048 spotkała się też z mniej pochlebnymi porównaniami do Flappy Bird, czyli gry akcji, która również bardzo szybko się rozpowszechniła, a do tego spotkała się z zarzutami, że została bezprawnie skopiowana.

2048 – twórcy

2048 nie jest pierwszą grą logiczną polegającą na przesuwaniu pól i dodawaniu do siebie ich wartości. Oryginalna gra bazująca na tym zamyśle to Threes!, płatna aplikacja na telefony, wydana po raz pierwszy w lutym 2014 roku przez Sirvo. Już po trzech tygodniach od premiery tej gry pojawił się pierwszy klon – 1024. Niewiele później, w ciągu kolejnych dwóch tygodni włoski programista Gabriele Cirulli udostępnił grę 2048 napisaną w języku JavaScript i CSS.

d3v8ijb
2048
Wydawca

Gabriele Cirulli

Dystrybutor

Ketchapp

Kategoria wiekowa

bez ograniczeń

Data premiery (Świat)

09.03.2014

Data premiery (Polska)

09.03.2014

Tryby gry

single-player

Platformy

przeglądarki internetowe, iOS, Nintendo 3DS, Android

Oficjalna strona www

https://gabrielecirulli.github.io/2048/

d3v8ijb
d3v8ijb
d3v8ijb
Więcej tematów
d3v8ijb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj