newsy
gry Top MMO

Minecraft: Poradnik dla początkujących

13.12.2011 13:12 | Autor: Michał Stopa

A więc stało się – również i Ty dałeś się wciągnąć w niezwykły świat Minecrafta. Jest on jednak zatrważająco wręcz rozległy i trudno się w nim połapać. Spieszę zatem z pomocą – poradnik ten omawia podstawy obcowania z tym tytułem i pomoże Ci stanąć na nogi w jego blokowatym uniwersum.

Więcej na temat:
Minecraft

Zanim zaczniemy

Poradnik pisany jest dla trybu gry Survival. Dostępny jest również tryb Creative, który pozwala tylko budować, ale z nieograniczonymi zasobami, oraz tryb Hardcore – utrudniony tryb Survival z permanentną śmiercią.

Tworzymy świat

Z głównego menu gry, wybrawszy tryb Single Player, należy kliknąć w przycisk Create New World – wygeneruje to zupełnie nowy świat, w którym będziesz przebywać. Warto zwrócić tu uwagę na przycisk More World Options – przejście tam pozwala zadecydować, czy chcesz, aby świat generował również dodatkowe struktury, jak wioski NPC, podziemne lochy i tym podobne, oraz wpisać tzw. Seed – numeryczną lub słowną wartość, na której gra będzie bazować przy tworzeniu danego uniwersum. Jest to przydatne, jeśli z jakiegokolwiek powodu zechcesz wygenerować je ponownie.

Witamy w Minecrafcie

W zależności od tego, jaki wygenerowałeś świat, stoisz teraz prawdopodobnie na równinie lub wśród gór (preferowana opcja). Pierwsze kroki należy skierować w stronę jakichkolwiek drzew, które znajdują się w Twoim polu widzenia. Jeśli ich nie ma – trzeba je znaleźć. Jeśli są to drzewa niskie, powinieneś móc bez problemu wskoczyć na ich liście i dostać się na szczyt. W przypadku wysokich będziesz potrzebować dodatkowej pomocy w postaci pierwszych bloków, w tym wypadku torfu. Pozyskasz je, przytrzymując wciśnięty lewy przycisk myszy ze wzrokiem skierowanym na grunt. Po zebraniu kilku bloków (powiedzmy 10), wykorzystaj je jako windę, stając na wolnej przestrzeni blisko drzewa, kierując wzrok w dół, podskakując spacją i prawym przyciskiem myszy ustawiając wykopany blok torfu.

(Kliknij na obrazek, aby go powiększyć)

Stojąc na szczycie drzewa, wypatrz wśród liści jego pień i zacznij od góry przebijać się do niego. Gdy już go osiągniesz, kop nadal wzdłuż pnia w taki sposób, aby nie zmarnować ani jednego bloku drewna. Gratulacje! Właśnie zdobyłeś swój pierwszy materiał, który posłuży do tworzenia rzeczy zaawansowanych.

Szukamy schronienia

Musisz wiedzieć, że choć za dnia świat, w którym przebywasz, sprawia wrażenie przyjaznego, w nocy z wszelkich zakamarków wychodzą potwory, poczynając od pająków, zombie i szkieletów uzbrojonych w łuk i strzały, na niesławnych Creeperach i tajemniczych Endermanach kończąc. Wszystkie mają na celu jedno – zakończyć bądź uprzykrzyć Ci życie. Dlatego właśnie musisz zbudować sobie schronienie. Będzie ono zarazem Twoją bazą wypadową i najprawdopodobniej rozwinie się również w Twoje wewnątrzgrowe miejsce zamieszkania, dlatego warto już teraz zadbać o to, aby stanęło w jakiejś odpowiadającej Ci estetycznie lokalizacji.

(Kliknij na obrazek, aby go powiększyć)

Popularne wybory to szczyty wzgórz, ziemianki wyryte w ścianie bądź samotne chatyny na równinach. W tej chwili jedyne materiały, z których możesz budować, to łatwo dostępny torf bądź drewno. Ten pierwszy jest najdogodniejszy dla początkującego, dlatego to z niego powinieneś skorzystać – w późniejszych etapach, kiedy nauczysz się tworzyć je szybciej, będziesz miał do dyspozycji więcej wartościowych materiałów. Twoje minimalne schronienie powinno być prostopadłościanem o rozmiarach: 5 bloków długości na 5 bloków szerokości na 3 bloki wysokości z sufitem. Wejście do niego powinno mieć wysokość 2 bloków.

