Trwa ładowanie...
d1virmg

Gry przygodowe

Najnowsze informacje
wikimedia Commons
Źródło: wikimedia Commons

Gry przygodowe to jeden z gatunków gier komputerowych, gdzie gracz jest czołowym bohaterem powieści. Ogólnie mówiąc, gry przygodowe to badanie świata i szukanie rozwiązań zagadek. Często źródłem inspiracji gier przygodowych są wątki zaczerpnięte z filmu lub literatury, dlatego tego typu gry skupiają się głównie na fabule. Przeważnie powstają z myślą o jednym graczu, ponieważ trudno byłoby umiejscowić fabułę i postaci w trybie wieloosobowym.

Gry przygodowe – definicja, historia

Pojęcie gra przygodowa znalazło swe źródło w grze tekstowej Adventure, która wyróżniała się spośród dotychczasowych gier stylem rozgrywki. Zatem nazwa gatunku jest ściśle związana z mechaniką gry, a nie z gatunkiem literackim. Pojęcie gier przygodowych powstało zatem od angielskiego zwrotu adventure game – jest jego tłumaczeniem. Typowe gry przygodowe składają się z opowiadania historii, badania terenu oraz rozwiązywania zagadek. Gracz przemierzając kolejne etapy gry, poznaje jej fabułę, przeplataną różnymi łamigłówkami. Często gry przygodowe określa się mianem gier logicznych z elementami narracyjnymi.

Gry przygodowe osiągnęły największą popularność w latach 80-90. XX wieku na Zachodzie. W tym okresie uważane były za gatunek dobrze rozwinięty technicznie. Z kolei wschodnia Azja rozpropagowała gry przygodowe jako powieści wizualne i stanowiły większość wydawanych gier komputerowych w 2006 roku.

Gry przygodowe często nawiązują bądź zawierają składniki charakterystyczne dla innych gatunków gier komputerowych. Niektóre z nich łączą akcję z elementami przygodowymi i stają się przygodowymi grami akcji o większej ilości wyzwań zręcznościowych i szybszym tempie (np. Śródziemie: Cień Mordoru czy The Legend of Zelda: Breath of the Wild). Od typowych gier akcji odróżnia je zredukowana do minimum walka i akcja. Czasami pojawiają się nieścisłości i problemy z zakwalifikowaniem gry do gier przygodowych lub przygodowych gier akcji.

Od gier fabularnych odróżnia je brak akcji, możliwości tworzenia drużyny i zdobywania doświadczenia. Ponadto, mają słabo rozwinięty wątek ekonomiczny. W grach przygodowych bohater nie posiada odpowiednich umiejętności walki oraz strategii i taktyki, aby pokonać przeciwnika. Można jednak spotkać się z fabularnymi grami przygodowymi, w których walka i akcja współpracują z rozwiniętą narracją i zagadkami.

Gry przygodowe – mechanika

Jednym z ważniejszych elementów gier przygodowych są zagadki, w których gracz musi na przykład znaleźć i użyć jakieś przedmioty, rozszyfrować wiadomość, otworzyć zaryglowane drzwi, aby poznać nowe miejsce. Rozwiązanie takiej łamigłówki skutkuje odblokowaniem nowych lokacji świata gry i poznaniem dalszej fabuły. Czasami zagadki są krytykowane za niejasny sposób ich rozwiązania, klikanie na oślep czy uporczywe zgadywanie właściwego wyrazu.

Kolejnym charakterystycznym elementem gier przygodowych jest zbieranie i zarządzanie przedmiotami. Aby odnaleźć wszystkie znaczące rzeczy, gracze muszą dokładnie przeszukać wszystkie obiekty. Niektóre gry przygodowe opierają się na korzystaniu z przedmiotów zawartych w ekwipunku. Wymaga to od graczy wiedzy o obiektach ze świata zewnętrznego. Gry przygodowe testują pamięć gracza, przejdzie on bowiem przeszkodę, jeśli będzie w stanie odtworzyć informacje z poprzedniego etapu rozgrywki. Rzadziej wymagają od gracza działania pod presją czasu.

Gry przygodowe – fabuła

Gry przygodowe najczęściej tworzone są z myślą o rozgrywce jednoosobowej, opierają się głównie na fabule i świecie przedstawionym. Ma to na celu wywołanie głębokiego doznania u gracza. Akcja gier przygodowych rozgrywa się zwykle w świecie fantasy. Miejsca akcji zmieniają się w zależności od rozdziału, aby zainteresować gracza i nadać grze charakter powieściowy.

Postacie w grach przygodowych przeważnie dojrzewają emocjonalnie w trakcie rozgrywki. Najczęściej gracz musi uczestniczyć w misji lub rozwikłać zagadkę, mając w zanadrzu niewiele informacji. Nowe elementy fabuły są ujawniane, gdy gracz rozwiąże zadanie logiczne.

Ważną funkcję w fabule gier przygodowych pełnią dialogi. Niektóre zawierają narrację wykonaną przez aktorów. Dialogi takie są przedstawiane za pomocą drzewek konwersacji. Rozmowy z bohaterami mogą być pomocne przy rozwiązywaniu zagadek, gdy na przykład bohater wyjawi graczowi czego potrzebuje, lub zdradzi mu tajemnicę.

Celem gracza przystępującego do gry przygodowej jest wykonanie powierzonej mu misji. Drugorzędne jest pobijanie rekordów podczas rozgrywki. Porażką w grze przygodowej jest śmierć postaci, zwłaszcza jeśli nie ma tu rozbudowanego systemu przeciwników.

Gry przygodowe – gatunki

Można wyróżnić trzy rodzaje gier przygodowych:

  • tekstowe gry przygodowe – są najstarszymi odmianami gier przygodowych. Na ekranie wyświetlany jest tekst oraz komendy, które umożliwiają graczowi poruszanie się i wykonywanie czynności;
  • graficzne gry przygodowe – akcja zaprezentowana jest jako ilustracja graficzna. Początkowo wymagały komend w formie tekstu, z czasem jednak wprowadzono funkcję „wskaż i kliknij”, która umożliwiła kierowanie postacią i jej działaniami za pomocą myszy komputerowej (np. gra Tales from the Borderlands). Akcja może być przedstawiona na trzy sposoby. Pierwszy to klasyczny, dwuwymiarowy widok boczny. Drugi to obserwowanie wydarzeń z perspektywy pierwszej osoby i przemieszczanie postaci skokowo. Trzeci, to udział w akcji z perspektywy trzeciej osoby;
  • powieści wizualne – powstają przeważnie na bazie seriali anime, wykorzystują konwersacje w formie tekstowej. Ponadto, charakteryzują się stylem graficznym, który poprzez statyczne plansze prezentuje miejsce akcji. Zakończenie fabuły jest uzależnione od konwersacji i decyzji, jakie podejmie bohater.
d1virmg

przygodowa gra akcji, fabularna gra akcji, gra logiczna

d1virmg
d1virmg
d1virmg
Więcej tematów
d1virmg