newsy
gry Top MMO

Do boju Polsko - recenzja gry Civilization V: Nowy wspaniały Świat

09.07.2013 16:07 | Autor: Zbigniew Trzeciak, gry.wp.pl

Dominacja nad światem. Rozbicie w proch i w pył innych nacji, aby zostać królem wszystkiego. Dyplomatyczna lub kulturalna wyższość. Technologia wyprzedzająca innych o lata. Wszystko to robiliśmy już tyle razy, że trudno się ekscytować kolejnymi podbojami i zwycięstwami.

Więcej na temat:
Sid Meier's Civilization V: Nowy wspaniały świat

 • Developer: Firaxis Games
 • Dystrybutor PL: Cenega Poland
 • Premiera PL: 2013-07-12
 • Platformy: PC Mac
 • przejdź do karty gry
Dopóki w grę nie wchodzi możliwość grania Polską. W momencie ogłoszenia najnowszego dodatku do Cywilizacji V wraz z informacją, że jednym z liderów będzie polski król Kazimierz Wielki, dość sceptycznie podchodziłem do atrakcyjności tego pomysłu. Nie spodziewałem się powrotu do gry na kolejne kilkadziesiąt godzin.

A jednak tak się stało. Jest coś magicznego w tym, ze kolejne miasta wyrastające na mapie chlubią się nazwami od Krakowa do Gdańska, a jednostką specjalną rozjeżdżającą przeciwnika jest nasza swojska husaria. Chociaż do czynienia mamy zaledwie z kilkoma małymi retuszami, to biało-czerwone barwy w tle robią różnicę. Podobnie jak w grze medieval: total War, gdzie wygrać można było każda nacją, ale dopiero nad Wisłą miało to większy sens.

Uczucia tego nie zmienia fakt, że Polska nie jest najsilniejszym z narodów w grze. Jednym z problemów Cywilizacji V jest to, że poszczególne narody mają cechy specjalne o bardzo zróżnicowanym stopniu przydatności. Wśród dziewięciu nowych narodów w grze znajdziemy, na przykład, fantastycznych Szoszonów, którzy nie dość, że zakładając miasto zajmują więcej terenu, to mogą sami decydować o bonusach dostępnych po odkryciu ruin. Kazimierz Wielki i jego darmowa polityka społeczna w każdej nowej erze nie brzmi aż tak porywająco.

Trzeba jednak oddać twórcom, że umiejętności specjalne, jakie przydzielono każdemu z nowych narodów, dość dobrze wykorzystują wprowadzone w dodatku mechanizmy. Tym samym, jeśli zainteresowani jesteście konkretnym stylem gry, konkretnym rodzajem zwycięstwa, to będziecie usatysfakcjonowani.

Gramy i komentujemy! Wersję wideo w wyższej rozdzielczości znajdziecie pod tym adresem

Weźmy choćby Brazylię, która jako naród ma dwukrotnie zwiększoną produkcję punktów turystyki i łatwiej zdobywa wielkich artystów. Turystyka, czyli odrobinkę nowe podejście do kulturalnego zwycięstwa w grze, to w pewnym sensie broń ofensywna, dzięki której budujemy odpowiednio wysoki wpływ na inne narody. Wszystko to malując znane obrazy czy komponując klasyczne utwory – rękami wielkich ludzi oczywiście. Chcecie zostać mekką dla podróżników, to wcielcie się w Pedro II.

Zupełnie inną taktykę trzeba objąć, jeśli zdecydujemy się na władanie Wenecją. Ograniczona do jednego miasta, dużo bardziej efektywnie korzystać może z nowo dostępnych karawan stając się potęgą finansową. Jednostką specjalną jest kupiec posiadający możliwość zakupu miast-państw, zamieniając je w marionetki naszego narodu. Jak widać, daje to kompletnie inny sposób na prowadzenie rozgrywki.

Nowy wspaniały świat rozwija rozgrywkę na wiele sposobów, wprowadzając takie elementy jak Kongres Światowy pozwalający na dyplomatyczne kierowanie losami świata na późniejszych etapach rozgrywki, czyniąc ją wówczas bardziej ciekawą. Nie obyło się także bez wprowadzenia nowych budynków, cudów oraz opcji wyboru polityki społecznej.

Podstawowa wersja piątej Cywilizacji rewolucjonizowała serię, ale brakowało w niej wiele elementów, które gracze znali już z poprzedniej części. Jak słusznie przypuszczano, pojawiły się one w dodatku Bogowie i Królowie, który wprowadzał znane już mechanizmy. Nowy wspaniały świat to dodatek z prawdziwego zdarzenia, w którym naprawdę czuć, że twórcy starali się zrobić coś zupełnie nowego, co w rezultacie daje nam kompletna grę, osadzoną na mnóstwie zależności. Grę wymagającą strategicznego myślenia i kombinowania.
 • Plusy:

 • Polska!
 • Ciekawe, nowe elementy rozgrywki
 • Sporo nowości
 • Minusy:

 • Wysoka cena jak na dodatek
dodaj swoją opinię

Opinie (5):

Nick:*
Treść:*
 
Akceptuję regulamin serwisu i wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę S.A. moich danych osobowych dla celów związanych z zamieszczeniem opinii na stronach internetowych serwisu.
Wirtualna Polska S.A. w Gdańsku informuje, że zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
 
 

Dodana opinia pojawi się na liście za kilka minut

ola (Gość) 2013-12-11 20:39:46

mam pytanie bo nie bardzo się orientuje? czy ten dodatek działa bez gry głównej, zakupiłam dziecku i teraz mam problem:) czy wystarczy że wsadzi płytę do komputera i będzie działało?

Zgłoś do moderacji

Wolfgang (Gość) 2013-07-21 18:31:47

I am sure this article has touched all the internet users, its really really good paragraph on building up new blog.

Zgłoś do moderacji

mz (Gość) 2013-07-10 10:18:18

juz poprzedni dodatek pozwala na bardzo przyjemna gre

Zgłoś do moderacji

Kamil (Gość) 2013-07-10 10:08:58

Jeżeli Firaxis cały czas pracowało nad cywilizacją - A chciałbyś mieć od razu kompletną edycję (zakładając, że nie będzie już więcej dodatków), to zamiast we wrześniu 2010 dostałbyś ją w lipcu 2013. Nie opłaca się to z kilku względów.

Zgłoś do moderacji

thiefi 2013-07-10 09:11:45

Trzeba było czekać trzy lata i kupić trzy wydania żeby mieć dopiero kompletną (jak czwórkę) grę?
Powinni zacząć od pełnej kompletnej czwórki i dodawać dopiero nowości, a tak mamy skoki na kasę.

Edycję kompletną kupię kiedyś ale jak stanieje poniżej 50 zł.

Zgłoś do moderacji

przejdź do forum wszystkie opinie (5)
obrazek

Proszę czekać - ładowanie treści...