Robótki ręczne

Po wybudowaniu takiej ziemianki czas na pierwsze craftowanie. Wybierz swój ekwipunek (przycisk I), po czym przenieś zebrane drewno na jeden ze slotów craftowania. W wyniku tego z jednego bloku drewna otrzymasz 4 bloki desek. Zgromadź wszystkie możliwe do zebrania deski, klikając cały czas na slot wynikowy. Następnie, klikając prawym przyciskiem myszy w każdy z 4 dostępnych slotów craftowania, zostaw po jednym bloku desek. Tym razem zostanie stworzone coś dużo bardziej przydatnego: stół narzędziowy, z pomocą którego będziesz mógł craftować zaawansowane przedmioty. Przenieś go na swój pasek i wybierz, po czym postaw w rogu swojej ziemianki. Klikając na nim prawym przyciskiem myszy, dostaniesz dostęp do dziewięcioslotowego ekranu craftowania.

(Kliknij na obrazek, aby go powiększyć)

Twoją pierwszą skomplikowaną konstrukcją powinny być drewniane drzwi. Ułóż bloki desek w strukturze 2 sloty szerokości, 3 wysokości. Otrzymane w ten sposób drzwi postaw u wejścia do ziemianki. Gratulacje – od tej chwili masz bezpieczną przystań na przetrwanie nocy.

Narzędzia

Teraz powinieneś przygotować sobie kilka narzędzi – najważniejsze to kilof i motyka. Pierwsze posłużyć Ci do przebijania się przez skałę i wydobywania rudy, natomiast drugie pozwoli zasiać zebrane nasiona, z których przygotujesz chleb. Aby stworzyć kilof, potrzebujesz dodatkowo scraftować patyki – należy ułożyć dwa bloki desek pionowo, aby otrzymać 4 patyki. Aby nie marnować za dużo desek, przygotuj 12 patyków. Następnie na stole narzędziowym ułóż dwa sloty patyków – na środku i na środkowym dolnym bloku, następnie deski na wszystkich górnych slotach. To pozwoli uzyskać drewniany kilof. Przygotuj w ten sposób przynajmniej dwa kilofy. Usuwając prawy górny blok desek, uzyskasz drewnianą motykę – również przygotuj dwie.

Chlebek

(Kliknij na obrazek, aby go powiększyć)

Aby zasiać zboże, potrzebujesz znaleźć nasiona – które da się zdobyć, lewym przyciskiem myszy niszcząc wysokie trawy. Zbierz ich około 12. Następnie obok ziemianki przygotuj nieco płaskiej powierzchni torfu i spulchnij go motyką, używając prawego przycisku myszy z motyką zaznaczoną na pasku narzędziowym. Teraz wybierz nasiona, zasiej je w torfie – i gotowe! Oczywiście trzeba przeczekać kilka nocy, aby zboże wyrosło. Kiedy już dojrzeje (tzn. będzie wysokie i w całości żółte), zniszcz je, abyś mógł zebrać plony. Z każdego dojrzałego zboża wypada minimum jednostka zboża i pojedyncze nasiona – czasami wypada ich więcej. Pozostaje już tylko wrócić do stołu narzędziowego, ułożyć trzy jednostki zboża poziomo i otrzymasz chlebek. Ustawiwszy go na pasku, prawym przyciskiem możesz go skonsumować, co przywróci Ci 2 i pół jednostki „najedzenia”.

Skały, węgiel i ruda

Potrzebujesz teraz nieco twardszego materiału do tworzenia narzędzi i innych konstrukcji – jest nim skała. Skałę można wydobyć, przebijając się przez nią kilofem. Jeśli miałeś szczęście znaleźć się na terenach górzystych, prawdopodobnie widziałeś jej już trochę w postaci pionowych klifów, w które teraz możesz się wbić.

(Kliknij na obrazek, aby go powiększyć)

Jeśli nie, pozostaje Ci kopanie pionowo w dół, aby przebić się przez warstwę torfu. Samo wydobywanie skały nie jest skomplikowane, jednak na pewne rzeczy powinieneś zwrócić uwagę. Po pierwsze: nie zapuszczaj się za głęboko bez światła – z ciemności wyłaniają się potwory, zupełnie jak w nocy, a po drugie: wypatruj rud materiałów zaawansowanych. Na powierzchni i nieco pod ziemią powinieneś bez problemu i dość często trafiać na rudy węgla – wydobywanie ich na tym etapie gry jest bardzo ważne. Jeśli będziesz mieć więcej szczęścia, trafisz też na rudy żelaza, ale tych nie wydobędziesz bez użycia narzędzi ze skały. Po zdobyciu odpowiedniej ilości skały być może będziesz miał ochotę przebudować swoją ziemiankę – nie krępuj się, ale pamiętaj, że priorytetem zawsze powinno być przygotowanie twardszych narzędzi.

Pochodnie

Po takim czasie gry nie da się nie zauważyć, że światło jest w niej bardzo ważnym zasobem. W ciemnościach pojawiają się potwory, a bez światła trudno zwiedzać podziemne jaskinie czy choćby prowadzić wykopaliska. Jeśli zebrałeś dość węgla, z pomocą patyków możesz już przygotować wiecznie płonące łuczywa, które pomogą Ci poradzić sobie z tym problemem.

(Kliknij na obrazek, aby go powiększyć)

Na ekranie craftowania (może być w ekwipunku) ustaw w pionie: grudkę węgla na górze i patyk na dole. W ten sposób uzyskasz cztery łuczywa, które możesz postawić gdziekolwiek zechcesz, choć – co ciekawe – nie płoną w Twojej dłoni. Dzięki nim oświetlisz pobliże swego schronienia oraz zaczniesz prowadzić dużo bardziej skomplikowane operacje wykopaliskowe.

Dodatkowe narzędzia

Powyżej przedstawiłem absolutne minimum, niezbędne, aby zacząć coś osiągać w grze. Na tym etapie rozgrywki możliwe jest przygotowanie jeszcze wielu różnych innych ciekawych rzeczy, w tym innych narzędzi (topory, łopaty, miecz), skrzynek i piekarnika. Ten ostatni zasługuje na szczególną uwagę, bo z jego pomocą uzyskasz dużo bardziej skomplikowane materiały, jak żelazne sztaby, szkło czy cegły. Aby zbudować piekarnik, na ekranie craftowania trzeba ustawić osiem bloków skalnych dookoła centrum, z pustym slotem w środku.

(Kliknij na obrazek, aby go powiększyć)

Piekarnik zasilany jest poprzez spalanie zasobów – na tym etapie gry masz do wyboru: patyki (najsłabsze, nie warto marnować), deski (użyteczne, ale tylko z braku lepszego materiału) lub węgiel (bardzo dobry, ekonomiczny wybór). W późniejszych etapach gry dostępne są jeszcze dwa inne, lepsze zasoby – płomienna różdżka, oraz... kubełek lawy. W piekarnika możesz przetopić rudę żelaza na żelazne sztabki, za pomocą których da się tworzyć jeszcze twardsze narzędzia i zaawansowane konstrukcje.

Na zakończenie

I to w zasadzie wszystko, co musisz wiedzieć, aby wystartować w świecie Minecrafta. Początkującym graczom zalecam eksperymentowanie z różnymi rzeczami – do tej pory nie poruszyliśmy kwestii narzędzi zaawansowanych, zwierząt i zasobów zdobywanych na przeciwnikach, które zostaną omówione w kolejnym poradniku, dla średnio zaawansowanych. Pozdrawiam i życzę udanej zabawy!

Przeczytaj poradnik dla średniozaawansowanych

Przeczytaj poradnik dla zaawansowanych
dodaj swoją opinię

Opinie (16):

Nick:*
Treść:*
 
Akceptuję regulamin serwisu i wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę S.A. moich danych osobowych dla celów związanych z zamieszczeniem opinii na stronach internetowych serwisu.
Wirtualna Polska S.A. w Gdańsku informuje, że zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, a ponadto Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
 
 

Dodana opinia pojawi się na liście za kilka minut

nickt (Gość) 2016-03-26 07:57:20

Zgadzam się summers

Zgłoś do moderacji

dawid (Gość) 2015-03-22 07:53:47

Dzieki ze pomogles

Zgłoś do moderacji

gość (Gość) 2014-07-04 20:32:20

niedługo rodzice mi kupią przydało się

Zgłoś do moderacji

;p (Gość) 2014-02-21 14:54:24

Wszystko wiem tylko jak się robi żeby np: Zamiast przeciągania z ekwipunku .. to po prostu klikasz na np: Kilof i od razu możesz przenieś .. :) Coś takiego :) Wiem tylko że chyba trzeba coś w ustawieniach zrobić tylko nie wiem jak :'( Pomożecie plis .. bo tak jak ja mam teraz to mi nie jest wygodnie tak i ciężko się craftuję:(

Zgłoś do moderacji

:) (Gość) 2013-12-29 17:09:15

Jak się Robi kolejke z wagonikami ???????????

Zgłoś do moderacji

gośc (Gość) 2012-10-08 14:20:12

jakie są chasla do minecrafta

Zgłoś do moderacji

Dawid (Gość) 2012-07-26 11:23:52

Minecraft RZADZI!

Zgłoś do moderacji

Joe (Gość) 2012-03-27 15:58:39

To całkiem SUPER GRA!

Zgłoś do moderacji

summers (Gość) 2012-01-30 18:14:20

Nigdy nie kopie się pionowo w dół! To pierwsza zasada Minecrafta..

Zgłoś do moderacji

drzejan2 2012-01-27 23:06:34

Tekst fajny, chociaż przydałyby się obrazki. Ale od jednej rzeczy aż bolą oczy: inwentarz. Aż prosi się o pytanie 'a dużo ma świń w swoim inwentarzu?' co by trafić tematycznie pod Nieczyste Zagrywki. Autorowi najpewniej chodziło o ekwipunek, nie?

Zgłoś do moderacji

przejdź do forum wszystkie opinie (16)
obrazek

Proszę czekać - ładowanie treści...